1/3 pasaulio medžių rūšių yra pavojuje

Botanic Gardens Conservation International (BGCI) ataskaita (čia) skelbia, kad iš maždaug 17500 medžių rūšių, maždaug 30 % visų susiduria su išnykimo rizika, o 440 rūšių turi mažiau nei 50 vienetų gamtoje. Bendras pavojuje esančių medžių rūšių skaičius yra maždaug dvigubai didesnis nei žinduolių, paukščių, amfibijų ir reptilijų kartu sudėjus.

Tarp labiausiai riziką patiriančių medžių rūšių:

  • dideli tropiniai medžiai Sparneniniai – prarandami dėl palmių aliejaus plantacijų plėtimo;
  • Ąžuoliniai medžiai prarandami dėl žemės ūkio ir žmonių gyvenviečių plėtros Meksikos, Čilės ir Argentinos dalyse;
  • Juodmediniai ir Palisandriniai medžiai dėl kirtimų Madagaskare;
  • Magnolijiniai medžiai susiduria su nevaldomu jų augalų rinkimu;
  • Medžiai, kurie susiduria su parazitais ir ligomis Šiaurės Amerikoje.

Pasak Botanic Gardens Conservation International Generalinio sekretoriaus Paul Smith, ši ataskaita turėtų būti kaip įspėjamasis skambutis ir kad kiekviena medžio rūšis yra svarbi – milijonai kitų rūšių yra priklausomi nuo medžių visame pasaulyje.

BCGI iliustracija

Didžiausias pavojus medžių rūšims yra Brazilijoje, kur net 1788 rūšys susiduria su išnykimo rizika. Kitos penkios didžiausios yra Indonezija, Malaizija, Kinija, Kolumbija ir Venesuela.

BCGI nuotrauka

Remiantis ataskaita, pagrindinis pavojus, su kuriuo susiduria medžių rūšys, yra augalininkystė, medžių kirtimas ir gyvulininkystė, o klimato kaita ir ekstremalus oras yra sparčiai augantys pavojai. Iš jų net 180 medžių rūšių susiduria su augančio vandenyno lygio pavojumi. Tai itin aktualų salose esančioms rūšims tokioms kaip Magnolijiniai medžiai Karibų salose.

Deja, ataskaita atskleidžia, kad net 142 medžių rūšis (arba apie 0.2 % visų) jau išnyko.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia atsakingas Lietuvos institucijas (Aplinkos ministeriją, Žemės ūkio ministeriją ir Energetikos ministeriją) priimti sprendimus, kad Lietuvos gyventojai neprisidėtų prie pasaulinių medžių rūšių nykimo. Tai būtų galima padaryti nelaikant biodegalų pagamintų iš palmių aliejaus ir PFAD (palmių riebiųjų rūgščių distiliato) atsinaujinančiais.