PVM ir energetinė nepriklausomybė

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) Lietuvoje yra tolygiai augantis vartojimo mokestis taikomas prekėms ir paslaugoms. PVM, kaip ir dauguma mokesčių, keičia paklausos ir pasiūlos kreivę. Taikant jį prekės ir paslaugos brangsta, o parduodami kiekiai mažėja. Atitinkamai kuomet PVM mažėja, parduodamų prekių kiekiai (pvz. saulės modulių) didėja.

Lietuvoje yra taikomi keli skirtingi PVM tarifai:

  • standartinis 21 proc. tarifas;
  • lengvatiniai 9 proc. arba 5 proc. tarifai;
  • 0 proc. tarifas.

Kokie tarifai gali būti taikomi kokioms prekėms ES valstybėse narėse yra nustatoma direktyva dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos.

2022 m. balandžio 5 d. ES valstybių finansų ministrai patvirtino PVM direktyvos pakeitimus. Nuo šiol bus leidžiama taikyti ne mažesnį nei 5 % PVM tarifą:

  • saulės baterijų plokščių tiekimui ir įrengimui ant privačių būstų, būstų ir visuomeninių bei kitų pastatų, naudojamų viešojo intereso veiklai, ir šalia jų.
  • teikiamos ir įrengiamos labai efektyvios mažataršės šildymo sistemos.

Šiuo metu tai yra ypatingai svarbu ne tik dėl to, kad didinant atsinaujinančios energetikos naudojimą yra mažinama priklausomybė nuo rusijos iškastinio kuro ar jo pakeitimu kitu, bet ir dėl to, kad saulės modulių kaina reikšmingai didėjo:

Mažesnis PVM saulės moduliams leistų sumažinti jų kainos didėjimą.

Tuo pačiu ES valstybėse galės būti taikomas lengvatinis PVM ir geoterminėms šildymo sistemos ir šilumos siurbliams. Pastarieji yra viena iš paprasčiaučių ir efektyviausių priemonių apšildyti gyvenamuosius pastatus bei pakeisti dujines šildymo sistemas:

Paraleliai ES jau nepriklausanti Didžioji Britanija nuo 2022 balandžio 1 d. penkerių metų laikotarpiui pradėjo taikyti 5 % pridėtinės vertės mokestį energetinį efektyvumą skatinančioms medžiagoms (iš esmės saulės modeliams ir šilumos siurbliams).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia finansų ministeriją ir LR Seimą imtis PVM įstatymo peržiūros ir pritaikyti lengvatinį PVM tarifą saulės moduliams ir šilumos siurbliams bei jų įrengimui.