Maistas biodegalams ir kaip švaistomos Lietuvos biudžeto lėšos

Kukurūzų, grūdų, aliejingųjų augalų sėklų ir kitų žaliavų kainos per įvairias maisto krizes (2007/2008, 2010/2011 ir 2012/2013) reikšmingai išaugo (kai kuriais atvejais daugiau nei dvigubai). Pagrindinis tą nulėmęs veiksnys yra jų naudojimas biodegalų gamyboje (plačiau čia).

Brian Wright tyrimas "Global Biofuels: Key to the Puzzle of Grain Market Behavior":
"Nuo 2004 m. išaugusios maisto kainos lėmė didžiulį turto perskirstymą pasaulio žemės savininkams, žemės ūkio žaliavų tiekėjams ir biodegalų gamintojams. Pralaimėjo galutiniai maisto vartotojai, įskaitant daugybę skurdžiausių pasaulio žmonių. Šio didelio pasaulinio perskirstymo priežastis nebuvo tobula audra. Tai buvo toli gražu ne stichinė nelaimė, o naujos politikos, leidžiančios ir reikalaujančios vis dažniau naudoti grūdus ir aliejinius augalus biodegalams gaminti, rezultatas. Šios tendencijos lyderės buvo turtingos šalys, iš pradžių klaidingai informuotos apie tikrąsias pasaulines aplinkosaugos ir paskirstymo pasekmes."

Esminė blogybė su biodegalais – jei žemės ūkio produkcija nukreipiama į biodegalus, mažiau produkcijos lieka maistui ir pašarams. Situacija, ypač rusijos vykdomo karo prieš Ukrainą (ir dėl to reikšmingai padidėjus žemės ūkio žaliavų kainoms) aiški, reikia mažinti biodegalų gamybą, nukreipiant kuo daugiau žemės ūkio produkcijos gyventojams ir pašarams. Deja, Žemės ūkio ministerija elgiasi priešingai ir NET biudžeto lėšomis subsidijuoja pirmos kartos biodegalų gamybą.

Rugpjūčio pradžioje Žemės ūkio ministerija paskelbė derinimui ministro įsakymo projektą DĖL DIDŽIAUSIO KOMPENSUOJAMO RAPSŲ IR JAVŲ GRŪDŲ, PAGALBOS GAVĖJŲ ĮSIGYTŲ (IŠAUGINTŲ) 2023 METAIS, KIEKIO PATVIRTINIMO (čia). Juo siūloma 2023 metais biodegalų gamintojams subsidijuoti įsigijimą rapsų grūdų – 167 211 tonas ir javų grūdų – 43 332 tonas.

Kiek tai kainuos Lietuvos biudžetui?

Remiantis aiškinamuoju raštu 2023 metais maksimali subsidija sieks:

  • už rapsų grūdūs 167 211 t x 46,34 Eur/t = 7 748 558 Eur
  • už javų grūdus 43 332 t x 33,02 Eur/t = 1 430 809 Eur

Iš viso: 9 179 365 Eur

Didžiausi Lietuvos biodegalų gamintojai ir taip veikia pelningai, bet papildomai gauna subsidiją iš valstybės biudžeto:

Ar tikrai nėra kitų žemės ūkio sektorių, kuriuos būtų galima paremti? Pvz., ekologiškai ūkininkaujančius ūkius?

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia žemės ūkio ministeriją neskirti kompensacijų biodegalų gamintojams, o nukreipti jas tiesiogiai tvarioms žemės ūkio sritims, kurioms to reikia labiausiai.