Kaip efektyviai sumažinti elektros energijos išlaidas? Įsigyti saulės elektrinę išsimokėtinai!

Pagal dabartines prognozes elektros energijos kainos gali išaugti apie 80 – 90% jau antroje šių metų pusėje. Taigi vis daugiau gyventojų pradeda ieškoti alternatyvių būdų pažaboti kylančias energijos kainas. Vienas efektyviausių kelių – įsigyti saulės elektrinę ir apsirūpinti elektros energija pačiam. Lietuvoje tam yra sukurtos galimybės ne tik individualių namų gyventojams, bet ir žmonėms gyvenantiems daugiabučiuose – jie gali įsigyti elektrinę iš nutolusio saulės parko. Valstybė taip pat skiria apie 30 – 40% paramą saulės elektrinių įrengimo išlaidoms padengti. Tačiau ši parama nėra nuolatinė. Paskutinis kvietimas paraiškoms teikti baigėsi vasario mėnesį ir sulaukė daugiau nei 19,5 tūkst. paraiškų.

Kol laukiama sekančio kvietimo paramai gauti, įsigyti saulės elektrines galima išsimokėtinai, pasinaudojus Swedbank, Ignitis arba SEB paslaugomis. Swedbank programėlė padeda vartotojui patogiai apskaičiuoti reikiamos elektrinės galingumą, sutaupytas elektros išlaidas, elektrinės atsipirkimo greitį ir reikiamos paskolos dydį. Paskolai yra taikomos fiksuotos metinės palūkanos – 4,9%. Ši paskola taip pat gali būti derinama su valstybės teikiama parama. Šiuo atveju dalis paskolos palūkanų yra padengiamos, kadangi skiriama parama yra didesnė, kai saulės elektrinė yra įsigyjama išsimokėtinai (skiriami 323 Eur/kW įsigyjant elektrinę įprastai ir 381 Eur/KW įsigyjant elektrinę išsimokėtinai). 

Kaip gauti paskolą saulės elektrinėms įsigyti?

  1. Visų pirmiausia rekomenduojama pasikonsultuoti su saulės elektrinių pardavėjais, kurie patars dėl esamų saulės elektrinių kainų ir reikiamos elektrinės įrengimo galios.
  1. Norint gauti papildomą valstybės paramą saulės elektrinės įrengimui svarbu nepamiršti pateikti paraišką Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Šiuo metu paraiškų teikimas yra pasibaigęs, tačiau planuojama, kad kvietimas bus skelbiamas kitų metų pirmajame ketvirtyje.
  1. Internetiniame banke pateikti paskolos paraišką saulės elektrinei įsigyti. 
  1. Bankas pasiūlys sąlygas. Jei šios sąlygos tinkamos bus sudaryta sutartis internetiniame banke ir prašomi pinigai bus pervesti į gyventojo sąskaitą.

Nustatyta, kad šiuo metu saulės elektrinės atsipirkimo laikas yra 4-6 metai bei prognozuojama, jog šis laikas trumpės. VšĮ “Žiedinė ekonomika” taip pat prašo finansų ministerijos ir LR Seimo imtis PVM įstatymo peržiūros ir pritaikyti lengvatinį PVM tarifą saulės moduliams. Kartu su skiriama parama ir paskolos galimybe, sumažintas lengvatinis PVM tarifas padarytų saulės elektrines prieinamomis kiekvienam gyventojui.