PRAUSIUOSI BE PLASTIKO: kokia situacija vonioje ir ką galime rinktis

Dar vienas serijos “keičiu savo rutiną” straipsnis. Šįkart įsigilinsime į maudymosi procedūras: kiek plastiko bei vienkartinių pakuočių čia randame ir kaip tai galime pakeisti.

Plastikinė pakuotė

Įprastai prausimosi metu panaudojame bent 2-3 produktus (išskyrus vaikinus, kurie galbūt naudoja šampūną ir dušo želė viename): šampūną, plaukų balzamą ir dušo želė. Tada gali prisidėti įvairūs kiti dalykai: intymios higienos bei veido prausikliai, skutimosi losjonas/ kremas, veido odos šveitiklis, papildomas kitokio kvapo ar tipo kondicionierius, dušo želė ir šampūnas, vonios putos ir pan. Standartinis tūris yra 180-400 ml. ir produkto užtenka 1-3 mėn. Taip per mėnesį vienas žmogus sukuria bent 1 plastikinės pakuotės šiukšlę vonioje. Be to, daugumoje vonių rasime plastikinius skustukus ir sintetines plaušines, o tai dar kelios plastikinės šiukšlės, kurios, tikėtina, nėra išrūšiuojamos.

Pažiūrėkim, kiek šiukšlių per metus aš viena sukurdavau, turėdama trumpus ir negausius plaukus: 8 šampūno buteliukai, 2-3 kondicionieriaus buteliukai, 6-8 dušo želė buteliukai, 3-4 skustukai, 2-3 veido prausiklio buteliukai. Įsivaizduokite didelę šeimą ir moteris su ilgais, storais plaukais.

Ir net jei buteliukai pažymėti PET ar HDPE, tinkamu perdirbimui, tai dar nereiškia, jog jie visi bus perdirbti. Europos plastiko gamintojų asociacija teigia, jog mechaniškai perdirbama 20-50 proc. plastiko (Lietuvoje teigiami 75% yra labai klaidingi dėl netinkamai žymimų plastiko pakuočių). Galiausiai, numanoma, jog mechaninis perdirbimas turi apie 20 ciklų, o tam tikrose perdirbtose medžiagose randama kenksmingų toksinų, ypač medžiagas kaitinant. Beje, dangteliai dažnai yra pagaminti iš kitos medžiagos – PP – ir yra labai retai perdirbami.

Skystas plastikas kosmetikos sudėtyje

Pakuotė nėra vienintelis plastikas, kuris atsiduria mūsų vonioje. Smulkios plastiko dalelės (microbeads) jau kurį laiką uždraustos šveičiamojoje dantų pastoje, veido ar kūno šveitikliuose, tačiau kosmetikoje galima rasti ir mikro plastiko iki 5 mm. Jo yra dezodorantuose, dušo želė, šampūne, kondicionieriuje, skutimosi kreme, apsaugoje nuo saulės, drėkinamuose kremuose ir t.t. Jie naudojami kaip drėkikliai, šveitikliai, švytėjimo ar apimties suteikiantys priedai, emulsikliai, sujungiančios medžiagos ir kt. Kai kurių produktų sudėtyje gali būti net 90 proc. plastiko. Maudymosi metu mikroplastikas iškeliauja vandentiekiais į telkinius ir tampa kenksminga vandens gyvūnų gyvenimo dalimi, o galiausiai taip atsiranda mūsų mityboje.

Kad suprastų mikroplastiko mastą, Beat the Micro Bead 2012 m. pradėjo kampaniją ir mikroplastiko identifikavimo procesą, o šiuo metu jau pateikė ribojimo pasiūlymą Europos chemijos agentūrai (ECHA) dėl 500 atpažinamų mikroplastiko rūšių. Dar Beat the Micro Bead analizuoja 100 abejotinų ingredientų, galimai priskiriamų mikroplastikui. Mikroplastikas gali turėti rimtų padarinių sveikatai: ardyti endokrininę sistemą bei sukelti vėžį. Kad padėtų pirkėjams identifikuoti mikroplastiką, esantį kosmetikos produktuose, jie sukūrė apps’ą tuo pačiu pavadinimu, skenuojantį produkto sudėtines dalis ir pateikiantį aiškų atsakymą, kurios iš jų yra mikroplastikas, o kurios patenka į abejotiną sąrašą.

Plastiko vonioje mažinimas

Gera naujiena ta, jog jau galima rasti būdų, kaip žymiai sumažinti plastiko kiekį vonioje. Ne veltui mano produkų kolekcija vonioje atrodo tokia skurdi 😊

Kietieji šampūnai bei kondicionieriai ir plaukų muilai

Šių kietųjų produktų jau galima rasti tiek ZW, tiek kosmetikos parduotuvėse.  Kietasis šampūnas savo sudėtimi yra pakankamai panašus į skystą šampūną, tik jame nėra vandens. Sudedamosios dalys: valikliai, putokliai, spalvos, kvapai. Jų ph panašus į odos. O plaukų muilas yra pagamintas kaip įprastas muilas ir turi šarminį ph. Po plaukų muilo naudojimo plaukus reiktų išskalauti rūgštiniu skysčiu, pvz. vandeniu su šiek tiek acto ar citrinų sultimis.

Kiek esu kalbėjusi su keliomis merginomis, o ir iš savo patirties galiu pasakyti, jog kietojo šampūno pasirinkimas gali būti besitęsiantis procesas ir kartais jis baigiasi grįžimu prie skysto šampūno. Aš pati išbandžiau 3 kietuosius šampūnus (Solidu, Faith in nature, Zero Waste Path) bei vieną muilą (Flow), kol atradau tokį, kurį pakartotinau naudoju: Zero Waste Path šampūną ir kondicionierių viename savo tipo plaukams. Kietojo šampūno man užtenka 2,5-3 k. ilgiau nei skystojo (apie 4-5 mėn.), jo sudėtyje nėra mikroplastiko ir man tai kainuoja 2,5-3 k. pigiau, jei lyginu su savo mėgstamu Uoga uoga šampūnu 250 ml taroje, ir apie 1,25 k. brangiau, jei lyginčiau su paskutiniais metais naudotais 950 ml. Sante šampūnais. Aišku, dar išvengiu plastikinės taros.

Nepaisant to, jog naudoju kietąjį šampūną ir kondicionierių viename, man reikia papildomo kondicionavimo. Tam aš naudoju Solidu kietąjį kondicionierių ir vieno man užteko 1 m. 4 mėn. (lyginant su 6-7 mėn. skysto), o tai gaunasi 1,6 k. pigiau.

Pilstomi šampūnai, kondicionieriai ir dušo želė

Tie, kas taip ir neatranda sau tinkamo kietojo šampūno ar plaukų muilo, gali ieškotis vietų įsipilti skysto šampūno į savo tarą. Kol kas tokias galimybes siūlo Uoga uoga poroje vietų Vilniuje ir vienoje Kaune, salonas My studio Vilniuje bei ZW parduotuvė Zeroteka Vilniuje. Kaip matote, galimybės yra labai ribotos. Aišku, šampūnų pasirinkimas pagal kvapą, galvos odos tipą, atliekamą funkciją čia būna skurdokas, bet norint išvengti pakuočių šiukšlių, manau, ir paprastas šampūnas normaliems plaukams tiktų 😊

Kalbant apie pilstomą kondicionierių, tai jo esu radusi tik Zerotekoje.

Pilstomos dušo želė galima rasti minėtose Uoga uoga vietose, Zerotekoje, poroje Hyper Rimi parduotuvių Vilniuje.

Atsižvelgiant į tai, jog didžioji dalis pilstomų produktų randama tik Vilniuje, internetu įsigyjami kietieji šampūnai, kondicionieriai bei muilai yra, mano manymu, vieni geriausių variantų.

Skustukai

Oj tie skustukai yra aštri tema, tačiau toks paparastas sprendimas. Vienąkart suinvestavus į metalinį (ar metalinės galvutės ir medinės rankenos skustuką) 20-40 Eur, turėsime pasirinkimą visam gyvenimui. Jų dabar galima įsigyti internetu daugumoje vietų, o taip pat nesunkiai įsigysite peiliukų.

Aš pasirinkau pigesnį variantą – metalinės galvutės ir bambukinės rankenos skustuką. Pirmus kartus tikrai šiek tiek (labai nestipriai) įsipjoviau, bet greitai pramokau naudotis ir į plastikinius skustukus net pažiūrėti baisu 😊

Veido, intymios higienos prausikliai, skutimosi priemonės, šveitikliai ir kt.

Kai kuriais atvejais dalykus pakeisti visai lengva: pvz., veido prausimui naudoji muilą su moliu, kojų skutimui – dušo želė, veido skutimui – specialiai pagamintus putojančius muilus, šveitikliui – namie pagaminas priemones iš kavos (kūnui) ir ryžių miltų (veidui), intymiai higienai – dušo želė arba nieko, prausimui ir šveitimui – molį ir t.t.

Vis dėlto, norint naudoti kokį profesionalios ar specifinės sudėties prausiklį veidui ar kitą priemonę, čia jau iškyla problema. Aš asmeniškai mėgstu veido prausiklius su rūgštimis ir vengiu muilų. Lietuoje turime tiek profesionalios, tiek natūralios kosmetikos gamintojų: ODA, Math Skincare, Driubeuty, Uoga uoga, Kvapų namai, Manilla ir daugiau. Kada bus galima ateiti įsipilti specifinio gaminio veido priežiūrai?! Gamintojai, alio?! Jei tik būtų galimybė, aš prisistatyčiau su indeliais kremui, apsaugai nuo saulės, buteliukais prausikliui bei serumui. Odos priežiūros, ypač veido, kur kremai susinaudoja per mėnesį, papildymų trūkumas tiesiog bado akis.

Kosmetika be mikro plastiko

Net jei tai nėra natūralios kosmetikos produktas, priemones be plastiko sudėtyje jau galima nesunkiai rasti. Yra gamintojų, kurie skelbia apie savo švaresnę kosmetiką, o kiek ji švari nuo plastiko, galime pasitiktinti su Beat the Micro Bead apps‘u.

Išvados

Dabar, jau pusantrų metų naudojant kietus šampūnus, kondicionierius ir metalinį skustuką, pilantis dušo želė į savo litrinį indą, gyvenimo koks buvo anksčiau nebeįsivaizduoju. Bet mano nusivylimas ir lūkestis dėl pilstomų veido priežiūros priemonių tęsiasi.

Šaltiniai:

  1. Ecco-verde.com . Solid Shampoo or Hair Soap – What’s The Difference?
  2. Ewg. Know your environment. Protect your health.
  3. Cosmeticsinfo. THE SCIENCE & SAFETY BEHIND YOUR FAVORITE PRODUCTS.
  4. Cleanseas.org . What’s in your bathroom? The hidden plastics in your beauty products
  5. Beat the Micro Bead.
  6. Plastics Europe. Plastics – the Facts 2019.