Daugkartinių sauskelnių sistema

Remiantis Zero Waste Europe surinkta statistika, 2017 m. ES buvo sunaudoti apie 33 milijardai vienkartinių sauskelnių ir susidarė apie 6 731 000 tonų atliekų. Perskaičiuojant kiekvienam gyventojui gaunasi daugiau nei 13 kg per metus ir tai sudaro apie 3 % visų ES komunalinių atliekų. Vienkartinės sauskelnės tuo pačiu siejamos ir su dideliu poveikiu klimato kaitai ir per metus dėl jų naudojimo susidaro apie 3 300 000 tonų CO2 ekvivalento (maždaug 15 % viso Lietuvos šiltnamio efektą sukeliančių dujų pėdsako).

Bolonijos mieste įsikūręs socialinis kooperatyvas Eta Beta nusprendė kovoti su šiuo iššūkių ir pradėti Lavanda projektą. Tai projektas, kuriuo siekiama paskatinti daugkartinių sauskelnių naudojimą ir supažindinti tėvus su ekologiniu, ekonomišku ir sveiku pasirinkimu. Šiuo metu paslaugos yra siūlomos savivaldybės įstaigoms ir organizacijoms, kurios valdo lopšelius. Tikimasi, kad ateityje tokios paslaugos galės būti pasiūlytos visiems norintiems.

Panaudotos sauskelnės specialiuose konteineriuose yra surenkamos du kartus per savaitę. Konteineriai yra su dvigubu atidarymu, tad praktiškai neturi jokių neigiamų kvapų. Paimant panaudotas sauskelnes taip pat pristatomos ir naujos. Surinkti vystyklai po to išplaunami pagal ligoninės lygio dezinfekcijos standartus.

EtaBetaで働きのこ 洗濯 LAVANDA – 東京ソテリア

Iš pradžių nuo 2009 m. iki 2011 m. Levandos projektas dirbo su 8 institucijomis ir pasiekė apie 8000 sauskelnių apyvartą per metus. Tarp 2012 m. ir 2014 m. dalyvaujančių institucijų kiekis išaugo iki 18, o 2019 pasiekė 22. Deja, 2020 – 2021 m. dėl Covid smarkiai sumažėjo daugkartinio naudojimo galimybės.

Eta Betaで働きのこ – ページ 2 – 東京ソテリア

2008 m. Didžiosios Britanijos aplinkos agentūros įvykdyta gyvavimo būvio analizė nustatė, kad sauskelnės prieš naudojimą vidutiniškai sveria 38.6 g, o po panaudojimo 191 g. Remiantis tais skaičiavimais 1000 daugkartinių sauskelnių sumažina atliekų kiekį 191 kg. CO2 sutaupymai gali svyruoti nuo 100 kg CO2 ekvivalento iki visiškai jokių, priklausomai nuo to kaip skalbiami ir džiovinami.

Eta Beta šiuo projektu ne tik sumažina neigiamą poveikį aplinkai, kuris susidaro dėl neperdirbamų vienkartinių sauskelnių, bet ir įdarbina žmones iš socialiai pažeidžiamų grupių.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia socialinius inovatorius pasiūlyti Lietuvoje tokią paslaugą!