Žemės ūkis ir saulės energetika: geroji patirtis iš Saksonijos

Saulės energetika gali būti laisvai derinama su žemės ūkio veiklomis teikiant dvigubą naudą ūkininkams. Remdamiesi gerosiomis praktikomis iš įvairių Europos šalių į neseniai sukurtą studiją įtraukėme konkrečius pasiūlymus kaip užtikrinti, kad saulės energetika galėtų darniai vystytis daugiametėse pievose ir ganyklose, ūkininkams neprarandant nuolatinių išmokų. Mūsų pasiūlymus galite rasti čia.  VšĮ “Žiedinė Ekonomika” žvelgė ir į kitas užsienio patirtys, siekiant paspartinti darnią saulės elektrinių statybą žemės ūkio teritorijose. 

2021 metais Saksonijos federacinė žemė priėmė įstatymo pakeitimus, kurie supaprastino taisykles statant saulės elektrines žemės ūkio teritorijose. Tuo pačiu metu naujas reglamentavimas įtvirtino saugiklius, kurie užtikrina, kad saulės elektrinės ir žemės ūkis gali vystytis iš vien. Šiuo metu, Saksonijos teritorijoje leidžiama statyti saulės elektrinių parkus ariamoje žemėje arba pievose, kurios yra mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse, t. y. kalnuotose vietovėse, šlaituose, minimaliai apgyvendintuose kaimo vietovėse ir karstiniuose regionuose. Šios taisyklės taikomos saulės parkams nuo 750 kW iki 20 MW galingumo. Tačiau įstatymo pakeitimai taip pat išdėsto tam tikras ribas įrengtai bendrajai energijos galiai – 180 megavatų visoje federacijoje kiekvienais metais. Toks reglamentavimas buvo pasiūlytas po ilgų konsultacijų su aplinkosaugos organizacijomis ir žemės ūkio asocijacijomis. Saksonijos administracija taip pat sudarė žemėlapį, nurodantį prioritetines žemės ūkio teritorijas saulės elektrinių plėtrai. 

Su naujomis taisyklėmis Saksonijoje buvo įvestos ir papildomos priemonės, kurios atneš daugiau naudos bendruomenėms ir savivaldybėms įsikūrusioms šalia saulės parkų. Saulės parkų operatoriai gali mokėti vietos valdžios institucijoms ir bendruomenėms 0,2 euro cento už kiekvieną kilovatvalandę pateiktą į tinklą. Taip siekiama paskatinti savivaldybių bendradarbiavimą skiriant tinkamus sklypus saulės energetikos plėtrai. 

VšĮ “Žiedinė Ekonomika” kviečia LR Žemės ūkio ministeriją atsižvelgti į šią praktiką Saksonijos federacijoje ir sudaryti daugiau galimybių saulės elektrinių statybai mažiau derlingose žemėse (kuriose vidutinis našumo balas yra ne didesnis nei 34, potvynių rizika  intensyvaus karsto žemėse).