Kas yra Atsinaujinančių Išteklių Energijos Bendrijos ir kokios jų galimybės Lietuvoje?

Atsinaujinančių Išteklių Energijos (AIE) bendrijos tai energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos modelis, kuris leidžia bendruomenėms įsirengti didesnius AEI projektus ir dalintis pagaminama energija su kitais gyventojais. Neseniai, priėmus “Proveržio paketo” pakeitimus AIE bendrijų įkūrimas buvo žymiai palengvintas, o netolimoje ateityje yra numatomos papildomos finansavimo priemonės gyventojams paskatinti šių bendrijų plėtrą. 

Atsinaujinančių Išteklių Energijos bendrijos tai:

  • tai ne pelno siekiantis juridinis asmuo – NVO, daugiabučių, sodų bendrijos, asociacijos, viešosios įstaigos ir t.t.
  • kurios sprendimai yra priimami vietinių gyventojų. Šiuo atveju svarbu, kad bendrijos visuotiniame susirinkime 51 procentas balsų priklauso asmenims, kurie gyvena toje pačioje apskrityje.  

Atsinaujinančių Išteklių Energijos bendrijos:

  • gali įsirengti AEI elektrines ar šilumos gamybos įrenginius.
  • gali tiekti elektros energiją nemokamai bendrijos dalyviams arba parduoti elektros energiją kitiems ir tiekti ją į elektros tinklus su pirmumo teise.
  • įsipareigoja teikti aplinkosaugos, socialinę arba ekonominę naudą savo dalyviams. Tai reiškia, kad dalyviai galės naudotis pagaminama elektros ar šilumos energija neatlygintinai arba bendrijos pelnas bus investuojamas į tolimesnius AEI ar kitus bendruomeninius projektus. 

Atsinaujinančių Išteklių Energijos bendrijų istorijos kitose šalyse

Slavutych miestelis Ukrainoje

Slavutych miestelis buvo pastatytas po Černobylio atominės elektrinės katastrofos, įkurtas siekiant apgyvendinti nuo nelaimės nukentėjusius žmones. 2018 metais grupelė miesto gyventojų nusprendė įkurti saulės energijos bendriją “Solar Town(lietuviškai – Saulės Miestelis). Bendrijos dalyviai – Slavutych gyventojai ir vietos savivaldybės energetikos agentūra. Prie projekto prisijungė ir žaliosios energijos ekspertas bei teisininkė, kurie padėjo bendrijai sukurti investicijų planą bei vystyti projektą. 2019 metais bendrija sukūrė sutelktinio finansavimo kampaniją suteikdami pirmumo teisę investuoti miestelio gyventojams. Taip buvo surinkta apie 135 000 eurų ir įrengtos saulės elektrinės ant miesto pastatų stogų, kurių bendroji įrengtoji galia siekė 200 kWp. 

Minimali investicija į šį projektą buvo 15 000 grivinų (tuo metu apie 500 eurų). Gyventojai investavę į saulės elektrines gauna pigesnę elektros energiją (dėl šalyje egzistuojančio atsinaujinančios eneregtikos supirkimo tarifo) ir 140 eurų už kiekvieną investuotą 1000 eurų iki 2030 metų. 5 % pelno buvo paskirti socialiniams miestelio projektams. Šiais metais Saulės Miestelis paskyrė visą savo likusį pelną Ukrainos kariuomenei.  

Zelena Energetska Zadruga Kroatijoje

Žaliosios Energetikos Draugija – bendrija įkurta Kroatijoje. Jos pirmasis projektas prasidėjo siekiant įrengti 30 kW saulės elektrinę ant Plėtros centro ir technologijų parko pastato stogo Križevci miestelyje. Kartu su nacionalinėmis NVO ir Križevci miestelio savivaldybe bendrija paruošė projektą ir pradėjo sutelktinio finansavimo kampaniją, kurios metu buvo surinkta apie 30 000 eurų per 10 dienų. Minimali investicija siekė 130 eurų, o daugiausia gyventojai galėjo investuoti 1 300 eurų į saulės elektrinės įrengimą. Žaliosios Energetikos Draugija pažadėjo sugrąžinti šias paskolas per 10 metų su 4,5 % palūkanomis. Tuo tarpu Plėtros centro ir technologijų parko patalpų nuomininkai gali džiaugtis tiekiama žalia elektros energija, o nesunaudojama pagaminta elektros energija yra perduodama savivaldybės reikmėms. 

Šis projektas buvo labai populiarus, todėl Žaliosios Energetikos Draugija šiuo metu planuoja daugiau AIE bendruomeninių projektų, konsultuoja ir padeda realizuoti kitus bendruomenių projektus Kroatijoje. 

AIE bendrijos įkūrimo galimybės

Tai tik pirmosios AIE bendrijų įkurtų rytų Europos šalyse pavyzdžiai. Energetinės bendrijos ne tik leidžia gyventojams įsirengti AEI įrenginius ir mėgautis atsinaujinančia energija, bet ir užtikrina, kad bendrijos uždirbtas pelnas pasilieka ją supančiose bendruomenėse. Bendrijos gali plėsti savo veiklas, investuoti į naujus AEI įrenginius ir taip suteikti dar didesnę naudą savo dalyviams. 

Pasikeitus atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymui Lietuvoje, AIE bendrijos įkūrimas tapo dar lengvesnis. 2022 metų rugpjūčio mėnesį Energetikos ministerija, Lietuvos energetikos agentūra ir Centrinė projektų valdymo agentūra planuoja paskelbti pirmąjį finansinės paramos kvietimą iš “Naujos kartos Lietuva” lėšų. Šis kvietimas skirtas juridiniams asmenims ir AEI bendrijoms, tačiau prioritetas bus skiriamas bendrijų paramai. Numatomas finansavimo intensyvumas – 45 %. Todėl, jau dabar verta pradėti planuoti AIE projektus vietinėse bendruomenėse. 

VšĮ “Žiedinė ekonomika” pateiks daugiau informacijos skirtos gyventojams, kurie norėtų įgyvendinti AEI projektus savo bendruomenėse ir toliau sieks, kad reguliaciniai procesai skatintų AIE bendrijų Lietuvoje atsiradimą.  

Projektas remiamas Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje