Vėjo energija prieinama kiekvienam gyventojui (II dalis)

Nors saulės elektrinių skaičius individualiuose namuose ir butuose sparčiai auga, Lietuvoje dar reikėtų padirbėti, kad vėjo energija taip pat taptų prieinama kuo daugiau vartotojų. Praeitame straipsnyje aprašėme, kaip vėjo jėgainių parkai galėtų veikti tuo pačiu modeliu kaip nutolusių gaminančių vartotojų saulės elektrinių parkai. Tam reikėtų paskirti paramą nutolusiems gaminantiems vartotojams ketinantiems įsigyti dalį vėjo jėgainės iš parko.

Atsinaujinančių išteklių energijos (AIE) bendrijos tai dar viena alternatyva, kuri galėtų priartinti gyventojus prie švarios vėjo pagaminamos elektros energijos. AIE bendrijos sparčiai auga kitose Europos šalyse, tačiau Lietuvoje šis modelis dar nėra įgyvendinamas. Tam trukdo iki galo nesutvarkyti teisės aktai, kurie sukuria pernelyg didelę administracinę naštą gyventojams. Energetikos ministerija neseniai pristatė „Proveržio paketą“, kuriame įtraukti pasiūlymai, siekiantys palengvinti AIE bendrijų modelio įgyvendinimą Lietuvoje. Jeigu AIE bendrijų steigimo ir veiklos principai bus palengvinti, gyventojai galės steigti ne pelno siekiančias įstaigas ir tiekti pigesnę ar visiškai nemokamą tvarią elektros energiją bendrijos dailininkams ir apskrities gyventojams. AIE bendrijos norinčios įsigyti ne daugiau nei 3 MW galingumo vėjo elektrinę taip pat galės gauti valstybės skiriamą paramą. Europoje jau egzistuoja per 50 vėjo energijos bendrijų

Ripple Energy Didžiojoje Britanijoje: didžiausias pasaulyje vartotojams priklausantis vėjo parkas

Metų pradžioje „Ripple Energy“ pakvietė investuoti ir nusipirkti dalelę planuojamo 18,8 MW galingumo „Kirk Hill“ vėjo parko. Nutolusio gaminančio vartotojo schema nėra įteisinta Didžiojoje Britanijoje, todėl “Ripple Energy” sukūrė schemą, kuri pasisavina elementus iš nutolusių gaminančių vartotojų ir AIE bendrijų veikimo principų. Tai platforma, kuri sujungia vėjo projektų vystytojus, elektros energijos tiekėjus ir vartotojų bendrijas. 

Visų pirma „Ripple Energy“ įkūrė vartotojų bendriją, į kurią buvo pakviesti visi gyventojai norintys investuoti į naujai statomą vėjo jėgainių parką. Gyventojui pasirinkus investuoti į „Ripple Energy“, vėjo jėgainių parkas tampa jo bendra nuosavybe. Taip dalininkai gauna dalį vėjo jėgainių parko pagamintos elektros energijos, atitinkančios jų investicijos dydį. Minimali nustatyta investicija – 25 svarai, o maksimali, iki 120% vartotojo sunaudojamos elektros energijos. Šių metų vasario mėnesį virš 4600 gyventojų jau buvo investavę į šį vėjo parką. Tikimasi, kad iki balandžio pabaigos visa reikiama investicijų suma bus surinkta ir vėjo jėgainių parkas galės aprūpinti 20 000 namų ūkių elektros energija nuo 2023 m. lapkričio mėnesio.  

Pagamintą elektros energiją 0,02 svaro už kilovatvalandę fiksuotu tarifu išpirks vartotojo elektros energijos tiekėjas. Ši suma padengia elektrinių techninę priežiūrą ir bendrijos valdymą. 0,02 svaro tai trigubai mažiau negu prognozuojama vidutinė didmeninė elektros rinkos kaina – 0,063 svaro už kilovatvalandę. Skaičiuojama, jog per 25 vėjo jėgainių parko gyvavimo metus, vartotojas kasmet sutaupytų nuo 85 iki 175 svarų sterlingų. Jei vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos dalis yra didesnė už gyventojo suvartotą kiekį, perteklius bus tiekiamas kitiems namų ūkiams, o sutaupytos lėšos įtraukiamos į vartotojo energijos sąskaitą. 

Platforma taip pat siekia pasirūpinti bendruomenėmis gyvenančiomis šalia „Kirk Hill“ vėjo jėgainių parko, todėl nusprendė, kad 20% parko pajėgumo bus skirta vartotojams iš šių bendruomenių ar šalia esančių savivaldybių. 

VšĮ „Žiedinė ekonomika“ kviečia LR Vyriausybę priimti siūlomus pakeitimus susijusius su AIE bendrijų veikimo principais, o LR Energetikos ir Aplinkos ministerijas peržiūrėti teikiamas finansines paramos priemones nutolusiems gaminantiems vartotojams.