Vėjo pagaminama energija prieinama kiekvienam gyventojui

Nutolusio gaminančio vartotojo galimybė atsiradusi 2019 metais paskatino tūkstančius gyventojų lengvai pereiti prie tvarios energijos vartojimo savo namuose. Ši inovatyvi priemonė, kol kas įteisinta tik Lietuvoje, leido elektros energiją pagaminti vienoje vietoje, o suvartoti kitoje ir taip atvėrė galimybes daugiabučių namų gyventojams. Energetikos ministerijos duomenimis, 2022 metų pradžioje Lietuvoje buvo prijungta apie 20 tūkstančių gaminančių vartotojų, iš kurių virš 4800 nutolusių gaminančių vartotojų. Dar neseniai, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), paskelbė sulaukusi rekordinio skaičiaus paraiškų finansinei paramai gauti investuojant į nutolusią saulės elektrinę. Gaminantys vartotojai tai svarbi nacionalinės energetikos nepriklausomybės strategijos dalis. Joje numatyta, kad iki 2030 m. gaminantys vartotojai sudarys 30%, o 2050 m. net 50% visų elektros energijos vartotojų. 

Nutolusių gaminančių vartotojų statistika – Energetikos ministerija

Galima nuspėti, kad Rusijos sukeltas karas Ukrainoje bei kylančios energijos ir kuro kainos pastūmės dar daugiau vartotojų rinktis atsinaujinančią energiją, todėl norinčių tapti gaminančiais vartotojais skaičius kils ir tam turi būti sudarytos tinkamos sąlygos. Vyriausybė yra numačiusi skirti paramą saulės elektrinių įsirengimui ar įsigijimui iš nutolusių saulės parkų iki 2030 metų. Prognozuojama, kad ši parama padės įrengti iki 696 MW bendrosios galios saulės elektrinių visoje Lietuvoje. Galimybė tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju ir nusipirkti dalį saulės elektrinės parko tai puikus pirmas žingsnis sudarant galimybes daugiabučių gyventojams. Tačiau saulės elektrinių parkai savo pagaminamu elektros energijos kiekiu negali lygintis su vėjo jėgainėmis, o kylant paklausai jie yra greitai išparduodami. Taigi sudarius palankias sąlygas nutolusių gaminančių vartotojų vėjo parkų atsiradimui, žaliosios energijos įsigijimo pasiūla gyventojams žymiai išaugtų.

Ateinančiais metais Kelmėje iškils pirmasis 9 megavatų vėjo parkas Lietuvoje, kuris pasiūlys verslo įmonėms tapti nutolusiais gaminančiais vartotojais ir taip efektyviai sumažins suvartojamos energijos kaštus. Šis parkas bus prieinamas bet kuriam komerciniam vartotojui. Įmonės galės pasirinkti vėjo jėgainę arba jos dalį priklausomai nuo jų energijos poreikio.

Panašus modelis galėtų pritraukti ir energija aprūpinti gyventojus, norinčius tapti nutolusiais gaminančiais vartotojais. Tam trūksta tik paskirtos finansinės paramos fiziniams asmenims norint įsigyti dalį vėjo parke pagaminamos elektros energijos ir, žinoma, vėjo parkų skirtų nutolusiems gaminantiems vartotojams. Šiuo metu su gyventojams siūloma parama galima kompensuoti 323 eurus už kiekvieną įsirengtą ar įsigytą 1kW elektrinė galios. Tokiu principu veikiančių vėjo parkų atsirastų jei ši paramos priemonė apimtų ir gyventojus norinčius įsigyti “gabalėlį” vėjo jėgainės.    

VšĮ “Žiedinė Ekonomika” kviečia LR Energetikos ir Aplinkos ministerijas peržiūrėti teikiamas finansinės paramos priemones ir taip paskatinti nutolusių gaminančių vartotojų vėjo parkų atsiradimą Lietuvoje.