Žiedinės ekonomikos koncepcija leidžia mums sutelkti dėmesį į išteklių klausimus ir į tai, kaip jie naudojami ir valdomi verslo kontekste. Šiuo metu mes naudojame per daug išteklių, jie naudojami per greitai ir tik labai maža jų dalis yra panaudojama pakartotinai. Verslo kontekste yra daug išteklių strategijų, kurios gali išspręsti šią problemą. Šiame straipsnyje pasistengsime paaiškinti, kaip įmonės gali dirbti, kad susiaurintų, sulėtintų ir uždarytų išteklių ciklus.
Pagrindinis tikslas yra išlaikyti išteklius ir produktus kuo ilgiau, kuo didesne verte. Svarbu prailginti jų tarnavimo laiką, kad jie galėtų ilgiau funkcionuoti.
Viena strategija yra „Ciklų susiaurinimas“. Tai reiškia, kad reikia sumažinti vienam produktui pagaminti ar paslaugai teikti reikalingų medžiagų kiekį. Siaurėjimo principas yra tai, kas mums jau gana gerai pažįstama dabartinėje linijinėje ekonomikoje. Kalbama apie „išteklių efektyvumą“ arba „padaryti daugiau su mažiau“, o tai taip pat yra galimybė sutaupyti išlaidas. Ciklų susiaurinimas yra esminė žiedinės ekonomikos strategija, tačiau vadovaujantis ja, nebūtinai atsižvelgiama į tai, kas vyksta su produktu po jo naudojimo: ar produktą galima perdirbti, ar galima jį naudoti pakartotinai?
Dabartinėje linijinėje ekonomikoje daugelis efektyviai pagamintų produktų yra išmetami, jie yra naudojami tik vieną kartą, o žiedinėje ekonomikoje stengiamasi kuo ilgiau išlaikyti produktų ir medžiagų vertę. Tai reiškia, kad pirmiausia turime kurti ilgą gyvenimo trukmę turinčius produktus, taip pat turime įsitikinti, kad žmonės nori šiuos produktus laikyti ilgą laiką ir jais naudotis. Tačiau kuriant ilgaamžiškesnius gaminius iš tikrųjų gali padidėti gamybai reikalingų išteklių kiekis, todėl turi būti ilgaamžiškumo ir išteklių vartojimo efektyvumo gamybos srityje kompromisas. Bet jei mes suprojektuosime produktus, kuriuos lengva taisyti, prižiūrėti, atnaujinti, perdirbti ir iš naujo gautų žaliavų ką nors pagaminsime, papildomą išteklių naudojimą gamyboje gali kompensuoti ilgesnis produkto naudojimo ciklas. Kad tai būtų pritaikyta verslo praktikoje, turi būti sukurti verslo modeliai ir vertės grandinės, kad laikui bėgant būtų palaikomas nuolatinis pakartotinis naudojimas, ir tai vadinama „Lėtėjančiais ciklais“. Kuriant ilgaamžiškas prekes, prailginant produkto galiojimo laiką ir teikiant remonto ir perdirbimo paslaugas, galima išplėsti ar sustiprinti produktų naudojimą, todėl sulėtėja naudojamų išteklių greitis. Iš „siaurinančių“, „lėtinančių“ ir „uždarančių“ ciklų, „lėtinantis ciklas“ iš tikrųjų yra svarbiausia strategija, tačiau ji yra ir pati sunkiausia. Taip yra todėl, kad reikalinga ne tik pakeisti gaminių projektavimo ir gamybos būdą, bet ir tai, kaip šiuos produktus naudojame kasdieniame gyvenime. Jei mes galime sulėtinti ciklus, mes galime sumažinti išteklių kiekį, kurį pirmiausia turime įtraukti į ciklą, taip pat galime sumažinti atliekų, kurias reikia apdoroti ir perdirbti, kiekį. Po daugelio pakartotinio naudojimo ciklų turime “uždaryti” gaminio naudojimo ciklą ir gaminį perdirbti.
Braungartas ir McDonough’as savo pagrindiniame darbe apie „Cradle to Cradle“* koncepciją jau minėjo techninių medžiagų atskyrimo nuo biologinių medžiagų svarbą. Kai medžiagos nėra maišomos, jas daug lengviau perdirbti. Dauguma drabužių, kuriuos dėvime, yra skirtingų medžiagų mišiniai, todėl juos sunku perdirbti. Tačiau, turime ir pavyzdžių kai iš tokių mišrių gaminių vis gi sukuriamos galimybės. Rinkoje yra gaminių, kai iš medžiagų mišinių susuktų naujų siūlų buvo pagamintos baldinės medžiagos, kosmetinės, krepšiai ar medžiagos drabužiams gaminti. Idealiu atveju mes norime, kad būtų galima atskirti šias medžiagas ir pakartotinai naudoti jas pradine forma. Medžiagų atskyrimas reiškia, kad produktus galima lengvai išmontuoti, perdaryti ar perdirbti. Šios išmontavimo ir surinkimo strategijos yra naudingos uždarant ciklus.
* – „Cradle to Cradle“ yra dizaino principų rinkinys, kurį 1990-aisiais sukūrė prof. Dr. Michaelas Braungartas, Williamas McDonoughas ir EPEA Hamburgas. Jis reiškia naujoves, kokybę ir naudingą dizainą. „Cradle to Cradle“ apibūdina saugų ir potencialiai begalinį cirkuliavimą ciklais. Visos sudedamosios dalys yra chemiškai nekenksmingos ir perdirbamos.
Teksto autorius: Lina Valintėlė