Malaizija, Vietnamas ir Indija didina plastiko importą

Po Kinijos paskelbto kai kurių medžiagų importo ribojimo ar visiško uždraudimo buvo galima tikėtis, kad kai kuriose rinkose šių medžiagų importas išaugs. Pokyčiai rinkose prasidėjo po pirmųjų oficialių Kinijos pranešimų t.y. nuo liepos mėnesio. Nors dviejų metų duomenų nepakanka norint padaryti esmines išvadas, tačiau pastebima bendra tendencija, siųsti medžiagas į Pietryčių Aziją. Neaišku kaip ilgai ši tendencija tęsis, kadangi atsiranda vis daugiau informacijos apie tai, kad likusios šalys ketina sekti Pekino keliu ir taikyti medžiagų importo apribojimus. Lieka neaišku, kokio lygmens aplinkosauginiai ir darbo jėgos standartai yra taikomi šiose šalyse. Kinija uždraudė arba apribojo tam tikrų medžiagų importą tik tada, kai pakeitė politikos kryptį ir pagerino sąlygas darbininkams bei nustatė griežtesnius aplinkosauginius reikalavimus.

Remiantis Atliekų perdirbimo pramonės instituto duomenimis 2017 m. visame pasaulyje stipriai padidėjo plastiko atliekų kiekis, o tuo pačiu ir jų importas į tam tikras šalis. 2016 m. Tailandas importavo 1,014 metrinių t PE atliekų, o 2017 m. – 10,153 metrinių t. Taigi padidėjimas siekė daugiau nei 876 %. Vietname šis padidėjimas siekė 166 %, o Indijoje – 50 %.

PVC ir PET importo didėjimas stebimas Vietname, Turkijoje, Indijoje ir Malaizijoje. 2016 m. Vietnamas importavo 7,759 metrinių t PET, o 2017 m. – 18,384 metrinių t, t.y. 137 % daugiau. Malaizijoje PET importas padidėjo 63 %, o PVC net 407 %.

2017 m. Ispanija, Malaizija, Tailandas ir Meksika importavo daugiau mišraus plastiko atliekų nei 2016 m., atitinkamai – 727,9 %; 292,5 %; 150,2 % ir 88 %. Malaizija ir Meksika – importavimo lyderės, kurios 2017 m. atitinkamai importavo 37,694 metrinių t ir 24,386 metrinių t mišraus plastiko atliekų. Šie duomenys atitinka Reuters paskelbtą pranešimą, kuriame aiškiai nurodoma, kad Malaizijos perdirbėjai siekia maksimaliai pasinaudoti Kinijos vykdoma politika plastikinių atliekų atžvilgiu.

2005-2015 m. Kinija importavo pusę arba beveik pusę visų pasaulinių plastiko atliekų. Tai yra gerokai daugiau nei likusios šalys. Dabar, kai Kinija stipriai padidino reikalavimus importui ir apribojo importo licenzijų išdavimą, tenka ieškoti naujų rinkų. Šios rinkos nesivysto pakankamai greitai ir to pasekoje mes turime pasaulinę plastiko atliekų tvarkymo krizę. Kinijos aplinkos apsaugos ministras aiškiai standartizavo importuojamo plastiko taršą. Ši tarša negali peržengti 0,5 % ribos. Turint tokius reikalavimus teks arba pradėti ieškoti naujų rinkų arba statyti perdirbimo gamyklas plastiko atliekoms tvarkyti. Tačiau tokie pokyčiai neįvyksta greitai, todėl turime būti pasiruošę ir politinei krizei.