July 8, 2018

Šiaurės Italijos patirtis renkant ir apdorojant maisto ir virtuvės atliekas

Maisto ir virtuvės atliekos yra tas sudėtingiausias srautas, kuris neretai kelia galvos skausmą daugumai savivaldybių visoje ES. Ne išimtis yra ir Lietuva. Nuo 2019 metų bus pradėtas maisto ir virtuvės atliekų surinkimas didžiuosiuose miestuose bei Žiedinės ekonomikos paketas įpareigoja pradėti atskirą maisto ir virtuvės atliekų surinkimą nuo 2024.

2018 Liepos 3-4 dienomis VšĮ “Žiedinė ekonomika” suorganizavo kelionę Regioninių atliekų tvarkymo centrų ir UAB Jostra specialistams bei ekspertams išvyką į Šiaurės Italiją pasisemti gerosios patirties susijusios su maisto ir virtuvės atliekų surinkimu bei tvarkymu.

Šiaurės Italija yra vienas labiausiai pažengusių regionų ES atskirame buitinių atliekų surinkime. Vis labiau mažėja atliekų deginimas ir šalinimas sąvartyne ir auga atskiro surinkimo kiekiai. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Šiaurės Italijoje, kur ženkliai didesni atskiro atliekų surinkimo rodikliai Pietų Italijoje – jų surinkimas ir apdorojimas kainuoja mažiau.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”8″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Surinkimo apmokestinimas

Italijos gyventojai už visas komunalines paslaugas (įskaitant ir atliekų surinkimą) moka kartu. Kol kas daugumoje iš savivaldybių mokestis yra fiksuotas, tačiau vis labiau plinta fiksuotas mokestis + kintama dalis už LIKUTINES KOMUNALINES ATLIEKAS. Maisto ir virtuvės atliekos, žaliosios atliekos, pakuotės (plastiko ir metalo) atliekos, stiklas ir popierius(+kartonas) yra surenkami NEMOKAMAI.

Caronno Pertusella savivaldybėje komunalinės paslaugos(ir atliekos) yra apmokestinamos pagal tokią formulę:

Gyventojai moka: € 29.3018 fiksuota dalis + € 0,6207 x gyvenamasis plotas +  € 22,5866 x gyvenamąjame plote registruotų gyventojų skaičius + € 1,95 (už kiekvieną papildomą PERMATOMĄ likutinių atliekų maišą pažymėtą mikrodavikliu – 15 maišų yra duodama nemokamai) –   € 15,00 (jei namų ūkis kompostuoja) – € 50,00 (jei namų ūkio pajamos ne didesnės nei € 12000) – € 100,00 (jei namų ūkio pajamos ne didesnės nei € 8000)

Įmonės taip pat moka panašiai, pagal nustatytus ploto tarifus, pvz. restoranas € 14,21170/kv.m., pramoninės gamybinės patalpos € 1,21547/kv.m.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Surinkimas

Gyventojai arba namų bendrijas valdantys administratoriai nustatytu laiku išneša atitinkamą atliekų srautą surinkimui.

Tiek Caronno Pertusella tiek Milane (nuo 2018.07.o4 – seniau likutinės atliekos buvo išvežamos 2 kartus per savaitę – po 6 metų nuo atskiro maisto ir virtuvės atliekų surinkimo pradėjimo) maisto ir virtuvės atliekos yra išvežamos 2 kartus per savaitę, kitos (likutinės, pakuotės, stiklas ir popierius) – 1 kartą per savaitę).

Iš daugiabučių maisto ir virtuvės atliekos yra surenkamos 120 litrų konteineriuose. Iš individualių namų arba ventiliuojamais virtuvės konteineriais (pasitaiko ir žmonės savo naudoja) arba duotais nedideliais 30-40 litrų maisto atliekų konteineriais.

Likutinės atliekos/pakuotės atliekos yra surenkamos standartiniuose permatomuose maišuose (kuriuos namų ūkių administratoriai ar gyventojai perka iš savivaldybių), kad būtų galima matyti užterštumą pašalinėmis medžiagomis.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Aplankytas Milano 50 namų ūkių daugiabutis per savaitę  sugeneravo tik apie 15 100 litrų šiukšlių maišų!

Gyventojų patogumui yra sukurtos mobilios programėles su surinkimo laikais ir galimybe kreiptis į surinkėją.

Kompostuojami šiukšlių maišai

Maisto ir virtuvės atliekos privalo būti surenkamos tik kompostuojamuose maišuose. Visi vienkartiniai plastikiniai maišeliai Italijoje privalo būti kompostuojami. Taigi, net parduotuvėje apsiperkant – gaunamas kompostuojamas maišas. Tai yra patogu gyventojams, nes jie tuos maišus po to panaudoja maisto ir virtuvės atliekų surinkimui.

Surenkant maisto ir virtuvės atliekas taip pat apsisaugoma nuo NEMALONIŲ KVAPŲ – net Italijos klimato sąlygomis. Jokių papildomų reikalavimų maisto ir virtuvės atliekoms daugiau nėra.

Italijoje taip pat veikia viena didžiausių kompostuojamų plastiko granulių gamyklų Europoje – Novomont.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Viena iš ateities perspektyvų – visiems maisto produktams naudoti tik kompostuojamą pakuotę, nes dabar plastikinė pakuotė būna užteršta maistu ir jos neįmanoma perdirbti.

Sankcijos

Gyventojams, kurie netinkamai rūšiuoja savo atliekas yra priklijuojama priežastis ir atliekos neišvežamos. Jeigu jie neatsižvelgia į įspėjimą, bandoma nustatyti kuris namų ūkis atsakingas (lengva kuomet konteineriai priklauso individualiam namų ūkiui ar verslui), jeigu nepavyksta – nubaudžiama visas daugiabutis, kuris išsiskirsto baudą, o jau tada gyventojai gali patys surasti kaltininką.

Milane veikia apie 20-25 atliekų “inspektoriai”, kurie tikrina, kad viskas būtų tinkamai išrūšiuota.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Surinkimo priežiūra

Milane ir jo apylinkėse veikianti įmonė AMSA turi ištobulintą atliekų surinkimo sistemą, taip pat aktyviai prižiūri kiekvieną surinkimo sunkvežimį bei operatyviai reaguoja į gyventojų skundus.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Apdorojimas

Buvo aplankyta Carpi mechaninio biologinio apdorojimo gamykla, kuri priima nerūšiuotas komunalines atliekas, mechaniškai atskirtą bioskaidžią komunalinių atliekų dalį, atskirai surinktas maisto atliekas ir atskirai surinktas žaliąsias atliekas.

1996 m. statyta MBA su 70000 t. pajėgumu dabar priima tik apie 11000 t. vietinių likutinių komunalinių atliekų ir dalį mechaniškai išrūšiuotos biologinės kitų regionų komunalinių atliekų.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Vietoje to šie renginiai pradėjo specializuotis tvarkant atskirai surinktas maisto ir virtuvės bei žaliąsias atliekas, kurių per metus apdoroja apie 70000 t. Iš kurių 19000 t. yra anaerobiškai apdorojamos, o po to su likusiomis atskirai surinktomis organinėmis atliekomis kompostuojamos.

Panaudoti dabar turimus mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius ir atskirai surinktos maisto ir virtuvės atliekoms yra pats pigiausias būdas sutvarkyti tokius atliekų srautus!

Labai didelis dėkuj Enzo Favoino, kuris padėjo suorganizuoti šią kelionę!