September 14, 2022

Pasiūlymai darniai atsinaujinančių energijos išteklių plėtrai Lietuvoje – 2 dalis

Lietuvos Vyriausybės užsibrėžtas tikslas – iki 2045 m. pasiekti, kad visa suvartojama elektros energija šalyje būtų pagaminta iš atsinaujinančių išteklių. Tačiau norint laikytis tarptautinio susitarimo riboti globalios temperatūros kilimą iki 1.5 laipsnio Celsijaus ir taip išvengti skaudžių klimato kaitos padarinių, Lietuvos tikslai turi tapti ryžtingesni. VšĮ „Žiedinė ekonomika“ siūlo paankstinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą datą ir pereiti prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos iki 2040 m.

Neseniai priimti įstatymų pakeitimai žymiai paspartins atsinaujinančios energetikos vystymąsi Lietuvoje, tačiau tai turi būti visapusiškai suderinta su aplinkosaugos sektoriaus veiksmais ir užtikrinti vartotojų teisę į švarią ir prieinamą elektros energiją. Dabartiniai teisės aktai ir paramos priemonės neužtikrina adekvataus bendruomenių ir gyventojų įtraukimo į AEI plėtrą ir visapusiško pastatų ir žemės ūkio žemių panaudojimo AEI gamyboje. Jie taip pat nėra suderinti su Europos Komisijos priemonėmis skirtomis sumažinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

Matydama, kad darnus AEI vystymasis yra reikšmingas žingsnis stabdant klimato kaitą ir užtikrinant energetinį saugumą, VšĮ „Žiedinė ekonomika“ sukūrė antrąją apžvalgos “Pasiūlymai darniai atsinaujinančių
energijos išteklių plėtrai Lietuvoje”
dalį. Mūsų pateikiami siūlymai atsižvelgia į naujausius teisės aktų pakeitimus Lietuvoje ir prisideda prie spartesnio saulės šviesos energijos ir vėjo elektrinių vystymosi, užtikrinant vartotojų ir bendruomenių teises.