Lietuvos gyventojai stipriai palaiko atsinaujinančią energetiką

Europos Komisija nuolat vykdo Europos gyventojų apklausas (čia) įvairiausiais klausimais. Naujausios 2023 m. birželio mėn. atliktos standartinės Eurobarometro apklausos rezultatai (čia) rodo, kad ES piliečiai ir toliau tvirtai remia energetikos pertvarką ir tikisi didelių investicijų į atsinaujinančius energijos išteklius.

Daugiau nei aštuoni iš dešimties ES piliečių mano, kad ES turėtų masiškai investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius, pavyzdžiui, vėjo ir saulės energiją (85 proc.), ir kad padidinus pastatų, transporto ir prekių energijos vartojimo efektyvumą sumažės mūsų priklausomybė nuo energijos gamintojų už ES ribų (82 proc.).

Be to, 81 proc. respondentų sutinka, kad naftos ir dujų importo mažinimas ir investicijos į atsinaujinančiąją energiją yra svarbios mūsų bendram saugumui, o 82 proc. respondentų teigia, kad ES turėtų kuo greičiau sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos energijos šaltinių.

Paklausti apie dvi svarbiausias problemas, su kuriomis susiduria jų šalis, 45 % respondentų nurodė “kylančias kainas / infliaciją / pragyvenimo išlaidas” (-8 p. p.), daugiausia prieš ekonominę padėtį (18 %, +1 p. p.), “aplinką ir klimato kaitą” (16 %, +2 p. p.), imigraciją (14 %, +5 p. p.) ir sveikatą (14 %, be pokyčių). Susirūpinimas energijos tiekimu smarkiai sumažėjo (12 %, -7 p. p.) ir iš antros vietos nukrito į penktą.

Padėtis Lietuvoje

Lietuva yra viena iš labiausiai investicijas į atsinaujinančius išteklius palaikančių šalių, gerokai lenkianti kaimynines valstybes (Lenkiją, Latviją ir Estiją). Taip pat yra didesnis nei ES palaikymas energetiniam efektyvumui didinti bei pritarimas mažinti priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro. Gerokai mažesnis nei ES vidurkis yra gyventojų įsitraukimas į mažesnį energetinių išteklių naudojimą.

Deja, aplinka ir klimatas Lietuvoje nėra laikomi dideliais iššūkiais.