Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų naudos

Energijos bendrijos yra naujas žaidėjas energetikos sistemoje besiskiriantis nuo privačių investuotojų ar valstybinių įmonių. Jas būtų galima laikyti kaip priemonę didinančią pilietinį dalyvavimą ir platformą piliečiams įsitraukti į energijos transformacija bei gauti naudos iš tos transformacijos. Gyventojai, verslai ir savivaldybių administracijos gali planuoti ir įgyvendinti kolektyvinės energijos gamybos, valdymo ir taupymo projektus. Tam, kad energijos bendrijos atsirastų ir sėkmingai vystytųsi, būtina sukurti tam palankią aplinką, pagal specifines charakteristikas ir su atitinkama parama. Tuomet bus sukuriama nauda vietos bendrijoms, kuriose jos steigsis ir vystysis. Gaunamos naudos yra ne tik aplinkosauginės ir ekonominės, bet ir socialinės. Ekonomines ir aplinkosaugines naudas yra gan nesudėtinga išmatuoti, bet su socialinėms naudomis tai yra sudėtingiau.

A. Berka ir E. Creamer 2018 m. pateikė analizę poveikio vietos bendruomenėms iš bendrijoms priklausančių atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją ir LR Seimą gerinti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų reglamentavimą.