Perkant naujus daiktus apima geras jausmas.. tačiau sutaisius – apima dar geresnis!

Haldi Ellam straipsnio vertimas iš Zero Waste Europe svetainės:

Kas neturi namie sulūžusių daiktų, kurie tik ir laukia būti suremontuoti? Virdulys? Marškinėliai? Dažniausiai matomas “garsusis” sudužęs mobiliojo telefono ekrano stiklas.

Įdomus dalykas – dauguma žmonių vietoje to, kad susiremontuotų daiktus, pakeičia juos naujais. Telefono atveju, dažniausiai yra perkamas naujas, nei remontuojamas. Bet ar galima kaltinti žmones, kuomet įprastrinė remonto kaina yra didesnė nei 100 Eurų?

Taisymas yra vienas iš svarbiausių žiedinės ekonomikos principų ir turėtų būti plačiai palaikomas. Faktiškai, taisymas yra esminis elementas į kurį būtina atsižvelgti projektuojant naujus produktus.

Greita mada ir sintetinės medžiagos verčia daugybę žmonių daugiau nebesirinkti nesirinkti batų ir drabužių remonto. Ir situaciją blogina tai, kad batsiuviai ir kiti taisymo darbai nyksta, nes tokį amatą turintys žmonės išeina į pensiją ir niekas negali prilygti jiems savo įgūdžiais ir žiniomis. Dėl to surasti taisyklas ir taisymo verslus darosi vis sunkiau

 

 

Paskatinti daiktų taisymą, Švedijos valdžia priėmė mokestinę lengvatą, kuri leidžia žmonėms susigrąžinti pusę darbo sąnaudų kainos iš pajamų, jeigu buvo remontuotos namų apyvokos prietaisai, tokie kaip šaldytuvai, orkaitės, indų plovyklės ir drabužių skalbyklės. PVM taip pat buvo sumažintas nuo 25 % iki 12 % taisant dviračius, batus, odos dirbinius, drabužius ir namų ūkio linas. Mokestinė lengvata yra dalis Švedijos ambicingos strategijos skatinančios tvarų vartojimą.

 

Kita pozityvi iniciatyva yra pasaulinis Repair Cafes iškilimas, kur žmonės gali susitikti ir sutaisyti savo daiktus, kuriuos kitu atveju išmestų. Šiuose susitikimuose yra daugybė įrankių ir medžiagų, kurios gali būti panaudotos drabužių taisymui, baldams, elektros prietaisams, dviračiai, indai, namų apyvokos prietaisai, žaislai ir t.t. Tai pat yra ekspertų savanorių, kurie dalinasi savo žiniomis apie visokiausių daiktų remontą.

Tikiuosi, kad Švedijos iniciatyva ne tik paplis po pasaulį, bet ir vartotojų taisymo įpročiai taps vyraujantys.