Kolektyviniai saulės pirkimai – geroji praktika iš Esekso

iChoosr atsinaujinančių išteklių ekspertų grupė ir Esekso apskritis jau kelis metus įgyvendina “Solar Together Essex” schemą, kuri siekia palengvinti saulės šviesos energijos elektrinių įsigijimą vartotojams. Esekso apskrities taryba organizuoja kolektyvinius saulės modulių pirkimus ir taip padeda gyventojams gauti aukštos kokybės saulės elektrinių modulius, pasiūlo mažesnes saulės modulių kainas bei suveda vartotojus su patikimais tiekėjais. 

Kolektyvinius saulės elektrinių pirkimus Esekso apskritis paskelbia kiekvienais metais. Kaip tai veikia?

Užsiregistruok nemokamai ir be jokių įsipareigojimų

Gyventojai gali užsiregistruoti internetinėje platformoje ir išreikšti susidomėjimą fotovoltinių sistemų įrengimu savo namuose. Registracijos metu yra klausiama apie namo technines savybes (pavyzdžiui, stogo plotą) ir vidutinį elektros energijos suvartojimą. Tiksli informacija gali būti pateikta ir vėliau.

Aukcionas

Surinkus visus susidomėjusius gyventojus Esekso apskritis organizuoja aukcioną, kuriame dalyvauja potencialūs tiekėjai. Aukcione laimi ta atsinaujinančios energetikos įmonė, kuri pasiūlo mažiausią kainą. Visos įmonės yra iš anksto patikrinamos dėl pasiūlymų kokybės ir turi atitikti nacionalinius standartus.

Pasiūlymas

Po sėkmingo aukciono užsiregistravę gyventojai gauna asmeninį pasiūlymą su informacija apie laimėjusį paslaugos tiekėją ir siūlomą paketą, viso projekto išlaidas ir sutaupytas lėšas. Jei kyla daugiau klausimų, gyventojai gali pasikonsultuoti su projekto patarėjais. 

Sprendimo priėmimas ir saulės elektrinės įrengimas

Po pasiūlymo, be jokių įsipareigojimų, gyventojai turi laiko apsispręsti ar vis dar nori įsirengti saulės šviesos energijos elektrinę savo namuose. Dalyviai taip pat turi galimybę susitikti su aukcioną laimėjusiais projekto rangovais ir gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. 

Jei gyventojas priima pasiūlymą, vykdančioji kompanija susisieks dėl tolimesnių veiksmų. Kuo daugiau gyventojų užsiregistruoja šioje schemoje, tuo konkurencingesnį ir pigesnį pasiūlymą “Solar Together Essex” projektas gali užtikrinti.

Kolektyviniai pirkimai norint įsidiegti saulės elektrines užtikrintų prieinamesnę, pigesnę ir švarią elektros energiją vartotojams ir Lietuvoje. Nuo 2021 metų Lietuvos Vartotojų aljansas jau įgyvendina CLEAR-X projektą, kuris padės Lietuvos gyventojams įsigyti atsinaujinančios energijos technologijas pigiau. Pirmieji kolektyviniai pirkimai įvyks maždaug po metų. 

VšĮ „Žiedinė Ekonomika“ kviečia Lietuvos savivaldybes prisidėti prie atsinaujinančios energetikos skatinimo įgyvendinant kolektyvinius gyventojų pirkimus savo apylinkėse.