Ką reiškia plastiko žymėjimas?

Greenmatters išleido straipsnį paaiškinantį plastiko žymėjimą:

Perdirbamas plastikas dažniausiai yra žymimas su nedideliu perdirbimo simboliu apačioje ir, priklausomai nuo produkto, su skaičiuku 1, 2, 3, 4, 5, 6 ar 7. Skaičiai dažnai mažiukai ir jų lengva nepamatyti, tačiau jie yra svarbūs, nes tai plastiko identifikacijos informacija. Remiantis šia informacija plastiko perdirbėjai žino kaip tokį plastiką apdoroti. Taip pat jis padeda ir plastiko surinkėjams apsispręsti ką priimti, o ko ne.

Šie skaičiai yra vertinga informacija vartotojui, nes remiantis jais, kiekvienam produktui yra paskaičiuota tikimybė būti perdirbam. Taigi, kiekvienas vartotojas gali keisti savo pasirinkimus atsižvelgdamas į pakuotės žymėjimą.

Plastikas Nr. 1

Jeigu net nežinai termino “polietileno tereftalatas” (PET arba PETE), tikriausiai su šiuo plastiko tipu teko susidurti. Tai yra dažniausiai perdirbamas plastikas ir iš jo gaminama dauguma maistinio skysčio buteliukų ir stiklainių.

Plastikas Nr. 2

Šis kodavimas yra skirtas aukšto tankumo polietilenui arba HDPE. Iš šio plastiko yra gaminami pieno buteliai, skalbimo minkštiklių buteliai, sviesto plastikinė dėžutė, variklio alyvos buteliai ir kai kurie apsipirkimo maišai. Jis šiek tiek tvirtesnis nei PET, ir beveik taip pat plačiai naudojamas.

Plastikas Nr. 3

Polivinilchloridas (PVC) yra labiausiai žinomas dėl jo naudojimo vamzdžiuose, bet tai ne vienintelis plastiko gaminys, kuriame naudojamas PVC. Jis taip pat naudojamas kepimo aliejaus ir šampūno buteliuose, laidų izoliacijoje bei langų valiklių buteliuose.

Plastikas Nr. 4

Jau aprašiau HDPE, o dabar atėjo eilė LDPE: mažo tankumo polietilenui. LDPE yra naudojamas suspaudžiamuose buteliukuose ir žaisluose, o dažniausiai plastiko plėvelėse, skirtose vyniojimui, ir maišuose – apsipirkimo, drabužių valymo, duonos, šaldyto maisto ir pan.

Plastikas Nr. 5

Polipropilenas, arba PP, turi aukštą lydimosi temperatūrą, dėl ko yra puikiai tinkamas karštiems skysčiams. Sirupo, ketčupo ir medicinos buteliukai yra gaminami iš PP. Iš jo taop pat gaminami buteliukų kamšteliai ir šiaudeliai.

Plastikas Nr. 6

Polistirenas (PS) yra neįtikėtinai visapusiškas plastikas. Jis gali būti suformuojamas į minkštą paroloną(pvz. skirtą riešutams) bet ir į kietą dėžutę skirtą CD. PS taip pat naudojamas maisto išsinešimo pakuotėjė, vienkartinio naudojimo lėkštėse ir įrankiuose, aspirino buteliukuose bei kiaušinių dėžutėse.

Europos Sąjungoje nuo 2021 m. liepos 3 d. uždrausti produktai:

Plastikas Nr. 7

Tokiam plastikuo nėra pavadinimo, nes tai yra kategorija skirta ‘kitiems’ plastikams, kurie nepateko į 1-6 kategorijas. Da=nai naudojamas kepimo maišuose, dideliuose stiklainiuose (naudojamuose vandens automatų). Dėl jo neapibrėžtumo, jis retai būna surenkamas.

Visada galima pasitikrinti ką vietinis pakuotės surinkėjas priima ir perdirba, o ko ne. Tačiau paprasta taisyklė – PET ir HDPE (plastikai 1 ir 2) yra visuomet perdirbami. Su kitais plastikais yra sudėtingiau, bet LDPE ir PP taip pat yra gan nesunkiai perdirbami. Likę yra netinkami perdirbimui ir geriausia jų vengti.