
Namuose elektrą iš atsinaujinančių išteklių pasigaminę vartotojai dažnai jos nesunaudoja tuo metu ir ją tenka atiduoti į tinklus už tai sumokant pasaugojimo mokestį (dažniausiai pasirenkamas planas, kurio kaina siekia 0,037 EUR/kWh). Vartotojai galėtų sutaupyti, jeigu savo pagamintą elektros energiją kažkuriam laikotarpiui saugotų kaupimo įrenginiuose – baterijose.
Namų su saulės moduliais ir baterijomis veikimo principas:

- Saulės šviesos energijos elektrinė dienos metu pagamina elektros energiją.

2. Pagaminta elektros energija panaudojama namuose esantiems poreikiams tenkinti.

3. Perteklinė pagaminta elektros energija yra kaupiama baterijose.

4. Elektros kainai nukritus labai žemai (pvz. vėjuotą naktį), elektra yra kaupiama iš tinklo.

5. Baterijoje sukaupta elektros energija naudojama.

6. Išmaniosios sistemos leidžia visą kaupimo procesą suprogramuoti.
Aplinkos ministerija suprasdama kaupimo įrenginių poreikį paruošė paramos projektus gyventojams bei valstybės ir savivaldybių įstaigoms:
- Gyventojai gali gauti kompensacijas iki 10 kWh kaupimo įrenginiams (viso numatytas 1 mln. Eur). Įrengtam ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginiui nustatytas fiksuotas įkainis – 450,26 eurų su PVM (372,12 eurų be PVM), įrengtam ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginiui – 391,08 eurų su PVM (323,21 eurų be PVM).
- Valstybės ir savivaldybių įstaigos gali gauti kompensacijas iki 500 kWh kaupimo įrenginiams (viso numatyti 3 mln. Eur). Įrengtam ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginiui jis siekia 720,42 eurų su PVM (595,38 eurų be PVM), o įrengtam ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginiui –625,73 eurų su PVM ( 517,13 eurų be PVM).
Vokietijoje, kurioje saulės modulių ir baterijų subsidijavimas siekia jau kelis dešimtmečius yra įvairiausios programos, keletas i6 jų palyginimui:
- Berlyne subsidijuojama 300 Eur/kWh baterijos talpa. Privalo būti saulės šviesos elektrinė, pagal kurią subsidijuojamas kiekvienas baterijos kWh santykiu 1:1.2 su saulės modulių galia. Parama gali siekti iki 15 000 Eurų. Už programinę įrangą su kainos prognozėmis papildomai skiriama 300 Eur.
- Bavarijoje subsidijuojama baterijos susietos su saulės moduliais nuo 3 iki 30 kWh sistemoms. Paramos dydis siekia 100 EUR/kWh. Už elektromobilio krovimo stotelę papildomai galima gauti 200 Eur.
- Turingijoje subsidijuojamos sistemos iki 100 000 EUR (iki 25 % intensyvumu visiems, iki 40 % intensyvumu ne pelno siekiantiems subjektams bei energetinėms bendrijoms). Sistemoms didesnėms nei 10 kWh savo suvartojimo intensyvumas privalo būti bent 60 %.
Matant įvairiausias subsidijavimo sistemų pavyzdžius ir tikslingus saugiklius, tikslinga būtų ir Lietuvoje numatyti, kad parama gyventojų baterijoms turėtų atitikti esančius saulės modulius, o taip pat atsižvelgti ir į elektromobilio turėjimą. Vertinant gerokai didesnes investicijas valstybės ir savivaldybių įstaigų baterijoms, reikėtų atsižvelgti į vartojimo parametrus sudarinėjant konkursines eiles.
Taip pat būtų tikslinga, kad baterijos dar efektyviau išnaudojamos, jeigu gaminantis vartotojas tampa aktyviuoju vartotoju. Tuomet baterijas galima būtų išnaudoti pigesnės elektros energijos naktį kaupimui iš tinklo ir panaudojimui dieną.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia aplinkos ministeriją atsižvelgti į gerąją praktiką ir sudaryti tokias kaupimo įrenginių finansavimo sąlygas, kad kuo daugiau žmonių ir įstaigų galėtų jais efektyviai pasinaudoti.