Pakartotinis saulės modulių naudojimas

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Laikoma, kad saulės moduliai turėtų tarnauti apie 25 metus ir po to būti perdirbti. Įprastai suteikiama bent 10 metų garantija ir bent 80 % efektyvumo garantija 25 metus. Daugeliui saulės modulių gamintojai pateikia gerokai ilgesnes garantijas (pvz., 12-15 metų) ir optimistiškesnes prognozes:

Vieni seniausių veikiančių saulės modulių (nuotrauka viršuje) yra sumontuoti ant SUPSI PVLab stogo, kuri yra dalis Pietinės Šveicarijos taikomųjų mokslų ir menų universiteto. Tie moduliai sumontuoti buvo 1982, o 2017 išmatavus efektyvumą: 70 % iš jų vis dar gamina ne mažiau nei 80 % nominalios galios. Per tą laiką buvo pakeisti 5 srovės keitikliai.

Panašu, kad saulės moduliai gali tarnauti gerokai ilgiau nei įprastai planuojama, deja, praeities modulių užimamas plotas yra ženkliai didesnis nei pačių naujausių. Moduliai pastatyti ant SUPSI PVLab stogo turėjo maždaug 100 W/m2. Dabartiniai moduliai jau gerokai viršija 200 W/m2. Tai reiškia, kad labai greit iš tokio pačio ploto galima bus pagaminti net iki 2.5 kartų daugiau elektros energijos (neatsižvelgiant į dėl naudojimo sumažėjusio efektyvumo).

Jau yra ne viena gamykla Europoje išardanti saulės modulius į komponentus, kurie po to perdirbami. Viena iš tokių yra Belgijoje 2007 metais įsteigta PV Cycle. Pernai PV Cycle pavyko sutvarkyti apie 17 145 tonų fotovoltinių atliekų. Lyginant su 2020 metais, tas skaičius padvigubėjo. Pasiekiamas apie 94 % perdirbimo lygis.

Žinant, kad didelė dalis tų modulių po 25 metų naudojimo vis dar veikia ir gamina elektrą yra geresnių būdų kaip su jais tvarkytis. Pagrinde – pakartotinis naudojimas. Remiantis 2021 metų tyrimo ataskaita, Europos rinkoje veikia apie 15 įmonių, kurios per metus pakartotiniam naudojimui pateikia 500 – 600 MWp galios saulės modulių. Per kelis ateinančius metus tas skaičius augs kartais. Didžiausias tokių saulės modulių poreikis ateina iš Afrikos valstybių. Pakartotinis saulės modulių naudojimas sukuria apie 60-70 darbo vietų kiekvienam 1000 tonų tokių atliekų ir visiškai neprisideda prie neigiamo poveikio aplinkai.

Lietuvoje didesnis saulės elektrinių skaičius pradėjo atsiradinėti maždaug 2011-2012 metais, kuomet buvo nustatytas labai dosnus skatinamasis tarifas. Per ateinančius penkis metus gali prasidėti saulės elektrinių keitimų vajus, tad per tą laikotarpį labai gerai būtų sukurti reikalavimus kuomet ir kaip galima pakartotinai naudoti saulės modulius, kad jie ir toliau išliktų naudingi.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia aplinkos ministerija sukurti standartus saulės modulių pakartotiniam naudojimui.