Kodėl svarbus 45 % ES atsinaujinančios energetikos tikslas?

Pagrindinės Europos Sąjungos institucijos yra arti dar vieto derybų etapo pabaigos dėl atsinaujinančios energetikos tikslo 45 %. Artimiausias derybų susitikimas įvyks kovo 30 d. ir jis gali reikšmingai pakeisti visos Europos vystymosi ateitį. Šalių tikslų palaikymas dabar pasiskirsto maždaug taip:

Dalis ES šalių nepalaiko 45 % procentų atsinaujinančios energetikos tikslo. Tarp tokių šalių ir dvi Lietuvos kaimyninės šalys – Lenkija ir Lietuva. Energetikos ministerijai reikėtų įdėti daug pastangų, tam, kad įtikintų kolegas iš Latvijos pakeistų savo sprendimą, nes 45 % procentų atsinaujinanti energetika leidžia būti saugesniais, tvaresniais ir sutaupyti. Remiantis organizacijos Ember skaičiavimais, iki 2030 m. turint 45 % atsinaujinančių išteklių, gamtinių dujų importas būtų maždaug dvigubai mažesnis (118 mlrd. k. m. prieš 236 mlrd. k. m.) nei prie 40 % tikslo. Tai reiškia:

  1. Mažesnę ES priklausomybę nuo gamtinių dujų importo ir mažesnį poveikį nuo jų kainų svyravimo ir politinės priklausomybės. Taip pat tai reiškia mažesnes gamtinių dujų kainas pasaulio rinkoje ir mažesnes pajamas autokratiniams režimams tokiems kaip putino rusijoje.
  2. Mažiau gamtinių dujų sudeginama = mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskiriama. 118 milijardų kubinių metrų gamtinių dujų yra ekvivalentu 224 mln. tonų CO2.
  3. Mažiau gamtinių dujų sudeginama = mažiau tas kainuoja visos Europos Sąjungos vartotojams. Organizacija Ember skaičiuoja, kad taip vartotojai sutaupytų 200 mlrd. Eurų nuo 2025 iki 2030 m.

Tai, kad Lietuva yra elektros importuoja, šiuo metu reikšmingai pakelia kainas visam Baltijos ir Skandinavijos regionui. Ateityje gali būti, kad dėl lėtesnio kitų šalių, pvz., Latvijos, atsinaujinančios energetikos vystymosi, Lietuvos vartotojai nukentėti. Tą gerai iliustruoja dabartinė situacija Danijoje (pagaminančioje daugiausiai vėjo energijos visoje ES) ir Norvegijoje (pagaminančios daugiausiai atsinaujinančios energetikos Europoje):

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Energetikos ministeriją ne tik palaikyti 45 % atsinaujinančios energetikos tikslą, bet ir siekti, kad Latvija ir Lenkija palaikytų taip pat.