Palmių aliejaus pramonės korupcija ir žiaurumas

Palmių aliejaus bendrovių vadovai slaptuose įrašuose patvirtina žmonių teisių pažeidimus Papua Naujojoje Gvinėjoje, šalyje kurioje auga trečias didžiausias pasaulio atogrąžų miškas. Tarptautines bendroves iš ten perkančias palmių aliejų ar PFAD galima sieti su miškų naikinimu ir vaikų darbu.

https://youtu.be/P9SbKND779g

East New Britain (ENB) – kirtimų ir palmių aliejaus įmonė, kuri turi sąsajų su Colgate-Palmolive, Nestle, Danone ir Kellogg. Jos vadovai, slapta nufilmuoti tiriamosios grupės “Global Witness” teigė, kad naudoja vaikų darbą ir duoda kyšius įvairiems pareigūnams. ENB atstovai spaudai tai neigia.

Žurnalistams iš “Channel 4 News” susisiekus su minėtomis įmonėms, jos paskelbė, kad nutraukė ryšius su ENB.

Vaizdo įraše Tobie Investmen, ENB verslo partnerės, direktorius Eddie Lamur teigė, kad mokėdavo kyšius policijos pareigūnams sumušti vietinius gyventojus, kurie protestuoja dėl miškų naikinimo.

Miškų naikinimas yra viena iš esminių problemų, kurią bus bandoma spręsti COP26 susitikime lapkritį Glazge. Tai yra itin svarbu, nes miškai sugeria CO2 bei yra nykstančių rūšių buveinės.

Palmių aliejus ir PFAD naudojamas maistui, pašarui, higienos priemonėms ir biodegalams. Pastaruoju metu Papua Naujojoje Gvinėjoje itin paspartėjo atogrąžų miškų kirtimas siekiant išplėsti alyvpalmių plantacijas. Prie tokių kirtimų prisideda ir bendrovė East New Britain, kurios vienas iš vadovų teigia, kad samdo mokyklinio amžiaus vaikus rinkti alyvpalmių vaisius.

Kitame slapta nufilmuotame interviu, ENB direktorius Eng Kwee Tan , pripažino, kad naudoja mokesčių išvengimo schemas. Palmių aliejus eksportuojamas iš Papua Naujosios Gvinėjos į Indija yra žymimas kaip iš Malaizijos, tam kad būtų išvengiami importo mokesčiai.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos, Energetikos ir Žemės ūkio ministerijas apriboti palmių aliejaus ir PFAD naudojimą maiste bei biodegaluose, nes tokių žaliavų naudojimas prisideda prie klimato kaitos, biologinės įvairovės nykimo ir žmonių teisių pažeidimų.