Lietuvos veiksmai mažinant gamintinių dujų vartojimą

European Environmental Bureau (EEB) organizacija padariusi analizę identifikavo šalis, kurios ėmėsi daugiausiai ir mažiausiai priemonių sumažinti dujų vartojimą. Lietuva kartu su Rumunija nesiėmė jokių priemonių. Šalys, kurios importuoja daug rusiškų dujų, Italija ir Vokietija, pritaikė išskirtines priemones. Net tokios šalys kaip Prancūzija ir Ispanija , kurios nėra itin priklausomos nuo dujų, taip pat buvo vienos iš pačių pažangiausių jas taupant, tiek viešajame tiek privačiuose sektoriuose.

Dabartinės ES šalių priimtos priemonės yra nepakankamos siekiant įgyvendinti 2022 m. rugpjūčio ES šalių susitarimą sumažinti dujų naudojimą 15 %). EEB rekomenduoja imtis tokių veiksmų:

  1. Sukurti energijos taupymo stebėjimo darbo grupes nacionaliniu ir ES mastu.
  2. Koordinuotai skatinti ir dalintis informacija apie energijos sutaupymo pasiekimus visose ES šalyse.
  3. Skatinti dujų ir elektros rinkų lankstumą.
  4. Spartinti skaitmeninių technologijų, kurios padeda automatiškai ir gyvai stebėti energetinių išteklių suvartojimą, naudojimą.
  5. Pritaikyti sąžiningas ir harmonizuotas energijos pakankamumo priemonių taisykles ES mastu.

Geroji patirtis aktyviausiose šalyse Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje (ir dalyje miestų paminėtose valstybėse) apėmė viešąjį ir privatų sektorius veikiančias priemones:

  • Oro kondicionierių naudojimo ribojimas verslo sektoriui ir reikalavimas neapšviesti reklaminių ženklų naktį bei rekomendacijos namų ūkiams ir savivaldybėms Ispanijoje (čia) ir Prancūzijoje (čia).
  • Viešų baseinų šildymo mažinimas Prancūzijoje ir Vokietijoje (čia) bei visuose pastatuose Italijoje (čia).
  • Paryžiuje Eifelio bokšto apšvietimas bus ribojamas, o gatvės žibintai keičiami į LED (čia). Thours miestas nutraukia naktinį gatvių apšvietimą nuo 10 nakties iki 6 ryto. Strasbūre muziejai bus uždaryti 2 dienas vietoje 1 dienos.
  • Daug pavyzdinių veiksmų Berlyne (čia), Hanoveryje (čia) ir Bavarijos regione (čia).
  • Viešos kampanijos, skatinančios gyventojus daryti elgsenos pokyčius, kurie padėtų sumažinti energijos vartojimą.
  • Vokietija yra vienintelė šalis, kuri be privalomo ir savanoriško dujų mažinimo priemonių (čia ir čia), turėjo parengusi dujų aukciono modelį kritiniams sektoriams (čia).
  • Prancūzijoje reikalaujama, kad įmonės sumažintų savo elektros ir dujų vartojimą 10 % arba joms gali būti pritaikytas normavimas (čia).

Pilna EEB ataskaita čia.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją imtis veiksmų mažinti gamtinių dujų naudojimą, nes kai tai daroma kartu su kitomis ES šalimis – mažėja kaina ir vartotojai sutaupo bei mažėja šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimai.