Beplastikinis indų plovimas ir kaip iš tikro mažinti taršą?

Sveiki. Čia vėl aš. Gal įdomu, kaip man sekasi su vandens gertuvėmis? Kaip ir įsivaizdavau, stiklinę gertuvę naudoju namie – man patinka gerti iš skaidraus indo, o nerūdijančio plieno gertuvę nešuosi su savimi. Visai smagi ši termo funkcija – ji išlaiko vandenį tokios temperatūros, kokios jį įsipyliau: šiltą, šaltą, karštą. Nors neužilgo turėčiau gauti Klean Kanteen nerūdijančio plieno gertuvę 800 ml. be termo funkcijos. Kai gausiu, galėsiu papasakoti, kokios ji svorio bei kaip naudojasi.

Naujas projektas – beplastikinis indų plovimas

Aš namie neturiu indaplovės, tai visus indus plaunu rankomis. Ir plaunu dažnai, nes mėgstu gaminti valgyti, kepu desertus užsakymams. Pereiti į beplastikinį indų plovimą man buvo labai svarbu ne tik dėl to, kad kempinės ir šluostės yra pakankamai dažnai keičiamos ir teršia aplinką, bet ir dėl to, kad chemikalai kenkia sveikatai, o kas jau kas – per indus prie burnos prieiname lengviausiai.

Taigi, pirmiausia, aš nusprendžiau išsamiau pasianalizuoti, kokios sudėties yra mums įprastos prekybos centruose randamos kempinės, šluostės ir ploviklio, kurį aš buvau įpratusi naudoti, pakuotė. Turiu prisipažinti, jog jau kurį laiką nenaudojau natūralaus ar ekologiško ploviklio, nes kasdien plaunant nemažą kiekį indų gaudavosi ne itin pigu, o ir kasmėnesinis indų ploviklio pirkimas neišsprendžia plastiko taršos problemos (dar vienas buteliukas!).

Daugiausiai parduodamos kempinės ir šluostės

Mano anksčiau naudota kempinės švelnioji dalis yra pagaminta iš poliuretano arba poliesterio, o kietesnė dalis – iš tvirtesnės poliuretano medžiagos. Tiesą pasakius, net kai suprantu, kad tai yra plastikas, ne visada suprantu, kokia iš tikro tai medžiaga. Poliuretanas yra grupė sintetinių polimerų, turinčių makromolekulėje uretaninių grupių. Polimerai yra sudaryta iš daug besikartojančių struktūrinių vienetų monomerų, sujuntų kovalentiniais cheminiais ryšiais. Iš esmės polimerai gali būti tiek natūralūs (randami gamtoje), tiek pagaminti iš plastiko, tiek maišyti. Šita dalis yra labai svarbi, nes kempinės gali būti tiek saugios aplinkai (pagamintos iš celiuliozės – gliukozės monomerai), tiek plastikinės, tiek maišytos. Sintetinių polimerų yra tiek daug skirtingų, kad sunku būtų aprašyti, bet, paprastai tariant, nebrangios kempinės dažniausiai būna pagamintos iš plastiko, o tai reiškia, jog jos nesuyra gamtoje bei jų gaminimo metu panaudotos cheminės medžiagos yra toksiškos gamtai ir žmonių sveikatai. Galite paskaičiuoti, kiek dažnai keičiate kempines, t.y. kiek jų atsiduria gamtoje.

Žinant bakterijų gausą, randamą naudojamose kempinėse, nemažai dabar yra siūloma antibakterinių kempinių. Apie antibakterinius muilus jau tikriausiai esatę girdėję. Įrodyta, jog jie nėra efektyvesni nei įprasti muilai , o 2016 m. FDA (The Food and Drug Administration – JAV organizacija) uždraudė naudoti triklosaną bei kitus 18-ka antibakterinių chemikalų muilų gamyboje. Būtent triklosanas ir triklokarbanas yra dažniausiai naudojami antibakteriškumui išgauti ir jų galima rasti begalėje skirtingų produktų (minėtuose muiluose, dantų pastoje, valymo produktuose, rūbuose, žaisluose ir t.t.). Triklosanas yra siejamas su rizika susirgti vėžiu, su vystymosi sutrikimais bei odos problemomis. Taip pat jo gausus naudojimas skatina atsparumą antibiotikams, palikdami gyvūnus ir žmones neatsparius įvairioms bakterijoms. Šią medžiagą, jau susikaupusią gamtoje, yra sunku išnaikinti ir taip paliekamas ilgas pėdsakas ateičiai. 2017 m. 200 mokslininkų ir medikų pasirašė Florencijos pareiškimą, jog triklosanas ir triklokarbanas yra labai kenksminga medžiaga, susijusi endokrininės sistemos sutrikimais (kitaip tariant, reprodukcinėmis problemomis) bei besikaupianti ir sukelianti žalą vandens bei kitiems organizmams. Beje, net atsisakius produktų su triklosanu ir kitomis antibakterinėmis cheminėmis medžiagomis, mes šias medžiagas jau randame maiste, vandenyje ir dulkėse. Triklosanas buvo rastas daugumoje tirtų žmonių šlapime.

Iš ko pagamintos šlapio efekto virtuvinės šluostės buvo sunkiau suprasti (wet sponge wipes). Pagrindinė sudedamoji dalis turėtų būti celiuliozė ir tikėtina, jog jos yra apdorotos tais pačiais ar panašiais chemikalais, kurie naudojami kempinių gamyboje.

Kalbant apie ploviklį, šįkart nesigilinau į jo sudėtį, nes man įdomiau buvo pati pakuotė. Dauguma plastikinių buteliukų, įskaitant valymo priemonių, yra pagaminti iš PET (saugus sveikatai, jei ilgai nepernaudojamas, nešildomas, neveikiamas chemikalais) arba HDPE (jo nesaugumas sveikatai nėra įrodytas, todėl skaitomas saugus). Vis dėlto, įdomioji dalis čia yra ta, jog šių butelių sudėtyje gali būti mano praeitame straipsnyje minėto BPA. Gamintojai nėra įpareigoti atskleisti šios informacijos ar plastiko saugumo, dėl to suvokti, su kokiais chemikalais pagaminta plastikinė tara tikrai nelengva. Taip pat man kyla klausimas, kaip ploviklio chemikalai veikia pakuotę ir kokią tai įtaką daro mūsų sveikatai. Nuėjusi į EWG puslapį, kuriame galima rasti indų plovimo priemonės saugumo vertinimus, pažiūrėjau vieną mums žinomą prekės ženklą „Frosch“. Išsirinkau indų plovimo priemonę, tinkamą kūdikiams, ir radau tokius vertinimus: turėtų būti vidutiniškai susirūpinta dėl ploviklio toksiškumo vystymuisi ir reprodukcinėms f-joms, šioks toks susirūpinimas dėl astmos, kvėpavimo ligų, galimybe susirgti vėžiu bei aplinkosaugos, ir nedidelis susirūpinimas dėl odos sudirginimo ir alergijos.

Ieškant informacijos internete apie ploviklių saugumą sveikatai, kai kalbama apie jų plastikinę pakuotę, rekomenduojama tiesiog nenaudoti plastiko bei pasirinkti stiklinę/ nerūdijančio plieno pakuotę: pvz., stiklinis buteliukas su metaliniu dozatoriumi.

Kaip ir rašiau ankstesniame straipsnyje apie vandens gertuves, čia nereikėtų tikėti BPA-free plastiko saugumu. Taip pat, reikėtų skeptiškai žiūrėti į perdirbto plastiko pakuotę. Nepaisant to, kad jis perdirbtas, tai vis vien yra plastikas, o perdirbimo kartų kiekis yra ribotas (apie tai daugiau bus kitame straipsnyje). Pvz., Procter & Gamble į prekybą paleido naują „Fairy“ prekės ženklo ploviklį, kuris įpakuotas perdirbtame „vandenyno“ plastike. Nepaisant to, jog tokio stambaus gamintojo dėmesio atkreipimas į plastiko taršą yra labai sveikintinas žingsnis, tai iš esmės nesprendžia plastiko taršos problemos. Indų ploviklis yra dažnai perkama prekė ir tai kaskart sukuria po naują išmetamą plastikinę pakuotę. Taip pat reiktų įsigilinti, kokie chemikalai naudojami perdirbime.

Atkreipkite dėmesį, jog plastiko saugumo sveikatai ir plastiko taršos problemų neišsprendžia ir natūralių ar ekologiškų ploviklių gamintojai.

Aplinkai saugūs sprendimai*

Nuostabu tai, kad aplinkai saugesnių sprendimų yra nemažai:

  1. Tikriausiai pigiausias ir paprasčiausiai randamas variantas yra 100% celiuliozės kempinės bei šluostės be plastiko priemaišų ir neapdorotos chemikalais. Jos suyra gamtoje ir dažniausiai yra pagamintos iš medžio ar augalų pluošto. Kai kurių sudėtyje gali būti perdirbto popieriaus. Svarbiausia yra perkant įsitikinti, jog jos yra be priemaišų ir chemiškai neapdorotos.
  2. Natūraliai užaugintos plaušinės iš šiūruoklių (marrowlike fruit), kitaip dar vadinamos loofah kempinės.
  3. Kempinės bei šluostės iš lino, medvilnės ar kitų natūralių audinių.
  4. Kempinės iš metalo.
  5. Šveištukai, kempinės, pagamintos iš pluošto, metalo ir kitų natūralių žaliavų, t.y. maišytos.
  6. Natūralios jūros kempinės.
  7. Kempinės iš riešutų pluoštų.

Kai kurios kempinės skaitosi natūraliai antibakteriškos, bet daugumą reikia prižiūrėti:

  1. Po naudojimo gerai išplauti karštu vandeniu bei leisti joms gerai išdžiūti.
  2. Pamirkyti per naktį acte, kuris išnaikina didžiąją dalį bakterijų.
  3. Iš medžiagų ar pluoštų pagamintas kempines išskalbti aukštoje temperatūroje.

Kalbant apie indų ploviklį, taip pat yra įvairių aplinkai saugių sprendimų:

  1. Indų plovimo muilas. Tai yra pats paprasčiausias ir geriausiai žinomas sprendimas: muilą geriausia būtų įsigyti nesupakuotą arba bent supakuotą minimalioje aplinkai saugioje pakuotėje (pvz., kartone).
  2. Papildymo sistemos. Šiuo metu tai yra dar pakankamai naujas dalykas, t.y. mes su savo arba gamintojo buteliuku keliaujame pasipildyti plovimo skysčio, jam pasibaigus. Taip atsisakome papildomos pakuotės ir dažniausiai tokie plovikliai būna natūralūs. Vilniuje tokią vieną sistemą jau galime rasti – pristatysiu skyrelyje „Mano sprendimas“.
  3. Pasigaminkime patys. Pagrindinės ploviklio sudėtys yra vanduo ir surfaktantas, kurį galime pagaminti iš kito muilo, galime nusipirkti natūralų. Ir viską galime supilti į stiklainį su metaliniu dozatoriumi.
  4. Naudokite sodą. Dar vienas paprasčiausias ir seniausiai žinomas sprendimas. FDA sodą pripažįsta saugia medžiaga sveikatai ir aplinkai, bet, aišku, galima būtų rimčiau įsigilinti, koks kiekis galėtų būti jau nebesaugus.

*SVARBU! Plastiko pakeitimas į kitas medžiagas nėra visai saugus aplinkai sprendimas, nes taip dažniau naudojamos ribotos gamtinės žaliavos. Geriausia būtų pasirinkti kuo ilgaamžiškesnį beplastikinį variantą, o ne pirkti naujus beplastikinius produktus.

Mano sprendimas

(Ps. Taip, žinau, šalia kriauklės stovi plastikinė indų džiovyklė, bet, deja, kiek ieškojau metalinės, reikiamo dydžio neradau. Reiks kažkada atnaujinti paieškas. Nors naudoju ją laaaabai ilgai.)

Aš nusprendžiau išbandyti natūralų indų plovimo muilą bei natūraliai antibakterišką kokosinę kempinę-šveistuką. Kas esate susidūrę su natūraliais muilais, tai žinote, jog juos reikia laikyti sausai, todėl suradau keramikinę muilinę su nutekėjimo mechanizmu, o kempinėms susiradau seną keramikinę muilinę namuose. Taip pat nusipirkau švelnią kempinę-šluostę, pagamintą iš lino ir medvilnės bei įsigijau kompostuojamą šluostę, pagamintą iš celiuliozės ir medvilnės. Abi šias galima skalbti kartu su skalbiniais.

Ir kaip man sekasi viską naudoti? Prie šiurkščios kokosinės kempinės-šveistuko bei muilo užtrukau porą savaičių priprasti, bet dabar naudojasi tikrai nesunkiai. Nors, galėčiau pasakyti, jog kokosinė kempinė man šiek tiek per šiurkšti, o medvilninė-lininė kempinė-šluostė man per švelni, tai ateityje planuoju išbandyti kitokius kempinių pakaitalus, pvz. medinį šepetį. Nors ant pakuotės rašoma, jog šis muilas pakeičia 3 indų plovimo skysčius, manau jis pakeis man apie 1,5 buteliuko J Šluostė puikiai sugeria vandenį ir nuvalo nešvarumus, bet yra balta – o tai reiškia, kad greitai išsipurvina. Ją skalbiu kas 1,5-2 savaites, kad būtų švari. Taip pat skalbiu ir kempinę-šluostę. Kol kas dar nieko nemirkiau acte, kad dezinfekuočiau, bet neužilgo planuoju tai padaryti.

Taip pat nusipirkau papildymo sistemos indų ploviklį su gamintojo pakuote, kurios buteliukas yra stiklinis, o dozatorius – plastikinis. Deja, koks tai plastikas neparašyta (labai apmaudu!). Vėliau paieškosiu metalinio dozatoriaus. Kalbant apie patį valiklį, tai jis yra natūralus, tik imbierinis kvapas man stiprokas. Iš esmės papildymo sistemos yra naujas dalykas, bet tai yra vienas iš geriausių taršos sprendimų. Dabar jau galima rasti valymo, šampūnų, kosmetikos papildymų, ir netolimoje ateityje apie tai parašysiu atskirą straipsnį.

Vyksta indų plovimo skysčio papildymas

O dabar – saugaus ir smagaus indų plovimo!

Straipsnio autorė Marija Šilinskytė

Parduotuvės: Urban earth lovers ir Nula shop.

Šaltiniai:

  1. Mother nature network: https://www.mnn.com/your-home/at-home/questions/whats-the-difference-between-cellulose-sponges-and-those-other-kitchen-s
  2. Institute of making: https://www.instituteofmaking.org.uk/materials-library/material/dish-sponge
  3. Our permaculture life: https://ourpermaculturelife.com/which-kitchen-sponges-can-i-compost/
  4. Organic authority: https://www.organicauthority.com/live-grow/whats-your-sponge-made-out-of-green-cleaning
  5. McNamara, P. J. ir Levy S. B. (2016). Triclosan: An Intrusive Tale. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. Vol. 60.
  6. Halden, R. U. et al. (2017). The Florence Statement on Triclosan and Triclocarban. Environmental Health Perspectives. Serija: 125, nr. 6.
  7. Mama eco: https://mamaeco.com/eco-friendly-alternatives-to-sponges/
  8. NPR: https://www.npr.org/sections/thesalt/2017/10/06/555900292/which-items-in-our-kitchens-contain-bpa?t=1578645024097
  9. Bio-based News: http://news.bio-based.eu/procter-gamble-launches-new-fairy-ocean-plastic-bottle-made-from-100-recycled-plastic-and-ocean-plastic/?__cf_chl_jschl_tk__=c5ab9e7deea81c5bb9d22676edab24a2c56bd72e-1578645861-0-AbRi-JfAfl3quX0uFGc0M7GGV-DvMnUKNvdzYGewDXfv9C7oUxFOwaiNiVHIZ-KNa0ARV-yhKyiKbwto-xTJ1KJO6ij7OAxj4r2_QYsAVO7OERKcDmvOSjX29CjjsLs8ftoJNnNkziaVwRIrbZbumpElSzmMvivv5-0RJpPfILyq0lYKheLiFMOC870wu6p51cSE12ImlaJ5U5y1J44GxIPvR7jRnwl1b56YN55IFXtergQgG3gxwgMYYFwBCyRmVE1Ivp80h_eVKBnLYIFX84SXwuKCMQpcpjhbjQPKhRzMJBQIQjho8DvIvLm-9gZ-fXgLW6NB4hZPXwH9i2RTzcKMOsVOK__0lIlwj-hgj9ZJDtEtCPvDHtuxUgkJLUVyqXFw4TyhD9u0I_Zsdeo0ec4
  10. EWG’s guide to healthy cleaning: https://www.ewg.org/guides/cleaners/6828-FroschBabyCleaningLiquid
  11. The Spruce: https://www.thespruce.com/sodium-carbonate-safety-cleaning-1706882