Apple ir teisė taisyti

Apple paskelbė, kad kai kurios dalys, įrankiai ir instrukcijos – pradedant iphone 12 ir iphone 13 – bus prieinami individualiems naudotojams JAV nuo 2022 m. Ateityje tas taip pat bus taikoma ir MAC kompiuteriams turintiems M1 plokštę ir pradėta plėsti į kitas šalis.

Kaip praneša Apple iš pradžių ši programa bus taikoma dažniausiai taikomoms dalims – ekranui, baterijai ir kamerai. Nusipirkti atsargines dalis ir įrankius bus galima iš Apple svetainės internete. Grąžinantiems panaudotas dalis perdirbimui bus suteikiami kreditai kitiems apsipirkimams. Iš viso bus siūloma virš 200 individualių dalių ir įrankių.

Prancūzijoje, kurioje nuo metų pradžios veikia pataisomumo indeksas (plačiau čia) pateikia tokius apple vertinimus (10 balų skalėje):

Apple iphone 11 ir XR turi iš tiesų žemus įvertinimus, tačiau naujesnių modelių iphone 12 ir 13 įvertinimas jau gerėja. Deja, jis išlieka gerokai žemenis nei pvz. Samsung S21 (čia) įvertinimas. Kompiuterių įvertinimas geresnis nei išmaniųjų telefonų, bet ir čia Apple nusileidžia pagrindiniams konkurentams iš HP, Dell ir Lenovo.

Pernai Apple laimėjo Norvegijos aukščiausiame teisme prieš vieną individualų Norvegijos mobiliųjų telefonų taisytoją už tai, kad jis naudojo ne originalius Apple ekranus (plačiau čia).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” sveikina tokią Apple iniciatyvą ir tikisi, kad atsarginės dalys bei įrankiai nebus brangūs ir kiekvienas norintis galės nebrangiai susitaisyti savo telefoną. Tuo pačiu, kviečiame aplinkos ministeriją Lietuvoje įvesti ekvivalentų pataisomumo indeksą.