50 Europos pilietinių organizacijų ragina į atsinaujinančios energetikos plėtrą integruoti gamtą ir bendruomenes

Šią savaitę Europos Sąjungos Taryba oficialiai priėmė atnaujintą Atsinaujinančiųjų išteklių energijos direktyvą (RED). Ja siekiama iki 2030 m. padidinti atsinaujinančiųjų išteklių energijos dalį bendrame ES suvartojamos energijos kiekyje iki 42,5 proc. ir siekti dar 2,5 proc. tikslas. Taip pat ES valstybės narės įpareigojamos gerokai paspartinti leidimų atsinaujinančiosios energijos projektams išdavimo procedūras. 50 pilietinės visuomenės organizacijų ir tinklų susibūrė į manifestą, kuriame siūlo, kaip tai įgyvendinti darniai su ekosistemomis ir vietos bendruomenėmis. Vyriausybės iki 2024 m. liepos mėn. turi įgyvendinti daugumą šių naujų ES taisyklių ir sukurti infrastruktūrą. Labai svarbu tai padaryti teisingai.

Bendrame “Į gamtą ir žmones orientuotos atsinaujinančios energijos Europoje manifeste” pilietinės visuomenės organizacijos iš visos Europos, tarp jų ir Lietuvoje veikianti nevyriausybinė aplinkosauginė organizacija „Žiedinė ekonomika“, vienijasi dėl 5 reikalavimų:

1. Grįsti atsinaujinančios energijos plėtrą patikimais aplinkosauginiais kriterijais.

2. Didinti procesų skaidrumą ir visuomenės įtraukimą.

3. Užtikrinti darbuotojų kompetencijas ir diegti skaitmeninės priemonės siekiant laikytis pagreitintų leidimų išdavimo terminų.

4. Remti energijos bendrijas – energetikos demokratizaciją ir vietinės ekonomikos skatinimą.

5. Sudaryti tinkamas teisines ir finansines sąlygas energetiniam efektyvumui. 

Cosimo Tansini, EEB atsinaujinančios energijos politikos pareigūnas, teigia: „Pernelyg dažnai vyrauja klaidinga nuomonė, kad atsinaujinančiosios energijos plėtra turi vykti kitų aplinkosaugos prioritetų ar gyventojų sąskaita. Toli gražu taip nėra. Naujosios ES taisyklės gali pašalinti tikrąsias kliūtis, trukdančias pereiti prie atsinaujinančios energijos: sudėtingą biurokratiją, prastą planavimą, prijungimo prie tinklų problemas, visuomenės ir vietos bendruomenių atskirtį ir kt. Tai yra, jei ES šalys jas tinkamai įgyvendins.“

Pasak Domato Tracevičiaus, viešosios įstaigos „Žiedinė ekonomika“ vadovo: “Dabartiniai Energetikos ministerijos siekiai gerokai lenkia ES numatytus ir gali leisti Lietuvai greičiau žengti demokratizacijos keliu. Deja, kol kas nėra numatytos biologinės įvairovės prasme menkai vertingos zonos, kuriose būtų galima itin sparčiai išduoti leidimus vystyti vėjo elektrines ir tą pasiekti. Taip pat neišnaudotos statinių galimybės, pvz, automobilių stovėjimo aikštelių ir pastatų stogai,  ir neįgyvendintas pernai kartu su “Proveržio paketu” priimtas įstatymo pakeitimas, kuriuo nurodoma, kad nauji pastatai privalo apsirūpinti elektra iš atsinaujinančių išteklių”. Jo teigimu, susiduriama su Aplinkos ministerijos pasipriešinimu įgyvendinant pastarąjį įstatymą.

Kitas svarbus elementas Lietuvos atsinaujinančios energijos plėtrai ir energijos demokratizacijai – energijos bendrijos. Domantas Tracevičius vardija, kas paskatintų didesnį gyventojų įsitraukimą: “finansinė ir administracinė pagalba, elektros energijos dalijimosi įteisinimas tarp skirtingų vartotojų ir bendrijų narių, mažesni tarifai už elektros energijos skirstymą bendrijų nariams žemos ir vidutinės įtampos tinkluose. Taip pat reikšmingai prisidėtų ir „vieno langelio“ principu veikianti įstaiga, teikianti visas reikiamas technines, teisines ir finansines konsultacijas gyventojams, norintiems steigti energijos bendrijas.”

Cosimo Tansini teigimu, “nevyriausybinės organizacijos siūlo nacionalinėms vyriausybėms sprendimus: ES šalys gali paspartinti atsinaujinančiųjų energijos išteklių plėtrą ir integravimą, atsižvelgdamos į gamtos, žmonių ir planetos išteklių poreikius.”

Pastaba redaktoriui:

Manifestą pasirašė 50 pilietinės visuomenės organizacijų, vienijančių Europos ir tarptautinius tinklus bei nacionalines NVO – nuo aplinkos teisės iki biologinės įvairovės apsaugos, nuo viešųjų pirkimų iki žiedinės ekonomikos, nuo energetikos politikos iki elektros infrastruktūros modernizavimo. 

Nuoroda į atnaujintą direktyvą: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/10/09/renewable-energy-council-adopts-new-rules/

Nuoroda į manifestą: https://eeb.org/library/civil-society-manifesto-nature-inclusive-people-centred-renewables/

Nuoroda į manifesto santrauką: https://www.circulareconomy.lt/Manifesto-santrauka-LT.pdf

VšĮ “Žiedinė ekonomika” pasiūlymai darniai atsinaujinančių išteklių energijos plėtrai: www.circulareconomy.lt/energetika3.pdf