Skaidrumas su tinklais

Elektros tinklų pajėgumai yra riboti. Plečiantis atsinaujinančių išteklių energijai ir vis daugiau gamintojų ir vartotojų atsisakant iškastinio kuro – didėja spaudimas tinklui. Tinklo pajėgumų trūkumas jau dabar yra pagrindinė kliūtis diegti naujus atsinaujinančiuosius energijos išteklius, ir tikėtina, kad pajėgumai dar kelerius metus atsiliks nuo to, kokia yra paklausa. Dėl to, kad ne visi gaminantys vartotojai gali prisijungti – saulės energetika vystosi lėčiau nei galėtų. Panaši situacija ir su kitomis gamintojų grupėmis.

Pralaidumų žemėlapiai

Vienas iš sprendimų – tinklo operatorių skelbiami galių žemėlapiai. Šiuose žemėlapiuose pateikiama informacija apie elektros energijos tinkle esančią laisvą vietą naujiems pajėgumams tam tikroje vietoje, atsižvelgiant į dabartinę ir numatomą būsimą tinklo būklę.

Kai kurie naudotojai, pavyzdžiui, esamos pramonės šakos ar namų ūkiai, neturi jokių galimybių pasirinkti prijungimo prie tinklo vietos arba jų galimybės yra ribotos; kiti naudotojai, pavyzdžiui, projektų vystytojai, norintys plėtoti naujus atsinaujinančius energijos įrenginius ar didelius elektromobilių įkrovimo įrenginius, tokias galimybes turi. Turėdami informacijos apie turimus pajėgumus įvairiose vietose, šie naudotojai galėtų atsižvelgti į juos priimdami sprendimus ir teikti pažangesnes paraiškas. Tai galėtų duoti daug naudos:

  • Tam tikri tinklo naudotojai gali rinktis įrenginių vietą pagal turimus pajėgumus, taip sutrumpindami prisijungimo prie tinklo eilėse praleidžiamą laiką ir galimai pagreitindami investicinius sprendimus, taigi ir atsinaujinančių išteklių technologijų diegimą.
  • Tai galėtų sumažinti perdavimo sistemos operatoriui ir (arba) operatoriui teikiamų prašymų prijungti prie tinklo skaičių, nes projektų vykdytojams nebereikėtų desperatiškai „žvejoti“ vietų, teikiant kelis prašymus prijungti prie tinklo įvairiose vietose (kaip šiuo metu yra įprasta).
  • Tai leistų naudotojams kuo geriau išnaudoti esamą tinklą, nes būtų galima nustatyti, kur galima prijungti naujus pajėgumus ir kur lankstumo sprendimai, pavyzdžiui, kaupimas ir paklausos lankstumas, yra labai paklausūs.

Dabartinis ESO siūlomas galių žemėlapis (čia):

Tai yra 110 kV traansformatorinių paastočių laisvų galių žemėlapis, kuris turi ribotą naudingumą, nes nepatekia galių kurios yra mažesnės. Kiekvienai konkrečiai vietai yra reikalinga užklausa į ESO tinklą, kuri kainuoja 42,50 EUR.

Koks galėtų būti idealus tinklo galių žemėlapis?

  • Turi pastotės lygmens detalumą (0,4/10 kV).
  • Turi būti integruota informacijos apie planuojamą tinklo modernizavimą.
  • Skelbti esamus, paskirstytus ir laukiančius eilėje išteklius pagal tipą (nepamirštant duomenų konfidencialumo investuotojams), kad būtų galima ir skatinama derinti papildomus šaltinius, pavyzdžiui, baterijas vietose, kuriose yra dideli saulės energijos pajėgumai.
  • Viešinamas kartu su atviro kodo duomenų baze, kad pareiškėjai galėtų ją dengti kitais svarbiais geoprografiniais duomenimis, pavyzdžiui, apie žemės prieinamumą, transporto infrastruktūrą, išteklių potencialą ir kt.
  • Aprėpti visą sistemos operatoriaus teritoriją.
  • Integruoti įvairius tinklo valdymo lygmenis – skirstomojo tinklo pajėgumų duomenys turėtų būti įtraukti į perdavimo prieinamumo duomenis, o prognozuojant perdavimo tinklo pajėgumus turėtų būti atsižvelgiama į skirstomojo lygmens pokyčius.
  • Optimizuoti ribinio informacijos vieneto teikiamą naudą (tinklo naudotojams) ir tos informacijos generavimo sąnaudas (sistemos operatoriams), taip pat užtikrinti pusiausvyrą tarp informacijos apimties ir jos patikimumo.

Keletas efektyvių galių žemėlapių pavyzdžių:

Flandrijos (Belgija) skirstomojo tinklo pajėgumų žemėlapis (čia):

Čekijos skirstomojo tinklo saulės elektros energijos gamybos (iki 99 kW) galių žemėlapis (čia):

Airijos perdavimo ir skirstomųjų tinklų galių žemėlapis (čia):

Danijos perdavimo ir skirstomųjų tinklų galių/gamybos/paklausos žemėlapis (čia):

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją ir Seimo narius inicijuoti Elektros energetikos įstatymo 39 str. 2^4 dalies pokyčius:

“24. Skirstomųjų tinklų operatorius, siekdamas užtikrinti informacijos apie galimybes pasinaudoti elektros tinklais, kai siekiama plėtoti elektros energijos gamybos ar energijos kaupimo pajėgumus, prieinamumą ir skaidrumą, savo interneto svetainėje skelbia ir per pagrįstą laiką pasikeitus skelbiamiems duomenims atnaujina prijungimo prie elektros tinklų galimybių žemėlapį ir duomenis, nurodydamas skirstomųjų elektros tinklų elementų (transformatorinių, tinklų linijų) esamą laisvą elektros tinklų pralaidumą pagal elektros tinklo vietas, įskaitant apriboto prijungimo sąlygas, jeigu jos taikomos konkrečioje vietoje, taip pat galimą elektros tinklų pralaidumų pokytį įgyvendinus planuojamą elektros tinklų plėtrą ir (ar) rekonstrukciją pagal 10 metų skirstomųjų tinklų plėtros, atnaujinimo, modernizavimo ir investicijų planą, informaciją apie prijungtus elektros energijos gamybos ir energijos kaupimo įrenginius, taip pat planuojamus prijungti tokius įrenginius: pagal ketinimų protokolus šiems įrenginiams rezervuotus pralaidumus ir ketinimų protokolų galiojimo terminą, laisvus pralaidumus numatytus įrenginiams, kai yra išduotos tų įrenginių išankstinės prisijungimo sąlygos, nurodant asmenis, kuriems išduoti ketinimų protokolai ir (ar) išankstinės prisijungimo sąlygos”, tam, kad būtų užtikrintas didesnis skirstomųjų tinklų galių priėinamumo skaidrumas ir galimybės spaarčiau vystyti atsinaujinančią energetiką.