Beplastikinė dantų higiena ir kiek natūralūs yra šereliai

Dar viena mūsų kasdienybę lydinti sritis, nuolat sukurianti nemažą kiekį plastiko, – dantų priežiūra. Šis straipsnis bus įdomesnis tuo, kad pasidalinsiu ne tik savo, bet ir draugės dantų higienistės Jolitos Masevič bei Zero Waste bendruomenės patirtimi.

Yra rekomenduojama dantų šepetėlius keisti kas 3 mėnesius, kad jie būtų efektyvūs, o tai reiškia, jog vienas žmogus sunaudotų po 4 šepetėlius per metus bei 280 šepetėlių per 70-iasdešimt metų. Net jeigu asmuo nesilaiko dantų higienistų bei gydytojų rekomendacijos ir tarkim keičia dantų šepetėlius tik kas pusę metų, tai vis vien susidaro 140 šepetėlių per 70 metų. Plius visos kitos priemonės: vieno danties šepetėlis, dantų siūlas (vienam valymui ~30-50 cm), tarpdančių šepetėliai (kartais vienams asmeniui reikia kelių skirtingų dydžių), dantų pasta, dantų skalavimo skystis bei liežuvio valiklis.

Vien Europoje šiuo metu gyvena apie 750 mln. žmonių, o tai sudaro kasmet bent 1,5 milijardo išmetamų šepetėlių. O kur dar dantų pasta ir jų nerūšiuojama pakuotė.

Plastikas dantų priežiūros priemonėse

Deja, plastikas lydi kiekvieną įprastų prekės ženklų parduodamą prekę.

  • Dantų šepetėlių, tarpdančių šepetėlių rankenėlės yra pagamintos iš polipropileno (PP, nr. 5) ir polietileno (PET, nr. 1, bei LDPE, nr. 4). PP ir LDPE plastikai yra iš esmės saugūs sveikatai, bet PET tampa nebesaugus ilgiau naudojamas, kaitinamas bei kitaip žalojamas. PET yra lengvai perdirbamas, tačiau PP ir LDPE jau sunkiau rasti vietų perdirbimui. Visa kombinacija sudaro produktą, kuris yra ne visai saugus sveikatai ir nelengvai perdirbamas, nekalbant apie tai, jog šie šepetėliai dažniausiai nėra sėkmingai išrūšiuojami.
  • Dantų ir tarpdančių šepetėlių šereliai yra pagaminti iš sinteninio nailono, kuris nesuyra, dažniausiai yra neperdirbamas ir gamybos metu naudojami chemikalai yra labai toksiški.
  • Patys dantų šepetėliai supakuoti į plastikines-kartonines pakuotes.
  • Be to, dar yra plastikinių šepetėlių laikiklių, dangtelių šereliams (turėtų būti iš tų pačių medžiagų kaip rankenėlė).
  • Geresnis dantų siūlo variantas yra išvaškuotas nailonas, tačiau dabar dažnai nailoninio tarpdančių siūlo dengimui yra naudojami vandeniui, purvui atsparūs chemikalai PFAS, kurie yra labai toksiški, akumuliuojasi gamtoje bei nesuyra. PFAS siejami su vaisingumo ir potencijos sutrikimais, hormonų išbalansavimu, galimybe susirgti vėžiu, vystymosi sutrikimais ir daugiau. Be to, sukurti norimam skoniui naudojami dar kiti chemikalai.
  • Pati dantų siūlo pakuotė yra tikėtina plastikas toks pat kaip rankenėlių.
  • Dantų pasta supakuota kelių plastikų ir aliuminio lakšte. Kadangi viskas suspausta į vieną plėvelę, plastiko rūšių atskirti neįmanoma ir dėl to negalima perdirbti.
  • Dantų skalavimo skystis dažniausiai supakuotas PET plastike; gali būti ir HDPE.
  • O liežuvio šepetėlis pagamintas iš tokio pat plastiko kaip dantų šepetėlių ir tarpdančių šepetėlių rankenėlės.

Plastikas ne tik lengvai nesuyra gamtoje, taip sukurdamas kalnus šiukšlių, bet ir yra kenksmingas sveikatai. Net ir sąlyginai saugaus plastiko gamyboje gali būti naudojami įvairūs sveikatai ir gamtai kenksmingi chemikalai, kurie skleidžiami į aplinką. Dantų šepetėliai nėra perdirbami, nes mažos dalys patenka į mašinas ir šių dalių neįmanoma efektyviai atskirti. Tapę šiukšlėmis jie ir toliau skleidžia chemikalus.

Apgaulingos alternatyvos

Prieš pereinant prie tvarių alternatyvų, noriu čia įtraukti žaliojo smegenų plovimo pavyzdžių. Jordan turi „Green clean“ dantų šepetėlį iš perdirbto plastiko. BIOK laboratorija taip pat planuoja pristatyta šepetėlį iš perdirbto plastiko. Nepaisant to, kad taip norima sumažinti taršą, pagrindinės problemos jie neišsprendžia. Perdirbtas plastikas, nors ir geresnis nei pagamintas iš pirminių žaliavų, vis vien yra plastikas, nesuyrantis gamtoje ir skleidžiantis toksines medžiagas.

Galima rasti ir šepetėlių, kurių rankena yra iš tvarių medžiagų (medžio, aliuminio), bet su keičiamomis plastikinėmis galvutėmis. Nors bendrai plastiko mažiau, bet jo vis vien yra.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog dažnai bambukiniai šepetukai turi tokius pačius nailoninius šerelius. Kol kas geriausia sukurtas variantas: į šerelių sudėtį įtraukiant 62 proc. augalinio aliejaus (likę 38 proc. yra nailonas). Saugiau yra tik tai, kad jie gali būti papildomai nedengiami chemikalais. Aišku, dabar kai kurie gamintojai skelbia, jog jų šereliai yra augalinės kilmės. Natūralistai yra skeptiški dėl to ir daugumoje straipsnių teigiama, jog dar nebuvo sukurti pilnai suyrantys augaliniai šereliai, bet galbūt paskutiniais metais jau atsiranda alternatyvos. Kol kas tikrai ekologiškas variantas – kiaulės plaukai.

Įdomi ir tvariausia alternatyva

Jei tinka neįprastenis variantas, tai galima visai atsisakyti dantų šepetėlio ir dantų pastos bei įsigyti miswak ir nimbamedžio lazdeles. Miswak lazdeles siūlo Kvapų namai (https://aromata.lt/en/shop/478/natural-toothbrush-sewak-miswak). Aš pati neišdrįsau išbandyti J O Jūs?

Kitos tvarios alternatyvos

Dantų šepetėlis

Dabar jau nemažai galime rasti bambukinių šepetėlių. Pats bambukas suyra maždaug per 6 mėn. Kaip minėjau, paskaitykite iš kokios medžiagos pagaminti šereliai, nes jie gali būti tokie pat, kaip įprastame dantų šepetėlyje. Be to, žiūrėkite ar nebus supakuoti plastikinėje pakuotėje, kai pirksite.

Aš esu išbandžiusi bent kelis skirtingus bambukinius šepetėlius, bet jie taip ir neišliko mano higienoje. Mano dantys su įprastu šepetėliu jautėsi tikrai švaresni. Pabendravusi su Jolita, nusprendžiau, jog reikia bandyti iš naujo ir užsisakiau The Humble dantų šepetėlį iš Basa Žemė parduotuvės (deja, tuo metu dar nebuvau įvertinusi šerelių, o šitie, panašu, tie blogesni – pagaminti PFAS chemikalais išgarsėjusio DuPont; nors šepetėlis, pasak The Sun, yra populiariausias pasaulyje). Kaip ir minėjau, tvariausi šereliai yra iš kiaulės plaukų, bet tai yra gyvūnams nedraugiškas variantas ir nėra antibakteriški, todėl kas kelias dienas reikia perpilti verdančiu vandeniu.

Dantų higienistė Jolita pasidalino, jog yra išbandžiusi poros rūšių bambukinius šepetėlius ir jai visi gerai valė. Užklausus apie tai Zero Waste Lietuva bendruomenės Facebook‘e, kelios merginos parašė, jog joms irgi gerai valo. Kai bandžiau suprasti, kodėl man yra jausmas, jog man blogai išvalo, su Jolita padiskutavom apie taisyklingą dantų valymą. Pasirodo, vieno danties šepetėlį reiktų naudoti kasdien, o paprastą šepetėlį sukti tinkamais judesiais.

Taigi, gavusi naują bambukinį šepetėlį, ėmiausi testavimo. Vis dėlto, jis tikrai išvalo ne taip, kaip mano plastikinis šepetėlis. Priežastis matyt ta, jog mano plastikinis šepetėlis turi dviejų skirtingų ilgių šerelius ir jis išvalo taip gerai, kad vieno danties šepetėlį reikia naudoti retai. Dabar – valant su bambukiniu šepetėliu- vieno danties šepetėlį naudoju daug dažniau. Tai iš esmės bambukinis šepetėlis išvalo gerai, bet nešvarumai arčiausiai dantenų per kelias dienas man susikaupia.

Net tokius šepetėlius išmetant, rankenėles reiktų atskirti nuo šerelių, jei norėtumėte rankeną kompostuoti ar sudeginti.

Be bambukinių šepetėlių, galima rasti dar tokių alternatyvų:

Tarpdančių šepetėliai

Kaip ir dantų šepetėliai, tvarūs tarpdančių šepetėliai turi bambukines rankenėles bei nailoninius šerelius. Aš užsisakiau The Humble tarpdančių šepetėlius Pigu.lt. Lietuvoje internetu jau galima užsisakyti įvairių šios prekės ženklo šepetėlių dydžių.

Deja, ir šiuo atveju – šereliai yra tik sintetiniai, todėl, norint kompostuoti rankenėlę, juos reiktų atskirti.

Dantų siūlai

Dabar jau galima rasti įvairių dantų siūlų alternatyvų: šilkinių ar bambukinių, padengtų ir nepadengtų vašku (daug kur naudojamas augalinis vaškas). Dažniausiai jie būna supakuoti stikliniame indelyje su aliuminiu dangteliu arba popierinėje dėžutėje. Aš pati dantų siūlo nenaudoju, tai savo atsiliepimo negaliu parašyti. Jolita išbandė bambukinius, kuriuos pirko aliexpress, ir jai nepatiko – buvo stori, nevaškuoti, sunkiai įkišami į tarpdančius.

Liežuvio valiklis

Dabar jau galima rasti bambukinių, metalinių liežuvio valiklių, deja, ne Lietuvoje. Ir kol kas nei aš, nei Jolita jo neišbandėme.

Vieno danties šepetėlis

Galima naudoti SWAK dantų šepetėlį su keičiama miswak galvute. Nors bio-plastiko rankenėlė nežavi, bet keičiant šerelius, kurie yra visiškai natūrali sintetinių alternatyva, patį šepetėlį galima bus naudoti ilgai.

Dantų pasta

Rinkoje yra labai nemažai tvarių alternatyvų, kalbant apie pakuotę. Pagrindinė pakuotė yra stiklas su aliuminiu dangteliu. Aš išsirinkau Ben and Ana dantų pasta, kurioje nėra pfalatų, parabenų (endokrininę sistemą ardantys chemikalai), mikroplastiko (pavojingai prisideda prie taršos, ypač kenkia gyvūnams), natrio laurilio sulfato (SLS). Turi medinę mentelę kabinimui, kad nepatektų bakterijos nuo dantų šepetėlio. Šiaip dantų pasta visai nieko, tik skonis stiprokas maniškės, tai gal kitokią išbandysiu vėliau.

Jolita taip pat naudoja Ben and Ana dantų pastą ir šiek tiek pakomentavo dantų pastos sudėtį. Ji pasidžiaugė, jog sudėtyje yra ksilitolio (natūralaus saldiklio), kuris mažina bakterijų kiekį burnos ertmėje. Be to, bakterijos, sukeliančios dantų ėduonį (Streptcoccus mutans), ksilitolio nevirškina ir taip neišskiria rūgšties, pažeidžiančios danties audinius ir sukeliančios ėduonį. Taip pat ksilitolis skatina seilių susidarymą bei padeda atstatyti burnos mikroflorą. Šios dantų pastos sudėtyje dar yra citrinos rūgšties, kuri, deja, skatina rūgština terpę ir taip gali sukelti dantų erozijas bei jautrumą. Balansui atstatyti sudėtyje yra kalcio hidroksiapatito. Šveitimo funkciją atlieka Hidratuotas silicio dioksidas, tačiau ant pakuotės niekur nerasta produkto RDA, kas nurodytų koks pastos abrazyvumas.

Jolita teigia, jog išsivalius jausmas neblogas, jaučiama švara, dantų paviršiai slidūs, nesijautė jautrumas, skonis ir kvapas tiko, tačiau vis dar svarsto, koks pastos RDA!

Be dantų pastos dar yra dantų valymo tabletės. Aš jų nebandžiau, bet Jolitos įspūdžiai nekokie: „nelabai supratau kaip tą tabletę sukramtyti iki košelės konsistencijos. Gavosi, kad pirmą tabletę tiesiog “suvalgiau”; skonis nelabai patiko. Antrąkart bandžiau lėčiau viską daryti, tabletė susikramtė į gan dideles dalis. Pradėjus šepetėliu valyti, labai nemaloniai per dantis “brūžinosi”, po kokių 20 sekundžių atsirado putos. Man gan nemalonu, esu pratusi prie pastų be putoklių, todėl kėlė šiek tiek diskomforto. Sudėtis gan abrazyvi. Tekstūra ir naudojimas man nepatiko, nenaudočiau ateityje. Pliusas, kad yra 1450ppm F, tvari, patogi pakuotė, kurią galima pernaudoti“.

Rezultatas

Taigi, dabar naudoju dantų ir tarpdančių šepetėlius su bambukinėmis rankenėlėmis. Deja, dažniau į rutiną turiu įtraukti plastikinį vienos danties šepetėlį. O tvaresnėje pakuotėje esanti dantų pasta man tinka.

Atkreipkite dėmesį, jog šereliai tikėtina bus sintetiniai (jei rašo, jog natūralūs – gerai patikrinkite sudėtį) ir dėl to patartina juos atskirti nuo rankenėlės, norint pastarąją kompostuoti.

Šaltiniai:

  1. National Geographic. How your toothbrush became a part of the plastic crisis. https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/06/story-of-plastic-toothbrushes/
  2. Designlife-cycle. Plastic toothbrush. http://www.designlife-cycle.com/plastic-toothbrush
  3. Bam brush. 7 ways your Plastic Toothbrush is Evil. https://www.bambrushes.com/blogs/news/7-ways-your-plastic-toothbrush-is-evil
  4. One green planet. Plastic Toothbrushes Add 50 Million Pounds of Waste to Landfills Every Year. https://www.onegreenplanet.org/environment/plastic-toothbrushes-waste/
  5. Carifree. What are Toothbrushes Made Of? https://carifree.com/2019/01/09/what-are-toothbrushes-made-of/
  6. Packaging Europe. Colgate Designs New Recyclable Tube. https://packagingeurope.com/colgate-designs-new-recyclable-tube/
  7. The Sun UK. 7 Best bamboo toothbrushes 2020 for environmentally clean teeth including options from Colgate and Panda Brush. https://www.thesun.co.uk/sun-selects/9813245/best-bamboo-toothbrushes/
  8. GAIVUSkvapas.lt. Ksilitolio nauda burnos sveikatai. https://www.gaivuskvapas.lt/ksilitolio-nauda-burnos-sveikatai/?fbclid=IwAR2cehKL4LrWK1-f-ROSNBl7OY7jqo3aBq3a3Oj_GB6VEnGQgZbd4YqSfgw
  9. Tree hugger. 6 toothbrushes to keep your teeth clean and green. https://www.treehugger.com/green-home/6-toothbrushes-keep-your-teeth-clean-and-green.html
  10. Ethical.net. The sustaibable Toothbrush: Where to Find It and Why It Should Be a New Normal. https://ethical.net/sustainability/the-sustainable-toothbrush-where-to-find-it-and-why-it-should-be-the-new-normal/
  11. Wasteland rebel. My Quest to Find The Most Sustainable Toothbrush. https://wastelandrebel.com/en/my-quest-to-find-the-most-sustainable-toothbrush/