Holivudo filmas “Dark waters” pristato įspūdingą cheminės taršos atvejį

2020 m. vasario 5 d. žinomas holivudo aktorius Mark Ruffalo ir režisierius Todd Haynes apsilankė Europos Parlamente pristatyti filmą “Dark waters”. Filmas atpasakoja realią istoriją apie aplinkosaugos teisininką, kovojusį su amerikiečių DuPont kompanija, dešimtmečius teršusia geriamus vandenis PFAS chemikalais. Filmas atskleidžia grėsmingas cheminės taršos pasekmes, su kuriomis susiduria ir Europos Sąjungos šalys, bei į kurias turėtų skubiai atsižvelgti Europos Žaliasis aktas.

Į PFAS (lietuviškai: perfluoralkilas ir porifluoralkilas) grupę įeina daugiau nei 4700 sukurtų chemikalų, kurie siejami su tokia žala sveikatai, kaip mažesnio dydžio ir svorio naujagimiai, sumažėję hormonų lygiai, vėluojanti paauglystė, skydliaukės problemos, kepenų ligos, inkstų bei sėklidžių vėžys. PFAS kaupiasi ir išlieka mūsų aplinkoje, gebėdamas nukeliauti toli nuo židinio vietos. Medžiagos jau randamos ore, žemėje, augaluose bei gyvūnuose visur Europoje. PFAS gamyba ir naudojimas yra pagrindiniai žalos šaltiniai.

2019 m. birželio mėn. Europos aplinkosaugos ministrai pasiulė Europos komisijai įgyvendinti veiksmų, siekiančių atsisakyti viso nebūtino PFAS naudojimo, planą. Vėliau sekė Nyderlandų sprendimas sukurti visapusišką draudimą.

Originalus straipsnis apie premjerą: https://www.env-health.org/forever-chemicals-no-more-belgian-premiere-of-hollywood-movie-dark-waters-highlights-reality-of-pfas-pollution-and-the-urgency-to-address-it-through-ambitious-regulation/

Daugiau apie PFAS: https://www.ewg.org/pfaschemicals/what-are-forever-chemicals.html

Apie filmą: https://www.imdb.com/title/tt9071322/?ref_=fn_al_tt_1