September 3, 2017

PERDIRBIMAS

Kas turėtų pasikeisti, kad perdirbimas veiktų geriau?

Pedirbimas yra panaudojama atliekų tvarkymo metodika, tačiau ji nėra tokia efektyvi, kai kalbame apie trumpą būvio ciklą turinčius produktus, tokius kaip aliuminio skardinės ar kitokios pakuotės. Problema tame, kad smulkūs praradimai kiekvieno perdirbimo ciklo metu didėja negrįžtamai.

Jei norite suprasti  matematinę 90 % prigimtinį, tai čia yra nuoroda: en.wikipedia.org/wiki/rule_of_72. Praktiškai, viskas, ką turite padaryti tai 70 padalinti iš procentinių metinių praradimų (pvz. 50 % panaudojimo praradimui apskaičiuoti geriau naudoti 50 nei 0,5), tai pateiks mums ciklų skaičių iki pusės kiekio praradimo. Šiomis dienomis aliuminio skardinių žaliavų gali būti panaudojamos 14 perdirbimo ciklų iki tol kol visas kiekis yra pašalinamas sąvartynuose ir reikia suprasti, kad ir padidinus perdirbimą mes nesugebėsime perdirbti daugiau nei 90 %. Svarbu suprasti, kad niekas nesitiki 100 % perdirbimo, todėl praradimai yra neišvengiami.

Jau beveik 40 metų, kai visame pasaulyje yra naudojamas perdirbimo simbolis, bet šiandien tik 14 % pasaulio plastikų pakuočių yra perdirbama.

ATSAKYKITE. Kodėl aliuminio skardines yra lengviau perdirbti nei kitus produktus? Ar visų produktų kompozicija tokia elementari? Kaip yra su pakuotėmis?

Atsiminkite. Nėra teisingo atsakymo, bet šitas pavyzdys sukuria pagrindą naujai ekonomikai, kuri gali išspręsti žaliavų trūkumo problemas.