Standartinė PPA forma

PPA rinkos

BloombergNEF rinkos apžvalgoje “1H 2024 Corporate Energy Market Outlook” (čia) minima, kad saulės ir vėjo energijos pirkimo sutarčių (PPA) apimtys pasaulyje padidėjo nuo 41 GW 2022 m. iki 46 GW 2023 m., t.y. 12,2 proc. JAV pernai išliko didžiausia PPA rinka pasaulyje su 17.3 GW galios sutartimis, 16 proc. mažiau nei 2022 m.

Didžiausias PPA augimas yra fiksuojamas EMEA (Europos, Vidurio rytų ir Afrikos) rinkoje, kur padidėjimas siekė pie 75 proc. nuo 8.8 GW 2022 m. iki 15.4 GW 2023 m. Augimas yra siejamas su noru užfiksuoti tiekiamos elektros energijos kaina, kuomet Europoje 2022 m. ir 2023 m. itin stipriai svyravo. Daugiau nei pusė visų PPA buvo sudaryta Ispanijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose.

Panašius rezultatus užfiksavo ir Šveicarijos konsultacinė įmonė “Pexapark”. Jos teigimu, šis rezultatas žymi Europos PPA “aukso amžių”, ir prognozuoja, kad 2024 m. rinka viršys 20 GW. Bendra saulės energijos PPA apimtis buvo keturis kartus didesnė nei sausumos ir atviros jūros vėjo jėgainių, t. y. 160 sandorių sudarė 10,5 GW.

Didžiausi PPA pirkėjai buvo technologijų kompanijos ir elektros energijai intensyvios pramonės įmonės. Be to, BloombergNEF apskaičiavo, kad įmonėms, siekiančioms 100 proc. švarios elektros energijos pagal RE100 iniciatyvą, prie kurios jau prisijungė šimtai didelių įmonių, iki 2030 m. reikės dar 105 GW saulės ir vėjo energijos.

Kaip paskatinti didesnius PPA kiekius?

Vokietijos energetikos agentūra (DENA), Vokietijos pramonės ir prekybos rūmai (DIHK) ir “Klimaschutz-Unternehmen e.V.” pasiūlė gamintojams, potencialiems pirkėjams ir kitiems rinkos dalyviams pagrindinę platformą naujiems, į paklausą orientuotiems verslo modeliams stiprinti – “atsinaujinančios energijos rinkos iniciatyvą” (čia). Iniciatyvos tikslas – skatinti tiesioginį žaliosios energijos pirkimą ir taip prisidėti prie Vokietijos klimato tikslų įgyvendinimo: iki 2030 m. 80 proc. atsinaujinančiosios energijos (AEI) bendro elektros energijos suvartojimo ir visiško CO2 neutralumas iki 2045 m.

Platformoje buvo pasiūlytos standartinės PPA sutartys Vokietijos rinkai (čia), kad padėtų mažesnėms bendrovėms ir savivaldybių komunalinėms įmonėms sudaryti pirkimo-pardavimo sutartis. Tiesioginis žaliosios elektros energijos pirkimas daugeliui įmonių gali padėti fiksuoti elektros energijos kainą ir prisidėti prie CO2 pėdsako mažinimo.

Pritaikytas sutarties tekstas leidžia klientams sudaryti PPA sutartis su elektros energijos rinkos dalyviu. Kad tiekimą būtų galima gerai integruoti į esamas sutarčių konsteliacijas ir supaprastinti valdymą, sutartis buvo pagrįsta juostos tiekimu kaip profiliu. Tai reiškia, kad įmonė visada gauna tokį patį elektros energijos kiekį iš atsinaujinančiųjų išteklių. Gamybos svyravimų, neviršijančių šio sutartyje numatyto tiekimo, nereikia reguliuoti atitinkamomis sutarties pasirinkimo galimybėmis.

Iniciatyvos paaiškinimas (vokiečių kalba):

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia VERT, Lietuvos energetikos agentūrą, Lietuvos pramonės konfederaciją ir rinkos dalyvius sukurti standartinę PPA sutarties formą pritaikytą Lietuvos įmonėms, kad daugiau įmonių pereitų prie žalios elektros energijos.