Vermikompostavimas šeštame aukšte

Kaune, kaip ir daugelyje Lietuvos miestų, daugiabučiuose gyvenantys žmonės neturi galimybės atskirai rūšiuoti maisto gamybos ir kt. organinių atliekų. Jos keliauja į bendrų komunalinių atliekų konteinerį, kur genda, skleidžia nemalonų kvapą, užteršia dar tinkamas perdirbti atliekas ir sušlapina keliausiančias sudeginti. Maisto atliekų transportavimas iki sąvartynų taip pat kainuoja papildomą anglies dioksido taršą.

Kol kas atliekų surinkimo ir rūšiavimo sistema nėra nei efektyvi, nei skatinanti kuo atsakingiau rūšiuoti. Gyventojai, pasirinkę kiek įmanoma sekti “nulis atliekų” gyvenimo būdą, vistiek turi sumokėti ir už kaimyno, kuris net negalvoja apie rūšiavimą ar apsipirkimą be pakuotės, sukuriamas atliekas. Visgi džiugu matyti, kad žmonių, besiimančių asmeninės iniciatyvos mažiau teršti, net jei tai jiems kainuoja daugiau laiko, pinigų ir papildomų rūpesčių, daugėja.

Prieš ketverius metus su vyru pasinėrėme į gyvenimo būdo optimizavimą tvarumo ir asmeninės taršos mažinimo link. Pakuočių atliekas rūšiavome visada, bet nusprendėme pereiti į aukštesnį lygį: atskirti nuo komunalinių atliekų srauto ir savo maisto gamybos likučius. Išnagrinėjome kauniečiams prieinamas galimybes ir pasirinkome vermikomposto metodą: maisto atliekų kompostavimą sliekų pagalba savo namuose.

Kompostinę išsirinkome ir parsisiuntėme internetu iš amazon.de (kainavo apie 100 eur). Dėžės išmatavimai: 55x40x40 cm. Kaliforninius sliekus vyras dviračiu parsivežė kibire iš tiekėjų Kauno rajone (kainavo apie 20 eur) ir skyrėme jiems vietą tolimiausiame ir tamsiausiame virtuvės kampe.

Naujieji augintiniai visiškai pateisino lūkesčius: 95% maisto atliekų dabar taip ir nebepalieka mūsų buto. Ypač sliekai mėgsta agurkų, cukinijų, moliūgų, arbūzų atliekas ir kitas augalinės kilmės lupenas. Tinka ir kiaušinių lukštai, arbatžolės (ne pakeliuose, nes jie dažniausiai iš plastiko) bei kitos buityje susidariusios smulkios organinės atliekos. Bendrųjų atliekų šiukšlių dėžė niekada nebesmirda, turinio joje itin mažai, tad gerokai rečiau reikia išnešti šiukšles. Sliekai pagamina aukštos kokybės vermikomposto ir sliekų arbatos, kuriuos tinka naudoti darže ar kambariniams augalams.

Vermikompostavimas turi ir minusų. Sliekų dėžė skleidžia salsvą žemės ir drėgmės kvapą, todėl rekomenduoju juos laikyti nuošaliau, sandėliuke arba balkone. Kvapo jūs greičiausiai nejausite, bet jaus jūsų svečiai. Laikant balkone atkreipkite dėmesį į temperatūrą: sliekai gali žūti nuo šalčio. Šiltuoju metų laiku ir ypač kompostavimo pradžioje kol nėra pakankamai sliekų greitai suskaidyti šviežiai įdėtoms atliekoms, gali atsirasti vaisinių muselių, kurios maitinasi tuo pačiu kaip ir sliekai. Nuo jų atsiginti padeda naujų maisto atliekų užkasimas giliau po kompostu ir komposto viršaus apdengimas sudrėkinto kartono gabaliukais. Pasirinkus vermikomposto sistemą maišuose šios problemos pavyktų išvengti. Vermikompostavimas, mano manymu, netiktų pedantams ir tikrai netiktų žmonėms, bijantiems bestuburių.

Kaip ir visiems augintiniams, sliekams reikia (minimalios) priežiūros: periodiškai pamaitinti, nupilti dėžės dugne susikaupusią sliekų arbatą ar nuimti susikaupusio vermikomposto perteklių. Visiems šiems darbeliams skiriame apie 10 min per savaitę. Dažniausia baimė, kurią turėjau ir aš: ar sliekai nepabėgs (mūsų tipo kompostinė turi ventiliavimo skylutes) – nepasiteisino. Per tuos metus, kol turime sliekus taip pabėgėlių ir nemačiau, dažniau koks netyčia iškrenta tvarkymo metu.

Taip pat svarbu žinoti, kad ne visos maisto atliekos tinka sliekams: citrusinių vaisių, česnakų, svogūnų lupenos nudegina jautrią jų odą. Sliekams visiškai netinka gyvūninės kilmės maisto atliekos (pieno produktai, mėsa, žuvis, kaulai), jų duoti negalima. Kai kurias atliekas sliekai skaido ilgai: paprikų viršūnėlės, avokado žieves ir kaulus, kambarinių augalų stiebus ir lapus, vaisių kauliukus.

Jei svarstote vermikompostavimo metodą namuose, prireiks kantrybės ir teigiamo nusistatymo: gali užtrukti, kol sliekų ekosistema nusistovės ir jų populiacija išaugs, kol išnyks vaisinės muselės (o gal tokios problemos pas jus visai nebus!) ir susidarys pakankamai komposto. Raginu plačiau pasidomėti tema ir potencialiomis problemomis. Su trupučiu jūsų kantrybės ir laiko naujieji augintiniai gali puikiai skaidyti atliekas namų sąlygomis. Sėkmės tvarių gyvenimo pasirinkimų kelionėje!

Autorius: Monika Kairaitytė