Europoje yra ane vienas stambus tvarios atsinaujinančios elektros energijos gamybos projektas, kurį sukurę bendruomenės. Keletas įdomesnių:
Zeewolde bendrijos vėjo parkas
Zeewolde esantis sausumos vėjo jėgainių parkas yra didžiausias pasaulyje vėjo jėgainių projektas, kuris visiškai priklauso bendruomenei. Jį sudaro 83 vėjo turbinos, priklausančios daugiau kaip 200 ūkininkų ir vietos gyventojų. Apskaičiuota, kad apie 300 000 namų ūkių gaus naudos iš šioje vietoje pagamintos žaliosios energijos. Projektas buvo parengtas dalyvaujant vietos bendruomenei, kuri gali investuoti ir dalyvauti projektų akcijų kooperatyve “Naujieji malūnininkai” (De Nieuwe Molenaars). Kooperatyvas buvo pradėtas finansuoti 2019 m., kai 181 pirmųjų narių investavo į akcijas, kuriomis įgyvendinamas naujasis vėjo jėgainių parkas.
Brikstono saulės bendrija
2011 m. grupė Brikstono gyventojų susivienijo kovai su klimato kaita ir sėkmingai įrengė 82 kWp saulės modulių ant stogų dviejuose Brikstono socialiniuose būstuose. Šie projektai buvo pirmieji tokio pobūdžio projektai Jungtinėje Karalystėje ir atnešė aplinkosauginę, socialinę ir ekonominę naudą vienam iš skurdžiausių šalies rajonų – Brikstonui. Ši iniciatyva buvo tęsiama 2014 m., kai dar viename gyvenamųjų namų kvartale buvo įrengti papildomi 52 kWp. Investuotojai į “Brixton Energy Solar” projektus dabar jau mato didelę investicijų grąžą. Gaunamos pajamos nukeliauja į atskirą bendruomenės fondą, kuris yra naudojamas vietos jaunimo švietimo stipendijoms skirti.
Ecopower energijos kooperatyvas
1992 m. Belgijoje įkurtas kooperatyvas “Ecopower” turi tris pagrindinius tikslus:
- investuoti į atsinaujinančiąją energiją;
- tiekti kooperatyvo nariams 100 proc. ekologišką elektros energiją;
- skatinti racionalų energijos vartojimą ir
kooperatyvų verslo modelį apskritai.
“Ecopower” gauna finansinius išteklius iš kooperatyvo narių (akcininkų) ir tas lėšas naudoja investicijoms į atsinaujinančios energijos projektus. Atsinaujinančios elektros energijos pagaminta elektros energija ir pelnas grįžta atgal akcininkams ir klientams. Viena akcija kainuoja 250 eurų ir yra fiksuota 6 metų laikotarpiui, kad būtų išvengta didelių kapitalo svyravimų. Kiekvienas akcininkas turi vieną balsą visuotiniame akcininkų susirinkime, nepriklausomai nuo jam priklausančių akcijų skaičiaus. “Ecopower” riboja metinius dividendus iki ne daugiau kaip 6 proc. dividendų už akciją. Tokiu atveju finansinis perteklius gali būti naudojamas mažiau pelningiems projektams finansuoti.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Energetikos ministeriją padėti sudaryti kuo palankesnes sąlygas atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms.