RECIRCLE: maisto išsinešimas daugkartiniuose indeliuose

Šveicarijos zero waste startuolis reCircle, įkurtas 2016 m., dabar jau dirba su 1 360 restoranų šalyje. Įmonė įvertino, jog, vienam žmogui naudojant jų daugkartinį indelį bent kartą per savaitę, galima išvengti 1,5 kg plastiko šiukšlių. Kaip viskas veikia?

Įprastai maistui ir gėrimų išsinešimui naudojami vienkartiniai polistireno (turėtų būti uždrausti nuo 2021 m. liepos mėn.), plastikiniai ar popieriniai, dengti plastiku, indeliai ir gėrimų puodeliai. Vien pietų metų Šveicarijos sostinės Berno centre (aišku, ne per pandemiją) šiukšlinės išvalomos 6 k. per dieną. ReCircle atsirado kaip atsakas į šias vienkartines šiukšles bei kaip Berno savivaldybės kuruojamos iniciatyvos Papildymai tęsinys.

Užstato sistema

Tikriausiai jau ne vienąkart per WE CHOOSE REUSE kampanijos viešinimą iš mūsų girdėjote terminą užstato grąžinimo sistema, deposito – nuolaidų sistema ir pan. Tai yra pagrindinis principas, skatinantis tarų pernaudojimą. Pvz., lietuviškas starstuolis Cup Cup veikia tokiu principu.

Užstato sistema yra labai paprasta. Kalbant apie ReCircle, perkant maistą, klientas už indelį sumokas 10 Šveicarijos frankų (~9 eur). Nuėjęs į kitą restoraną, kuris dirba su reCircle, indelį galima grąžinti ir atgauti pinigus arba galima pasiimti maisto naujame švariame indelyje. Taip pat yra galimybė pačiam išsiplauti ir pernaudoti indelį. Sugadinti indeliai yra nemokamai keičiami į naujus bet kuriame restorane ir vėlia grąžinami gamintojui, kuris stengiasi juos visus perdirbti.

Indeliai

Indeliai yra pagaminti iš stiklo ir BPA-free plastiko mišinio. Atkreipkite dėmesį, jog daugkartinės paskirties plastikas be toksinių medžiagų yra puikus būdas pasinaudoti plastiko lengvumo ir lankstumo privalumais. Nors šis PBT plastikas yra patvirtintas institucijų kaip saugus naudoti su maistu, man asmeniškai iškyla klausimas ar ten nėra kitų endokrininę sistemą ardančių chemikalų, kaip BPS ir BPF. Norint į tai atsakyti, reiktų dar padaryti papildomą tyrimą.

Indeliai yra sukurti taip, kad nepratekėtų skysti produktai (turi ir dangtelį) bei yra žymėjimas, rodantis, kiek maisto įdėta. ReCircle siūlo 13 skirtingų dydžių ir formų indelių maistui, 3 skirtingų dydžių puodelių, termo indelių karštiems gėrimams, sriubai ir kitam šiltam skystam maistui bei į indelius susikomplektuojančius šakutę bei šaukštą.

Daugkartinių indelių sistemos nauda restoranams

Daugkartinės sistemos sukuria naudos ne tik aplinkai, mažindamos vienkartinių tarų atliekas, bet ir apsimoka finansiškai partneriams. Šveicarijos restoranui vienkartinis indelis kainuoja 0,06-0,67 eur. Naudodamas bent 10 daugkartinių indelių per dieną, jis sutaupo bent 468 eur per metus už vienkartinę tarą plius sumažina atliekų tvarkymo kaštus.

Iššūkiai

Vis dėlto, reCircle rasti naujus partnerius ne taip lengva kaip atrodo. Neesant ekonominėms ir politinėms paskatoms, remiančioms daugkartinio naudojimo sistemas, bei kadangi užstatas atrodo nemažas, restoranai tikrai turi abejonių dėl daugkartinių indelių ir stengiasi neatsisakyti vienkartinių indelių pasiūlos. Be to, vienkartiniai indeliai yra per pigūs, nes jų kainodaroje trūksta šiukšlinimo ir taršos įvertinimo.

Deja, net pasiūlius dvigubai pigesnius indelius, pastebima, jog pirkėjai abejoja, ar rinktis juos ar vienkartines taras. Vienkartinė kultūra yra taip gerai pažįstama, kad įpročius keisti sunku. Šioje kultūroje patogumas ir greitis ir svarbiau už aplinkosaugą.

Daugiau apie reCircle istoriją, veiklą bei iššūkius skaitykite Zero Waste Europe ataskaitoje.