Biomimikrija ir inžinerija

Interesting engineering tinklalapis atrinko 9 inžinerinius sprendimus, kurie buvo paimti iš gamtos. Toks pritaikymas vadinamas Biomimikrija. Platesnis paaiškinimas:

Gyvoji gamta turėjo milijonus, ir kai kuriais atvejais milijardus, metų evoliucijos sukurti geriausius sprendimus. Mums tereikia juos nukopijuoti ir pritaikyti.

9 Interesting engineering atrinkti biomimimkrijos sprendimai:

Tulžiniai ir Shinkasen traukinys

Japonijoje yra vieni greičiausių traukinių pasaulyje, dažnai viršijantys 300 km/h. Bet keliaujant tokiu greičiu ir išnyrant iš tunelių susidarytų garsinis smūgis. Japonijos inžinieriai atkreipė dėmesį į Tulžinių šeimos paukščiaus. Su jų pailgais snapais, Tulžiniai paukščiai gaudydami žuvį gali panirti iš oro į vandenį su labai nedideliu vandens taškymusi.

Inžinieriai perdarė traukinį pagal šį paukštį ir suteikė jam ilgą snapo formos priekį. Tai ne tik padeda išvengti garsinio smūgio, bet ir sunaudoti 15 % mažiau elektros ir pasiekti 10 % didesnį greitį nei iš pradžių tikėtasi.

Gekonai ir super kopimas

Gekonų pirštų biomechanika daro juos puikiais kopėjais. Mokslininkai ir tyrėjai naudojo gekonų pirštus sukurti daugybė kopimo medžiagų žmonėms. Gekonų pirštai įkvėpė sukurti stiprią lipnią medžiagą leidžiančią žmonėms kopti stiklo sienomis.

Banginiai ir vėjo turbinos

Banginiai yra vieni iš gamtos didžiausių gyvūnų ir nepaisant to yra labai aerodinamiški, būdami geriausi vandenyno plaukikai. Kas tai sąlygoja? Kaip ir lėktuvuose, banginių pelekai yra jų sparnai, unikalūs dėl pelekuose esančių iškilimų, vadinamų apofizėmis.

Banginių plaukimo efektyvumas įkvėpė sukurti atsikišusių-kampų vėjo turbinas. Tokios turbinos yra daug tylesnės ir efektyvesnės nei tradicinės tiesios vėjo turbinos.

Vorai ir apsauginis stiklas

Tikriausiai niekam ne paslaptis, kad vorų tinklas yra viena stipriausių biologinių medžiagų pasaulyje. Tačiau tuo vorų tinklo ypatingos savybės nesibaigia.

Kasmet apie 100 milijonų paukščių žūva dėl susidūrimų su langais. Kodėl? Nes jie nepastebi permatomo stiklo paviršiaus.

Vorų tinklai turi savybę atspindėti ultra-violetinius spindulius ir jie įkvėpė inžinierius pritaikyti šias savybes languose. Paukščiai gamtoje natūraliai vengia atspindinčių paviršių.

Varnalėša ir Velcro

George De Mestral’ui, po to kai pamatė kaip varnalėšos prilimpa prie jo šuns plaukų, kilo idėja kuri paveikė pasaulį. Mestral’is praleido daugybė laiko analizuodamas varnalėšas ir mikroskopu pamatė, kad jų žiedų galuose yra mažyčiai kabliukai.

Pačios varnalėšos limpa praktiškai prie bet ko, taip pat ir audinių. Norėdamas atkurti varnalėšų “pagavimą”, Mestral’is sukurė velcro medžiagą, kuri po šiai dienai naudojama tvirtinimui.

Lotosas ir hidrofobinės medžiagos

Gražus lotosa lapas turi keletą ypatingų savybių. Viena iš jų – superhidrofobiškumas.

Vanduo negali sušlapinti lotoso lapo paviršiaus dėl jose esančių nanostrukturų: mikroįtraukimų užpildytų vaškinga hidrofobine medžiama, kuri nustumia vandenį.

Inžinieriai nukopijavo šitas savybes ir sukūrė vandenį, riebalus ir aliejus atstumiantį padengimą, kurį galima purkšti ant daugybės įrenginių, paviršių ir produktų suteikiant jiems superhidrofobiškumo savybių.

Namibijos vabalai ir vandens surinkimas

Afrikinis Namibijos Vabalas yra plačiai žinomas kaip mėšlo surinkėjas. Tačiau, jis taip pat yra meistriškas vandens surinkėjas. MIT mokslininkai ir tyrėjai tą pastebėjo ir sukūrė šį tą ypatingo. 

Šis vabalas gali surinkti vandenį kondensuodamas vandens lašelius savo kiauto iškylimuose. Surinktą vandenį jis nukreipia sau į galvą ir atsigeria.

MIT, naudodamasi vabalo struktūra kaip įkvėpimu, sukurė struktūrą, kuri gali būti naudojama ataušinti įrenginius ir netgi išvalyti toksinius išsiliejimus.

Rykliai ir vandens įrenginiai

Po to kai NASA ištyrėnėjo mikroskopinius darinius ant riklių odos paviršiaus, jie patys savo laboratorijoje sukūrė dirbtinę ryklio odą – plėvelę, kurią panaudojo ant daug produktų. Kodėl? Rykliai yra vieni efektyviausiu plaukikų gamtoje.


 Mažiukai dantukai ant ryklių odos reikšmingai sumažina pasipriešinimą. Tokia ryklio odos plėvelė yra naudojama ant daugybės objektų kaip povandeniniai laivai, lėktuvai, laivai ir net plaukimo kostiumai.

Drugeliai ir saulės energija

Drugelių sparnai yra elegantiški gamtos dariniai turintys įspūdingų savybių. Pachliopta aristolochiae drugelis turi mažytes celes ant savo sparnų, kurie gali surinkti saulės šviesą bet kuriuo kampu. Jų juodi sparnai įkvėpė sukurti naujo tipo saulės modulius, kurie yra kelis kartus efektyvesni surenkant šviesą.

Mokykimės iš gamtos ir pritaikykime milijonus metų evoliucijos!