Barselona seka “Zero Waste” miestų pėdomis

Barselonos miestas po sėkmingo pirmojo piloto pradeda diegti atskirą atliekų surinkimą visuose rajonuose.

Sarrià rajone pasiekusi gerų rezultatų, atskiro surinkimo sistema prieš 3 savaites buvo išplėsta į Sant Andreu rajoną ir pasiekė įspūdingų rezultatų: vos per kelias dienas surinkimo rodiklis išaugo nuo 30 iki 70 proc. Tai pirmas žingsnis iki 2025 m. įdiegti atskirą atliekų surinkimą visam Barselonos metropolitenui.

Atskiros atliekų surinkimo sistemos yra “Zero waste” miestų pagrindas. Atskirdami pagrindines perdirbamas medžiagas, ypač organines, miestai gali imtis neatidėliotinų priemonių, kad gerokai sumažintų savo mišrių komunalinių atliekų kiekį, ir taip pat iš esmės pagerintų perdirbimo kiekius ir kokybę.

Šiuo žingsniu Barselona seka kitų novatoriškų “zero waste” miestų visoje Europoje, pvz., Liublianos, pėdomis, kurie pademonstruoja, kaip miestai gali teikti pirmenybę savo piliečių ir aplinkos gerovei. Maždaug 3,2 mln. gyventojų turinti Barselonos metropolio zona taptų didžiausiu Europos miestu, įgyvendinančiu “zero waste” atliekų strategiją. Žinoma, turint tokio dydžio miestą ir tokioje tankiai apgyvendintoje vietovėje, pakeliui iškils problemų, tačiau „Zero Waste Europe“ ir jos vietos nariai bus pasirengę padėti miestui pasiekti “zero waste” tikslus.

Nuo tokių didmiesčių kaip Milanas Italijoje iki mažų miestelių kaip Niuportas Velse ar tokių kaimiškų miestų kaip Salacea Rumunijoje atskiro atliekų surinkimo sistemos parodo esančios veiksmingiausia priemonė, kurią turi miestai, mažinantys atliekas ir didinantys perdirbimą, o rezultatai galimi vos per kelis mėnesius ar net savaites. Europos Sąjungai nustačius reikalavimą, kad valstybės narės iki 2025 m. perdirbtų 55 proc. komunalinių kietųjų atliekų, atskiras atliekų surinkimas, yra pagrindas, kuriuo turi vadovautis visos vietos valdžios institucijos, norinčios pasiekti ir viršyti šiuos tkslus. Pavyzdžiui, Italijos “zero waste” miestai dažnai pasiekia 70 proc. ir didesnius atliekų perdirbimo rodiklius.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos savivaldybes prisijungti prie “zero waste” miestų ir pradėti atskirą maisto ir virtuvės atliekų surinkimą!