Elektros energijos dalinimasis galimas vis daugiau ES šalių

Europos Šalyse kuriamos sąlygos gyventojams patiems ar atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų sudėtyje dalintis elektros energija pagaminta iš atsinaujinančių išteklių – saulės ar vėjo. Lietuvoje tai galėtų sulaukti didelio pasisekimo.

Nuo metų pradžios Briuselio regiono gyventojai gali mainytis elektros energija vienas su kitu. Tai reiškia, kad kiekvienas fizinis asmuo, kuriam, pavyzdžiui, priklauso saulės elektrinė ant stogo ir ji pagamina didesnį elektros energijos kiekį nei tuo metu vietoje esantis vartojimas, gali sudaryti sutartį su bet kuriuo kitu fiziniu asmeniu. Tai gali būti kaimynas, šeimos narys ar bet kas kitas – nėra jokių apribojimų, svarbiausia, kad tai vyktų Briuselio regiono ribose. Briuselio regiono vyriausybė jau prieš kelis metus suteikė galimybę gyventojams burtis į atsinaujinančių išteklių bendrijas ir dalintis elektros energija. Šiuo metu ten steigiasi daugiau nei du šimtai tokių bendrijų.

Kita Europos Sąjungos šalis, kurioje elektros energijos mainai vyksta jau ne vienerius metus – Nyderlandai. Ten veikia ne viena elektros energijos dalinimosi platforma, didžiausiose iš kurių galima rasti net kelis tūkstančius skirtingų tiekėjų, siūlančių elektrą pagamintą iš saulės, vėjo, biodujų ir vandens energijos. Taip ne tik vyksta energijos dalijimasis, bet ir pavyksta lengviau apjungti įvairiausius gamintojus su tiekėjais. Tuo pačiu, vartotojams atsiranda galimybė nesunkiai rasti jiems patinkantį tiekėją ne tik pagal kainą bet ir pobūdį, pvz., ekologine žemdirbyste užsiimantį ūkininką kombinuojantį veiklą su elektros energijos gamyba laukuose.

Kovo mėnesį Europos Komisija pateikė pirmuosius pasiūlymus kaip būtų galima reformuoti ES elektros energijos rinkos modelį. Siekiama skatinti atsinaujinančių išteklių energetiką, stiprinti vartotojų apsaugą bei didinti pramonės konkurencingumą. Tarp pasiūlymų peržiūrimos ir dalijimosi atsinaujinančių išteklių energija taisyklės. Ateityje visų Europos Sąjungos šalių vartotojai, nusipirkę galių vėjo ar saulės elektrinių parke ar ant stogo pasistatę saulės elektrinę, turės galimybę pasigamintos elektros energijos perteklių parduoti kitiems vartotojams.

Šiuo metu Lietuvoje yra virš 50 000 gaminančių vartotojų su beveik 600 MW instaliuota galia. Pernai gaminančių vartotojų skaičius dvigubėjo ir tempai toliau nelėtėja. Absoliuti dauguma gaminančių vartotojų  nesunaudoja visos momentinės iš atsinaujinančių išteklių pagamintos elektros energijos ir pateikia ją į tinklą. Pakeitimai leidžiantys dalintis elektra galėtų sukurti daugumai iš tų 50 000 galimybes parduoti perteklinę elektros energiją kitiems.

Su atsinaujinančios energetikos skatinimu ir bendrijomis dirbančios organizacijos VšĮ „Žiedinė ekonomika“ vadovas Domantas Tracevičius teigia, kad Lietuvoje atsivėrus galimybes dalintis elektros energija – tai būtų populiaru, nes nemažai žmonių turi perteklinės elektros energijos, kurios nespėja išnaudoti viso leidžiamo periodo metu. Dalinimasis leistų gauti daugiau pajamų nei tiekėjai siūlo tiekėjai už supirkimą. Daugybė gaminančių vartotojų taip pat nori aprūpinti ir savo tėvus elektros energija. Tokios reguliacinės inovacijos didina gyventojų įsitraukimą į atsinaujinančių išteklių energijos gamybą bei mažina priklausomybę nuo didžiųjų elektros energijos tiekėjų.