Susipažink su zero waste verslais bei organizacijomis Lietuvoje ir pasaulyje!
Mes palaikome:
- daugkartinio naudojimo prekes siūlančias parduotuves ir gamintojus;
- dalijimosi erdves ir nuomos platformas;
- daiktų, rūbų, batų ir kt. taisymo paslaugas/ mokymus, siekiant daiktą naudoti tai pačiai paskirčiai;
- daiktų, rūbų, batų ir kt. taisymo paslaugas/ mokymus, kur daikto paskirtis šiek tiek kinta, bet galima išsaugoti kokybę ir garantuoti daugkartinį panaudojimą;
- Zero Waste gyvenseną skatinančias iniciatyvas, edukaciją ir organizacijas;
- prekių papildymus į pakartotinio naudojimo tarą siūlančius gamintojus ir pardavėjus;
- bepakuočius produktus siūlančius gamintojus ir pardavėjus;
- restoranus ir kavines, atsisakančias vienkartinio plastiko.
WE CHOOSE REUSE iniciatyva neapima:
- gaminių iš perdirbtų šiukšlių (nebent būtų išlaikoma panaši paskirtis);
- perdirbimo dirbtuvių, paslaugų;
- tiesiog natūralių, rankų darbo, ekologiškų prekių pardavėjų ir gamintojų, kur nėra akcento apie daugkartinę paskirtį, pakavimą be plastiko ar pakuotės atsisakymą, taros pakartotinį naudojimą, siekį mažinti šiukšles bei raginti sąmoningą vartojimą;
- rūšiavimo ir valymosi iniciatyvas be tikslo įtraukti gamintojus, prekybininkus bei politikus į taršos problemų sprendimą.
Skatiname žmones rinktis kokybiškus ilgaamžiškus daugkartinio naudojimo produktus bei sistemas ir nesukurti šiukšlių (ypač plastikinių) bei nesirinkti kitų sukurtas šiukšles! Taip pat raginame iš esmės mažinti vartojimą.
https://www.youtube.com/watch?v=TJKbiPbdKoM&ab_channel=RobGreenfield
Bepakuočiai produktai: kur įsigyti Vilniuje, ir kokia yra šiukšlių tvarkymo hierarchija? Dvi viršutinės Zero Waste Europe šiukšlių tvarkymo hierarchijos dalys yra “Refuse/ Rethink/ Redesign” bei “Reduce and reuse”. Kalbant apie apsipirkinėjimą, svarbu apgalvoti, ko galime atsisakyti ar panaudoti išmintingiau, kaip sumažinti pakuočių šiukšles bei kaip atrasti ir pritaikyti daugkartinio naudojimo alternatyvas. Sprendimus dažnai pasiūlo vadinamos zero waste parduotuvės, kur galima įsigyti kosmetikos ir namų priežiūros priemonių papildymus, daugkartines taras, medines, metalines ar kitokias prekes bei birius maisto produktus. Daugiau apie tai*: –>
*parduotuvių pasirinkimas keičiasi, todėl aktualiausią informaciją sekite www.zerowasteshops.lt, tvarusbiciuliai.lt ir kt.
Šiame puslapyje rasite trumpus aprašymus ir nuorodas į tvarias:
- nevyriausybines organizacijas;
- bendruomeniškas iniciatyvas;
- edukacines programas, tinklaraščius ir žinių portalus;
- parduotuves, ūkius ir gamintojus – ir pačius smulkiausius;
- daiktų, rūbų bei batų mainymosi, nuomos, taisymo paslaugas ir dirbtuves;
- daiktų, rūbų bei batų atidavimo punktus ir iniciatyvas;
- bendraūkius ir kitas dalijimosi erdves.
Ne visos šiame puslapyje pristatytos įmonės, organizacijos ar iniciatyvos yra susijusios su Zero Waste gyvensena ar atitinka daugkartinio naudojimo principus bei pasirinkimus (apie tai daugiau viršuje).
RePack: zero waste internetinis apsipirkinėjimas. RePack pasiūlė uždaro rato apsipirkinėjimą internetu, sumažindami pakuotės atliekas 96 proc., bet išlaikydami tą pačią klientų aptarnavimo kokybę.
Šiais laikais žmonės gali apsipirkti iš bet kurios pasaulio vietos bet kuriuo metu. Pasak Euromonitor International, 2021 m. e-komercija taps pagrindinis mažmeninės prekybos būdas. Pasak Eurostat, 2018 m. net 69 proc. interneto vartotojų pirko internetu. Nors tai yra be galo patogus laiką sutaupantis būdas, su e-komercija stipriai auga ir pakuočių šiukšlių kiekis (dažniausiai vienkartinė burbulinė plėvelė, putplastis ir kartoninės dėžės).
Siekiant išlaikyti gaminio kokybę, pakuočių šiukšlės neišvengiamos. O gal galima sukurti e-komerciją be šiukšlių? –>