Domantas Tracevičius. Energijos demokratizacija Lietuvoje ir kodėl ją reikia apsaugoti

Energijos demokratizacija, jau ne vieną dešimtmetį besiplečianti dalyje ES šalių, įgauna pagreitį ir Lietuvoje. Prie to labai prisideda gaminantiems vartotojams skiriamos subsidijos bei atsiradusios naujos veiklos formos, tokios kaip atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos. Prieš energijos demokratizaciją pasisakantys didieji vystytojai per lobistus bando pabloginti situaciją ir pakenkti Lietuvos gyventojų interesams.

Visų pirma, kas yra energijos demokratizacija? Tai sąvoka, kuri apibrėžia energetikos sektoriaus pertvarkymą taip, kad energijos gamyba, platinimas ir naudojimas taptų prieinami, skaidrūs ir demokratiški visuomenei. Tai reiškia, kad ne didelės energetikos įmonės ir vyriausybės turi kontroliuoti energijos išteklius ir procesus, bet piliečiai, bendruomenės ir vietos valdžia turi turėti galimybę dalyvauti ir daryti įtaką priimant sprendimus energetikos srityje bei naudoti atsinaujinančios energijos šaltinius.

Energijos demokratizacija sukuria naudą būtent tiems piliečiams, bendruomenėms ir vietos valdžiai, kurie apsiima vystyti atsinaujinančių išteklių elektros energijos gamybą. Dažniausiai tai būna saulės elektrinės. Tuomet vietos gyventojai sutaupo, turi daugiau laisvų lėšų, kurias gali nukreipti kitoms prekėms ir paslaugoms, ir taip prisideda Lietuvos ekonomikos augimo. Kita didelė nauda – tai, kad nemažas kiekis ant stogų pagamintos elektros energijos yra suvartojama vietoje, o tai reikšmingai atlaisvina elektros energijos skirstomuosius tinklus.

Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse energijos demokratizacija vyksta jau ne vieną dešimtmetį. Viena iš reikšmingiausių yra Vokietijos „Energiewende“ politika, pagal kurią numatyta ilgalaikė ir intensyvi parama gaminantiems vartotojams. Danijoje yra daug bendruomeninių vėjo vystymo projektų, įtraukiančių vietos gyventojus. Belgijoje jau daugiau nei du dešimtmečius veikia kooperatyvas „Ecopower“, turintis daugiau nei šešiasdešimt tūkstančių narių, kuriuos visiškai aprūpina atsinaujinančia elektros energija. Pernai dėl itin išaugusių elektros energijos kainų, kiekvienas „Ecopower“ kooperatyvo narys sutaupė daugiau nei po 500 eurų, palyginti su rinkos elektros kainomis.

Lietuvoje energijos demokratizacija prasidėjo nuo galimybės tapti gaminančiu vartotoju ir ant stogo įsirengti saulės elektrinę. Užtikrinus reikšmingą paramą, tą darančių gyventojų skaičius nuolat didėjo. Per pastaruosius pusantrų metų gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei tris kartus. Jau daugiau nei septyniasdešimt tūkstančių Lietuvos namų ūkių ir verslų, kurie yra tapę gaminančiais vartotojais, prisideda prie atsinaujinančios elektros energijos gamybos plėtros ir kiekvieną mėnesį sutaupo, nes gali vartoti pačių pasigamintą elektros energiją. Energetikos ministerija taip pat skelbia teiksianti paramą atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms, padėsiančią piliečiams drauge plėtoti saulės ir vėjo elektrines. Tai kita sparčiai populiarėjanti Europos Sąjungoje atsinaujinančios energijos vystymo forma.

Energijos demokratizacija yra prioritetas ne tik Lietuvos vyriausybei, bet ir visai Europos Sąjungai. Remiantis „RepowerEU“ planu, siekiama, kad kiekvienoje didesnėje savivaldybėje būtų po atsinaujinančių išteklių energijos bendriją, o saulės elektrinėms būtų panaudojama kuo daugiau stogų. Tai atliepdama Energetikos ministerija yra net paskirsčiusi elektros energijos tinklų perdavimo pajėgumus tarp prioritetinių grupių, tokių kaip gaminantys vartotojai bei atsinaujinančių išteklių bendrijos ir komerciniai gamintojai. Paskirstymas užtikrina, kad bent keleriems artimiausiems metams beveik visi norintys, priklausomai nuo savo lokacijos, galės tapti gaminančiais vartotojais ar dalyvauti atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos veikloje. Taip yra skatinama energijos demokratizacijos plėtra Lietuvoje.

Tuo metu daliai stambiųjų saulės elektrinių vystytojų itin nepatinka, kad yra priskirtos elektros energijos perdavimo tinklų galios prioritetinėms grupėms, nes tai sudaro blogesnes sąlygas komerciniams saulės parkams. Tie vystytojai be jokių skrupulų samdosi lobistus, kurie klaidina Seimo narius ir visuomenę tvirtindami, kad energijos demokratizacija yra nukreipta prieš vartotojų interesus. Tuomet Seimo darbotvarkėse atsiranda pasiūlymai, kuriais siekiama panaikinanti rezervuotas perdavimo galias prioritetinėms grupėms, o tai reikštų visišką gaminančių vartotojų plėtros sustabdymą. Panašiu principu yra siekiama, kad komerciniams saulės parkams prijungti reikalingą infrastruktūrą finansuotų vartotojai. Visi šie pasiūlymai tenkina tik vystytojų interesus, kurie dažnai yra iš užsienio šalių, ir nesukuria reikšmingesnės pridėtinės vertės Lietuvoje, priešingai nei, pvz., gaminančių vartotojų plėtros atveju. Tikiu, kad Seimo nariai atsilaikys prieš skleidžiamą propagandą ir energijos demokratizacija Lietuvoje plėsis bei dar stipriau prisidės prie visų Lietuvos piliečių gerovės.