Vokietijos ir Austrijos geroji taisymo patirtis

Kaip būtų galima taisymą padaryti pigesnį ir taip labiau norimą daryti? Austrijoje ir Vokietijos Tiuringijos žemėje, gyventojai gali atgauti dalį išleistų pinigų už taisymą!

Pagrindinis šiandienos taisymo barjeras yra aukšta taisymo kaina lyginant su naujo produkto pirkimu. Čia viešais pinigais finansuojama parama gelbsti, nes padeda sumažinti kaštus naudotojui per dalinį išlaidų kompensavimą. Tokia parama yra gan paprasta, bet efektyvi priemonė prieš augantį elektroninių atliekų kiekį. Kiekvienas toks taisymas prailgina produkto naudojimo laiką ir prisideda prie vietos ekonomikos – išlaikant vietos taisymo darbo vietas.

Nuo 2021 m. Birželio, Vokietijos Tiuringijos žemės gyventojai gali naudotis taisymo paramos programa (detaliau čia). Per pirmas dvi savaites, žemės vyriausybė subsidijavo 266 taisymus už maždaug 19000 Eurų, pagrinde už namų apyvokos daiktų, tokių kaip indaplovės, kavos aparatai ir skalbimo mašinos, taisymą. Iš viso buvo sulaukta per 500 paraiškų. Naudojantis šia programa galima susimažinti taisymo išlaidas iki 100 Eurų. Apie 20 % taisymų buvo atliktos nepriklausomose remonto kontorose, t.y. tokiuose, kurie užsiima tik daiktų taisymu. Didžioji dauguma paraiškų (apie 54 %) nurodė, kad taisymą atliko specializuotos prekybos vietos arba elektrikai, apie 12 % taisymą atliko elektronikos parduotuvės ir apie 15 % – gamintojų aptarnavimo centrai. Programa pasidarė tokia populiari, kad ir kitos Vokietijos žemės taip pat susidomėjo (plačiau čia).

Tuo metu Austrijoje paramos schemos už daiktų taisymą veikia nuo 2017 m. Grace. Dabar jos išsiplėtė į Štiriją, Žemutinę Austriją, Zalcburgą, Aukštutinę Austriją ir Vieną. Taisymo paramos schemos gan panašios visur: naudotojai gali susigražinti iki 50 % taisymo sumos su dažniausiai nustatytu maždaug 100 Eurų limitu per metus. Taisymo parama dažniausiai taikoma elektroniniams įrenginiams.

Dalyje Austrijos miestų ar regionų taisymo įmonės privalo būti registruotos, kad užtikrintų kokybę. Graco mieste atvirkščiai, remiami ne tik komerciniai taisytojai, bet ir įvairios bendruomeninės taisymo iniciatyvos kaip “Repair Cafe” (apie jas plačiau čia). Aukštutinės Austrijos regiono vyriausybė skaičiuoja (plačiau čia), kad nuo 2018 m. rugsėjo iki 2019 m. gruodžio buvo sutaisyta apie 260 tonų elektronikos atliekų!

Vienoje poreikis buvo toks didelis, kad taisymui skirtas biudžetas buvo išnaudotas per mažiau nei tris mėnesius. Per tą laiką jis buvo paremta net 8000 taisymų su maždaug 190 tonų CO2 sutaupymu. Nuo 2022 m. kiekvienas austras galės pasinaudoti iki 200 Eurų parama, skirta iš Covid-19 atsigavimo fondo, elektros ir elektronikos įrangos taisymui (plačiau čia).

Didžiausia tokių taisymų nauda yra klimatui ir vietos ekonomikai. Pvz., taisant 1 skalbimo mašiną ar šaldytuvą, sutaupoma atitinkamai vidutiniškai apie 23,40 kg CO2 ar 266,98 kg CO2. Lietuvoje beveik jokie buitiniai elektros ir elektronikos prietaisai nėra gaminami, tad kiekvienas sutaisytas toks įrenginys, sutaupo gyventojams lėšas ir leidžia užsidirbti vietos gyventojui – taisymo meistrui! 1000 tonų pakartotinai panaudojamų elektros ir elektroninės įrangos sukuria apie 60 – 140 darbo vietų.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos Respublikos Vyriausybę skatinti buities prietaisų taisymą taip ne tik prailginant jų tarnavimo laiką, leidžiant gyventojams sutaupyti, bet ir palaikant vietinių darbo vietų kūrimąsi!