Atsinaujinančios energetikos dalinimasis Briuselyje: „Sunsud“ projektas

„Sunsud“ projektas – tai 40 kWp galios saulės energijos elektrinė įrengta ant socialinio būsto pastato stogo, Briuselyje. 2020 metais pastatą administruojanti įstaiga Foyer du Sud nusprendė ant pastato stogo įrengti saulės elektrinę, kuri pagamintų elektros energiją suvartojamą bendrosioms pastato reikmėms ir taip sumažinti sąskaitas būsto gyventojams. Buvo planuojama įrengti daug mažesnės galios elektrinę, tačiau dėl atsiradusios galimybės pasidalinti pagamintu elektros energijos pertekliumi su kitais vartotojais, Foyer du Sud nusprendė saulės moduliais padengti visą stogą. Taip buvo įrengta didesnė negu reikia saulės elektrinė ir įkurtas „Sunsud“ projektas skirtas perteklinei elektros energijai pasidalinti. 

Elektros energijos dalijimasis

Elektros energijos dalijimosi principas Briuselyje buvo įteisintas tais pačiais metais. Ši galimybė leidžia gaminantiems vartotojams pasidalinti pertekline elektros energija su kitais vartotojais, kurie gyvena netoliese (tame pačiame pastate, rajone ar mieste) palankesniu tarifu. Šiuo atveju pagamintam elektros energijos pertekliui netaikomas pasaugojimo mokestis, kadangi elektra yra sunaudojama momentaliai, nors ir kitoje vietoje.  

„Sunsud“ projekte Foyer du Sud tapo gaminančiu vartotoju, kuris dalijasi savo pertekline elektros energija su kitais vartotojais tame pačiame pastate. Šiame socialiniame būste yra apgyvendintos 110 šeimų. 16 iš jų dalyvauja perteklinės energijos mainuose. Saulės pagaminta elektros energija pirmiausia perduodama 2 išmaniesiems skaitikliams, kurie yra prijungti prie lifto ir pastato katilinės. Likusi elektros energija patenka į skirstomuosius tinklus, tačiau virtualiai pasilieka tame pačiame pastate. „Sunsud“ projekte elektros energijos perteklius tarp dalyvių yra paskirstomas laikantis išankstinio susitarimo tarp dalyvaujančių šeimų. 

Būstai norintys dalyvauti elektros paskirstyme pasirašo sutartį su Foyer du Sud ir gauna išmanųjį skaitiklį. Tuomet, tinklo operatorius pigiai (už 10 centų/kWh) parduoda perteklinėę elektrą į išmaniuosius skaitiklius prijungtus prie kiekvieno energijos dalybose dalyvaujančio buto. Dalyviai gali naudotis pigesne ir žalia elektros energiją dienos metu, kai jos pagaminama daug. Jie taip pat išlaiko įprastą sutartį su savo elektros energijos tiekėjais, kurie padengia elektros energijos vartojimą naktimis arba, kai saulės moduliai nepagamina pakankamai. 

Kokią naudą atneša galimybė dalintis elektra?

16 būstų, kurie dalyvauja elektros energijos dalybose ir Foyer du Sud, įkūrė „Sunsud“ projekto komitetą. Šis komitetas nusprendė, kaip perteklinė elektros energija bus sąžiningai paskirstoma tarp projekto dalyvių ir informavo skirstomųjų tinklų operatorių. Taip pat buvo sutarta, kad pinigai gauti parduodant perteklinę elektros energiją rinkoje (jei ji nėra suvartojama pastate), bus panaudoti socialinio būsto tobūlinimui ir renovacijai. Pasinaudojimo tinklais mokęstis šiam projektui yra sumažintas 43%, dėl to, kad elektra yra suvartojama tame pačiame socialinio būsto pastate. Dalijantis elektra, pasinaudojimo tinklais mokestis yra pritaikomas atskirai kiekvienam projektui, priklausomai nuo projekto dydžio ir taikomų socialinių išlygų, pastatų, gatvių ar rajonų skaičiaus, kurie yra įtraukti į dalijimosi schemą ir techninės priežiūros reikmių. 

Kadangi Briuselyje neegzistuoja galimybė tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju, elektros energijos dalijimasis arba atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos įkūrimas yra vieninteliai būdai įsigyti žalią ir pigią elektros energiją gyvenant daugiabučiuose pastatuose. Tai efektyviai padeda kovoti su energetinio skurdo problema ir įsigyti elektros energiją už stabilią kainą. Atsiradusi galimybė dalintis pertekline elektros energija taip pat skatina platesnį ir decentralizuotą atsinaujinančių energijos išteklių įrengimą ir žalios elektros energijos vartojimą. Jeigu ne galimybė dalintis pertekline elektros energija, Foyer du Sud būtų įrengę mažiau saulės modulių, kurie pagamintų elektros energiją tik bendrosioms pastato reikmėms. Tačiau, šiuo atveju, buvo išnaudotas maksimalus stogo plotas. 

Elektros energijos dalijimasis su vartotojais Lietuvoje šiuo metu įmanomas įkūrus atsinaujinančių išteklių energijos bendriją. Tam kad šis būdas išplistų ir paskatintų daugiabučių gyventojus įsirengti didesnes saulės elektrines ant savo stogų, reikia įdiegtos išmaniųjų skaitiklių sistemos. Tai taip pat atvertų galimybę elektros energijos pertekliaus dalijimuisi tarp gaminančių vartotojų. VšĮ „Žiedinė ekonomika“ kviečia LR Energetikos ministeriją prioretizuoti ir paspartinti išmaniųjų skaitiklių diegimą Lietuvoje.