ES atmeta plastiko industrijos prašymą nukelti vienkartinių plastikinių gaminių draudimą

Europos plastiko asociacija (angliškai European Plastics Converters, trumpinys “EuPC”) parašė atvirą laišką, adresuotą Europos Sąjungos komisijai ir komitetų vadovams, kuriame teigia, jog kai kurių vienkartinių plastikinių gaminių draudimas buvo priimtas atsižvelgiant į šiukšlinimo problemą ir nepaisant higienos, kas aktualu dabar – COVID-19 pandemijos metu. Jie rašo, jog įvairūs tyrimai rodo, kad plastikas yra tinkamas pasirinkimas garantuoti higieną, saugumą bei apsisaugojimą nuo užkrato. Laiške yra prašoma nukelti draudimą metams bei pilnai panaikinti draudimą kai kuriems vienkartiniams plastikiniams gaminiams.

ES komisijos aplinkosaugos klausimų atstovė spaudai Vivian Loonela informavo, jog komisijos atsakas – gerbti jau nustatytus terminus bei ES įstatymą. Šalys narės turės vienus metus SUP direktyvą paversti nacionaliniais įstatymais. Ši direktyva (ją aprašytą galite rasti ir mūsų straipsnyje) buvo paskelbta 2019 m. birželį ir viena iš jos dalių yra kai kurių vienkartinių plastikinių gaminių draudimas: stalo įrankių, gėrimų puodelių, balionų lazdelių, šiaudelių, ausų krapštukų. Direktyvos tikslas buvo sumažinti vandens telkinių taršą, kuri 80 proc. kyla iš šiukšlinimo žemėje, pabrėžiant, jog kasmet 4,6-12,7 milijonai tonų plastiko šiukšlių patenka į vandenynus.

Atsižvelgdama į EuPC teiginius apie higieną, V. Loonela atsakė, jog geros higienos praktikos turi būti taikomos visiems produktams, įskaitant alternatyvas uždraudžiamiems vienkartiniams plastikiniams gaminiams. Be to, SUP direktyvoje yra pateiktos išimtys medicininiams gaminiams. Papildomai, komisija pateikė šalims informaciją, kaip susitvarkyti su augančiu kiekiu medicininių šiukšlių, sukurtų pandemijos metu.

V. Loonela pridėjo, jog dar anksti įvertinti, kokią įtaka koronaviruso krizė turės visam plastikinių pakuočių šiukšlių kiekiui, sukurtam per šiuos metus. Dabartinėmis aplinkybėmis dauguma sektorių patiria nesklandumus, įskaitant ir šiukšlių tvarkymo industriją, todėl ypatingai svarbu tęsti bendras pastangas sumažinti šiukšlių mastus.

Originalus straipsnis: https://www.euractiv.com/section/circular-economy/news/eu-dismisses-industry-calls-to-lift-ban-on-single-use-plastics/