Pamokos iš Šri Lankos

Šri Lanka daugeliui žmonių asocijuojasi su Ceilono arbata. Iš tiesų, ši sala yra ketvirta didžiausia arbatos gamintoja pasaulyje. Tuo pačiu, Šri Lanka tampa pirmąja pasaulyje šalimi, kuri uždraudžia palmių aliejų ir alyvpalmių plantacijas!

Alyvpalmės pirmą kartą atvežtos į Šri Lanką dar 1968 m. tuo pačiu importuotas ir jų apdulkintojas – Afrikinė veržlė (African palm weevil). Tai yra pilnai invazinės rūšys, su menkai ištyrinėtu neigiamu poveikiu vietos florai ir faunai.

Palm Weevil Threat to Palm Trees - Topics in Subtropics - ANR Blogs
Afrikinė veržlė

Alyvpalmės yra itin greitai augantis augalas, sunaudojantis labai didelius kiekius vandens. Nemažai ūkininkų baiminasi, kad gali sumažėti esančio vandens kiekis kitiems augalams. Tuo pačiu, alyvpalmių plantacijos yra monokultūrinės (ir praktiškai neturi jokios augalijos po savimi), kuriose yra itin menka biologinė įvairovė.

Protestas prieš palių aliejaus plantacijas

Alyvpalmių poveikis taip pat ir ekonominis. Lyginant su dominuojančiomis kaučiukmedžio plantacijomis – alyvpalmėms reikia ženkliai mažesnio darbuotojų skaičiaus, o tai neigiamai veikia Šri Lankos užimtumą. Skaičiuojama, kad šiuo metu Šri Lankoje yra apie 11 000 ha alyvpalmių platacijų, dalis iš kurių, nesilaikant leidžiamų sodinimo reikalavimų (pvz. dėl didžiausio leidžiamo šlaitų statumo).

Kokie pokyčiai įsigaliojo Šri Lankoje? Draudimas importuoti palmių aliejų – iškart. Tai daroma dėl neigiamo poveikio aplinkai ir žmonėms (plačiau čia). Reikalavimas kasmet po 10 % mažinti palmių aliejaus plantacijas ir jas pakeisti kaučiukmedžio ar kitomis, mažiau vandens vartojančiomis.

Šri Lanka yra puikus pavyzdys, kuomet šalis suderina aplinkosauginius ir ekonominius interesus. Kviečiame Lietuvoje pradėti diskusijas apie palmių aliejaus ir jo šalutinių produktų (tokių kaip PFAD) draudimo importuoti ir naudoti Lietuvoje.