
Europos Komisijos priėmė naujas taisyklės (čia), kuriomis siekiama pagerinti galimybes kreiptis į teismus valstybės pagalbos bylose – žingsnis siekiant suderinti ES teisę su Orhuso konvencija.
Šia reforma nustatoma vidaus peržiūros procedūra aplinkosaugos NVO ir aiškesnis kelias į teisminę peržiūrą – tai svarbios priemonės, kuriomis Europos Komisija gali užtikrinti, kad sprendimai dėl valstybės pagalbos atitiktų aplinkosaugos teisę. Iki šiol visuomenė negalėjo užginčyti sprendimo dėl valstybės pagalbos, todėl ES valstybės narės galėjo skirti viešąjį finansavimą bendrovėms, net jei pagalbos gavėjai ar pati valstybės pagalba pažeidžia aplinkosaugos teisę. Tai buvo rimta ES teisinės valstybės sistemos spraga.
Nauju reguliavimu aplinkosaugos NVO suteikiama teisė prašyti ES Komisijos peržiūrėti galutinį sprendimą dėl valstybės pagalbos, jei juo pažeidžiami ES aplinkosaugos teisės aktai. Ši nuostata netaikoma sprendimams, dėl kurių Komisija nusprendė neprieštarauti. NVO turi pateikti prašymą per 8 savaites nuo sprendimo paskelbimo. Tada Komisija turi atsakyti per 22 savaites. Šalis, teikianti valstybės pagalbą, gali pateikti pastabas dėl prašymo. Jei Komisija atsisako nagrinėti bylą, NVO per 2 mėnesius ir 10 dienų gali kreiptis į ES Teisingumo Teismą. Šis procesas prasidės praėjus dviem mėnesiams nuo jo paskelbimo ES oficialiajame leidinyje. Pagalbiniame dokumente Komisija apskaičiavo, kad per metus į šios naujos procedūros taikymo sritį gali patekti nuo 12 iki 25 sprendimų.
ES teisės kreiptis į teismą taisyklių reforma buvo teisiškai būtina, atsižvelgiant į Orhuso konvencijos atitikties komiteto – JT institucijos, atsakingos už Orhuso konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais aiškinimą – rekomendacijas (čia). 2015 m. dviem Austrijos NVO (Ökobüro ir GLOBAL 2000) pateikus pranešimą ir nuo 2017 m. „ClientEarth“ remiant stebėtojai, 2021 m. kovo mėn. atitikties komitetas nustatė, kad ES pažeidė Orhuso konvencijos 9 straipsnio 3 dalį, nes nesudarydama galimybių aplinkosaugos NVO ir piliečiams ginčyti aplinkosaugos teisei prieštaraujančius sprendimus dėl valstybės pagalbos.
Tikimasi, kad 2025 m. lapkričio 17-21 d. vyksiančiame Orhuso konvencijos šalių susitikime ES patvirtins Atitikties komiteto išvadas ir rekomendacijas (kurias anksčiau atidėjo).
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Lietuvos vyriausybę sudaryti kuo palankesnes sąlygas įgyvendinti šią teisę.