Kaip Prancūzija pasikinkė saulę

Saulės šviesos elektrinės Prancūzijoje reikšmingiau pradėtos statyti nuo maždaug 2008 m. Po to kelis metus iš eilės naujų modulių kiekis augo dešimtimis kartų. Dar 2014 m. Solar Power Europe kaltino Prancūzijos vyriausybę ne tik per mažai skatinant, bet net ir aktyviai stabdant saulės energetikos plėtrą. Nuo to laiko viskas reikšmingai pasikeitė ir Prancūzija tapo viena iš lyderių Europoje ir 2020 m. pasiekusi 11.2 GWp pajėgumus.

Nuo 2017 m. remiantis Prancūzijos biologinės, gamtos ir kraštovaizdžio gaivinimo įstatymu, visi nauji pastatai komercinėse teritorijose privalo ant stogo turėti saulės šviesos elektrinę arba augalijos sistemą, kuri garantuotų aukštą temperatūros ir izoliacijos efektyvumą bei skatintų biologinės įvairovės išsaugojimą ir atsigavimą.

Pernai prasidėjo tikras proveržis ir naujas teritorijų planavimo įstatymas numato, kad tolesni pastatai privalo turėti saulės šviesos elektrines:

  • nauji ir renovuojami komercinės, pramoninės, meninės ir sandaliavimo paskirties pastatai ar parkavimo aikštelės turinčios daugiau nei 500 m2 naudingo ploto;
  • nauji ir renovuojami ar plečiami biurų paskirties pastatai turintys daugiau nei 1000 m2 naudingo ploto;

Nauji ir renovuojami pastatai privalės užtikrinti, kad 30 % stogo būtų panaudojama saulės energetikai jau nuo 2023 m, parkavimosi aikštelės – 50 % nuo 2024 m.

Valstybė atskirais potvarkiais numato išimtis kuomet nereikia patenkinti reikalavimų dėl techninių, saugumo, architektūrinių, paveldo ar ekonominių priežasčių.

Nauji ir renovuojami pastatai bei parkavimosi aikštelės galėtų reikšmingai prisidėti prie atsinaujinančios elektros gamybos Lietuvoje, tad būtina tą skatinti numatant privalomumą.