Mikroplastiko šaltiniai

Eunomia padarė studiją pagal Friends of The Earth UK užsakymą plastiko taršai iš namų ūkių nustatyti. Remiantis rezultatais, kasmet į Jungtinės Karalystės vandenis patenka nuo 9000 iki 32000 tonų mikroplastikų. Didžiausi mikroplastiko šaltiniai: padangos ir sintetiniai audiniai.

Kuomet žmonės skalbia drabužius pagamintus iš sintetinių audinių, mikroskopiniai plaušeliai nėra sulaikomi nuotekų valymo įrenginiuose. Tai reiškia, kad jie patenka į upes ir kitus vandens telkinius. Kai kuriose Europos šalyse net du trečdaliai drabužių yra pagaminti iš sintetinių audinių.

Reminatis šia studija, mikroplastikų kiekis Jungtinėje Karalystėje patenkantis į vandenis iš namų ūkių yra panašaus kiekio kaip ir didelio plastiko atliekų, tokių kaip buteliukai, kurių per metus susidaro apie 26000 tonų.

Pagrindiniai mikroplastiko šaltiniai:

  • Transporto priemonių padangos: plastiko mikropluoštai susidaro kuomet vyksta abrazija tarp padangos ir kelio ir lietus juos nuplauna į vandenis;
  • Drabužiai:skalbiant sintetinius drabužius susidaro mažyčiai plastiko pluoštai, kurie per nuotekų sistemą patenka į vandenis;
  • Plastiko peletės naudojamos plastiko gamyboje: mažyčiai nubyrėjimai nuo plastiko formų plovimo;
  • Dažai nuo pastatų ir kelių žymėjimo: nuburėjimai dėl oro ir trinties sukuria tonas mažyčių fragmentų kurie patenka į vandenis.

Mikroplastiko kelionė nesibaigia ties vandenimis. Naujausi tyrimai rodo, kad iš vandens mikroplastikai patenka į žmonių organizmus!

Kiek anksčiau šiais metais, Eunomia atliko raportą apie mikroplastikus Europos Komisijai. Pagal išvadas, daugiausia mikroplastikų sumažinimų būtų galima pasiekti iš susidarymo srautų. Eunomia pasiūlė: sumažinti plastiko pelečių išleidimą į gamtą, pašalinti iš rinkos daugiausiai mikroplastikų sukuriančias padangas, analizuoti įvairius sintetinius audinius pagal jų mikropluoštų emisijas ir apriboti pačių teršiausių patekimą į rinką.