PFAS – geriamajame vandenyje ir gamtoje

Naujame tyrime (čia) mokslininkai aptiko 10 tikslinių per- ir polifluoralkilinių medžiagų (PFAS – plačiau čia), įskaitant tokius junginius kaip perfluoroktano rūgštis (PFOA) ir perfluoroktano sulfonatas (PFOS), vandentiekio vandens mėginiuose iš Jungtinės Karalystės ir Kinijos, taip pat vandens buteliuose iš 15 šalių.

Tyrimo autoriai naudojo 112 plastikiniuose ir stikliniuose buteliuose išpilstyto vandens mėginių, kurių šaltinis buvo vanduo iš 15 šalių, taip pat 41 vandentiekio vandens mėginį Birmingemo, Vusterio, Koventrio ir Derbio (Jungtinė Karalystė) namuose ir 14 vandens mėginių iš Šendženo (Kinija) namų.

Tyrimą atlikusi mokslininkų komanda nustatė, kad PFOS ir PFOA buvo labiausiai paplitę buteliuose išpilstytame vandenyje – jų rasta daugiau kaip 99 % buteliuose išpilstyto vandens mėginių. Kitų PFAS aptikta nuo 67 % iki 93 % į butelius išpilstyto vandens mėginių.

Tyrimo duomenimis, natūraliame mineraliniame vandenyje PFAS buvo apie 0,82 nanogramų litre, o išgryninto vandens buteliuose – apie 0,47 nanogramų litre. Tačiau tyrėjai nenustatė jokių pastebimų PFAS, aptiktų stikliniuose ir plastikiniuose buteliuose arba negazuotame ir putojančiame vandenyje, skirtumų.

Žvelgiant į vandentiekio vandenį, mokslininkai nustatė didesnę PFAS koncentraciją mėginiuose iš Kinijos (apie 9,2 nanogramų litre) nei mėginiuose iš Jungtinės Karalystės (apie 2,7 nanogramų litre).

Autoriai pažymi, kad nors PFAS aptikta įvairiuose į butelius išpilstyto ir vandentiekio vandens mėginiuose, jų kiekiai paprastai neviršijo įvairių reguliavimo agentūrų nustatytų leistinų normų.

PFAS randamas ne tik vandentiekio ir butelių vandenyje, bet ir gamtoje. Šį medžioklės sezoną Meino vidaus vandenų žvejybos ir laukinės gamtos departamentas ir Meino ligų kontrolės ir prevencijos centras, kai kuriose valstijos teritorijose dirvožemyje nustatę didelį PFAS kiekį, paskelbė patarimą “Nevalgyti”. Patarimas taikomas šioms paveiktoms vietovėms (plačiau čia):

Patarime medžiotojai įspėjami nevalgyti jokių paveiktose teritorijose sumedžiotų baltauodegių elnių ar laukinių kalakutų dalių. Šiose teritorijose medžiotojai galės medžioti tik dėl sporto ir trofėjų.

Įtariamas šaltinis – komunalinis ir nuotekų nuotekų dumblas. Tyrimas dėl PFAS taršos vietos laukinėje gamtoje prasidėjo dar 2016 m. po to, kai Meino žemės ūkio, apsaugos ir miškininkystės departamentas nustatė didelį paplitusio junginio PFOS kiekį piene Arundelio (Meino valstija) pieno ūkyje. 2020 m. dideli PFOS kiekiai vėl buvo aptikti dviejuose pieno ūkiuose, esančiuose Fairfielde, Meino valstijoje.

Šių metų įspėjimas „Nevalgykite“ dėl užterštumo PFAS Meine nėra pirmasis. Penkiuose iš aštuonių 2021 m. sugautų ir ištirtų elnių buvo rastas didelis PFAS, ypač PFOS, kiekis. Tuo metu atlikti bandymai buvo riboti, todėl 2022 m. departamentas atliko didesnį bandymą, kad PFAS būtų aptiktos 60 elnių ir 51 laukiniame kalakute. Gauti rezultatai paskatino 2023 m. pateikti dar vieną rekomendaciją. Šiais metais pareigūnai vėl išplėtė PFAS tyrimų mastą, todėl rekomendacijos buvo paskelbtos dar dviejose vietovėse nei ankstesniais metais.

Nors šiuo metu rekomendacijos taikomos tik elniams ir kalakutams, Meino pareigūnai taip pat įspėja, kad žmonės būtų atsargūs su gėlavandenėmis žuvimis, sugautomis tam tikrose valstijos dalyse, nes jos taip pat gali būti užterštos PFAS (plačiau čia).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Nacionalinį sveikatos sveikatos priežiūros laboratoriją pradėti tirti PFAS kiekius geriamajame vandenyje (vandentiekio ir buteliuose) bei gamtoje esančių vandens telkinių ir nustatyti galimus jo šaltinius.

Papildomai besidomintiems, puikūs dokumentiniai filmai apie PFAS: