Tobulos vandens gertuvės paieškos ir ar egzistuoja sveikatai saugus plastikas?

Aš esu Marija. Aplinkosaugos klausimai man rūpi jau nemažai metų, bet iki šiol daugiausiai buvau įsigilinusi į natūralią kosmetiką (dirbau šioje rinkoje), ekologiškus produktus ir šiek tiek į buitį, o dabar pradėjau daugiau domėtis zero waste ir be plastiko gyvensena. Tapusi judėjimo Break Free From Plastics (toliau – BFFP) nare, nusprendžiau palaipsniui keisti gyvenimo būdą ir sumažinti vienkartinio naudojimo bei plastikinių prekių kiekį savo kasdienybėje.

Pirmiausia pradėjau nuo vandens gertuvės paieškos – kadangi neturėjau vandens gertuvės, o pirkdavau plastikinius „Neptūnas“ sportinius vandens buteliukus ir kiekvieną naudodavau po porą savaičių, nusprendžiau, jog jau tikrai laikas pereiti prie ilgus metus naudojamos gertuvės. Jūs gal pagalvojote „kas čia sunkaus?! Juk pilna nerūdijančio plieno bei stiklinių vandens buteliukų“. Bet aš norėjau skaidrios ir lengvos, su sportiniu mechanizmu dangtelyje, nepraleidžiančios vandens, bent 700 ml talpos, gražios, stilingos, saugios sveikatai. Žodžiu, pasiryžau ieškoti tobulos gertuvės!

Kadangi aš geriu daug vandens ir gertuvę nešiojuosi visur bei imu ją į keliones, nusprendžiau pažiūrėti, ar rasčiau sveikatai saugią ir lengvą plastikinę gertuvę. Vis dėlto, ir su BFFP judėjimo nariais diskutuojame, blogai ar gerai ilgalaikis plastikinio gaminio naudojimas (su vienkartinio naudojimo plastiku viskas aišku). Taigi, ar egzistuoja tobula plastikinė gertuvė? Ar yra sveikatai saugaus plastiko?

Plastiko rūšys ir jų saugumas

Pradėjau nuo pačių pradžių: susipažinau su plastiko rūšimis bei sužinojau, jog jos visos yra skirtomos į 7-ias kategorijas:

Pasak šio paveiksliuko, saugiausi plastiko variantai būtų: aukšto tankio polietilenas (nr. 2, angl. trumpinys – HDPE), žemo tankio polietilenas (nr. 4, angl. trumpinys – LDPE) ir polipropilenas (nr. 5, angl. trumpinys – PP). Esami skaidrūs vienkartinio naudojimo vandens buteliukai yra pagaminti iš Polietileno tereftalato (nr. 1, angl. trumpinys PET) ir iš esmės yra saugūs, jei nėra laikomi šiltai ar plaunami chemikalais bei šiltu/karštu vandeniu ar ilgai pernaudojami. Iš trijų saugiausių medžiagų galima rasti minkštų sportinių aukšto tankio polietileno gertuvių, tokių kaip prekinio ženklo Nalgene (žemiau). Kol kas nėra nustatyta jokių aukšto polietileno grėsmių sveikatai ir dėl to tai gali būti puikus pasirinkimas. Vis dėlto, šio buteliuko išvaizda tikrai neatitinka mano dailumo standartų, tai ją atmečiau.

Tolesnės mano paieškos tęsėsi google‘inant frazes „saugi sveikatai gertuvė“, „ekologiška gertuvė“ ir pan., bei iškart vertinant išvaizdą. Netrukus pastebėjau, jog dauguma šių gertuvių yra pagamintos iš tritano ar be bisfenolio A (BPA-free) plastiko. Su drauge apžiūrėjome dailią lietuvišką iš tritano pagamintą gertuvę, kurią abi jau buvome pasiruošusios pirkti tol, kol ji man nepasakė, jog palauks, kol aš rašysiu šį straipsnį ir įsigilinsiu į tritano saugumą. Ir tada tai tapo rimtesnis tyrimas!

Tik maža dalis gertuvių iš tritano pasirinkimo pasaulinėje rinkoje

BPA ir BPA-free plastikas (BPF ir BPS)

Prisipažinsiu, nepaisant to, jog apie BPA girdėjau daug kartų, iš tikro nesuvokiau, kokia tai medžiaga, todėl nusprendžiau įsigilinti. BPA yra chemikalas, naudojamas polikarboninio plastiko gamyboje ir dengiant aliuminio skardines maistui bei gėrimams. Jau kelis dešimtmečius atliekami tyrimai parodė, jog BPA susijęs su reprodukcinės, nervų, imuninės, medžiagų apykaitos ir kardiovaskularinės sistemų ligomis bei rizika susirgti vėžiu. 2017 m. birželio 16 d. Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) pripažino, jog BPA yra medžiaga, kelianti didelį susirūpinimą dėl savo endokrininės sistemos ardymo savybių ir silpno estrogeninio poveikio, dėl kurio gali sutrikti reprodukcinės funkcijos.

Čia labai svarbu pabrėžti estrogeninį poveikį (angl. trumpinys EA). Chemikalai, kurie atkartoja arba veikia priešingai nei natūraliai susiformuojantys hormonai estrogenai, vadinami turinčiais estrogeninį poveikį. Darant tyrimus su žinduoliais, chemikalai, turinys estrogeninį poveikį, gali sukelti ankstyvąją brandą, sumažintą spermotozoidų kiekį, netinkamai fukncionuojančius reprodukcinius organus, nutukimą, pakitusį lyčiai specifinį elgesį, bei padidėjusią tikimybę susirgti krūtų, gimdos, kiaušidžių ir prostatos vėžiu. Ypatingai jautrūs tam yra naujagimiai ir jaunikliai. Dauguma šių efektų gali pasireikšti ir žmonėms, nes standartiniai endokrininės sistemos mechanizmai žmonių ir žinduolių yra panašūs.

Suvokus BPA padarinius sveikatai, į rinką pasipylė prekės, pagamintos iš BPA-free plastiko. Jau seniai toks plastikas naudojamas kūdikių ir vaikų buteliukams (ES uždraudė naudoti BPA vaikų buteliukams dar 2011 m). Dabar jau galima rasti indų, gertuvių ir daugiau produktų iš BPA-free plastiko ir suaugusiems. Iš pradžių tai atrodė kaip puiki išeitis išvengti su BPA susijusių ligų, bet neužilgo sekė tyrimai su iš esmės pagrindiniu klausimu: “ar egzistuoja sveikatai saugus plastikas?”.

Atsisakius BPA, ši medžiaga buvo pakeista BPS (bisphenol S) ir BPF (Bisphenol F). Toks pakeitimas leidžia manyti, jog BPA-free plastikas yra saugus sveikatai. Vis dėlto struktūriškai BPS ir BPF yra panašūs į BPA. Jau prieš dešimtmetį pradėti tyrimai rodo, jog šios BPA alternatyvos taip pat turi ekdokrininės sistemos ardymo savybių bei riziką susirgti įvairiomis ligomis. Skirtinguose tyrimuose buvo rastas teigiamas ryšys tarp BPF ir nutukimo, pastebėtas nestiprus BPS ir BPF estrogeninis poveikis (tyrimas buvo atliktas su >500 įvairių plastikinių buteliukų), bei ištirta galima rizika išvystyti psichopatologinius sutrikimus asktyvame amžiuje. Vieno tyrimo išvados buto tokios, jog kai kurie BPA-free plastikai išskyrė net daugiau estrogeninio poveikio turinčių chemikalų nei BPA. Estrogeninį poveikį turintys chemikalai yra išskiriami greičiau ar intensyviau, jei šie plastikiniai produktai susiduria su UV spinduliais, yra šildomi verdančiu vandeniu ar mikrobangomis.

Naujas saugus plastikas Tritanas (ar tikrai saugus?)

Dabar dar sutinkamas naujas karščiui atsparus plastikas tritanas. Nemažai gertuvių yra būtent iš šios medžiagos, kas man pasirodė labai perspektyvu! Jis buvo sukurtas Eastman Chemical Company 2007 m. kaip alternatyva BPA-free plastikui. Eastman atlikti tyrimai rodė, jog šis plastikas yra saugus sveikatai. Vis dėlto vėlesni nepriklausomi tyrimai atskleidė, jog tritanas taip pat turi estrogeninį poveikį. Papildomi tyrimai parodė, jog pats tritano polimeras gali būti saugus, bet estrogeninį poveikį gali sukelti priedai, naudojami plasitikinių prekių gamybai.

Nepaisant to, jog dėl medžiagų naujumo tyrimų apie BPA-free plastiką ir tritaną dar trūksta, tie keletas jau sukėlė man abejonę apie bet kokio plastiko saugumą. Grėsmė vaisingumui skamba kaip reikšminga rizika! Taigi, pasakiau NE plastikinei gertuvei. Ir pratęsiau svarstymą apie gertuves, pagamintas iš nerūdijančio plieno ar stiklo. Galiausiai, po ilgų paieškų savo tobulos gertuvės neradau.

Pasirinkimas

Išsirinkta EQUA stiklinė gertuvė atitiko dailumo*, stilingumo (plius minus :P), skaidrumo ir talpos kriterijus, bet yra sunkoka nešiotis (sveria 390 g.), dangtelis atsukamas bei pagamintas iš nerūdijančio plieno, tritano ir gumos. Deja, plastiko pilnai neišvengiau dėl dangtelio. Gamintojas prisiima atsakomybę už dangtelio sudėtį, parašydamas, jog jis nėra tinkamas plauti indaplovėje (stiklinį korpusą – galima) bei gertuvė negali būti šildoma mikrobangėje. Tikiuosi, jog nedidelis šalto/ drugno vandens sąlytis su tritanu neturės žymaus neigiamo poveikio sveikatai.

*online parduotuvių linkus rasite žemiau

Nors ir mėgstu gerti vandenį iš skaidrios talpos, ši gertuvė man turi 2 svarbius trūkumus – ji nėra lengva bei gali dužti. Nešiotis 400 g. gertuvę, pripildytą vandeniu, nėra labai patogu. O kalbant apie keliones, kai kuprinė yra kartais mėtoma, stumdoma, tai tokia gertuvė gali ilgai neišgyventi. Todėl nusprendžiau paieškoti dar vienos gertuvės. Stiklinę naudosiu atliekant sėdimą darbą ir namie, o būsimą (tikėjausi lengvesnę) – kelionėse ar ilgai vaikštant. Taigi, įsigijau antrą gertuvę – 600 ml., iš nerūdijančio plieno su nerūdijančiančio plieno ir bambuko dangteliu bei turinčią termo funkciją, kurios man kaip ir nereikėjo. Nors dabar – žinant apie ją, galima bus į kelionę įsipilti tiek arbatos, tiek vandens J. Nuostabu tai, kad ši gertuvė tikrai BE PLASTIKO, o lietuviškoje online parduotuvėje, kurioje pirkau ją, galima atskirai nusipirkti dangtelį, jei reiktų jį pakeisti. Beje, šis KLEAN KANTEEN prekės ženklas turi nerūdijančio plieno gertuvių ir be termo funkcijos bei 800 ml talpos. Būčiau tikrai pirkusi būtent šią, bet jos lengvai neradau, tai neatmetu galimybės kada nors ją nusipirkti užsienyje ar su ilgesniu siuntimu.

Kas nustebino, tai jog nauja nerūdijančio plieno gertuvė yra ne ką lengvesnė už stiklinę – sveria lygiai tiek pat (didelį svorį čia nulemia termo funkcija), bet į keliones ją pasiimti tikrai saugiau. IŠVADA: iš 2 sveikatai saugesnių gertuvių, lengvai randamų lietuviškose online parduotuvėse, sukūriau vieną beveik tobulą J

Tiems, kas vis dar ieško savo tobulos gertuvės, galiu parekomenduoti aklai nepasikliauti parduotuvių ar gamintojų teigiamu BPA-free plastiko saugumu. Atidžiai žiūrėkit, iš kokių medžiagų yra pagamintas ir pats dangtelis – ten gali būti įvairaus plastiko. O kas radot sau gerą variantą, skanaus ir sveiko vandens!

Parduotuvių linkai ir šaltiniai:

  1. Platesnio asortimento lietuviškos online be plastiko parduotuvės: https://www.urbanearthlovers.com/ , https://nula.shop/ .
  2. Moon, M. K. (2019). Concerns about the Safety of Bisphenol A Substitutes. Diabetes Metab J. 43(1): 46 – 48 psl.
  3. Yang, C. Z., Yaniger, S. I., Jordan, V. C., Klein, D. J. ir Bittner, G. D. (2011). Most Plastic Products Release Estrogenic Chemicals: A Potential Health Problem That Can Be Solved. Environ Health Perspect. 119(7): 989 – 996 psl.
  4. HEAL Health and Environment Alliance (https://www.env-health.org/eu-finally-recognises-bisphenol-a-as-an-endocrine-disruptor-for-human-health/).
  5. Mornagui, B., Rezg, R., Repond, C. ir Pellerin, L. (2019). Effects of bisphenol S, a major substitute of bisphenol A, on neurobehavioral responses and cerebral monocarboxylate transporters expression in mice. Food and Chemical Toxicology. Vol. 132.
  6. Baby Green Thumb: Safe plastic number guide (http://www.babygreenthumb.com/p-122-safe-plastic-numbers-guide.aspx?fbclid=IwAR3PwdbG-zq8xnUvhT9v7d83N6VAN6h_yHsmJR083xMuRXWBG5wBy_IhV0Y).
  7. Apau, J., Acheampong, A. ir Adua, E. (2018). Exposure to bisphenol A, bisphenol F, and bisphenol S can result in obesity in human body. Cogent chemistry. 4(1).
  8. Glausiusz, J. (2014). Toxicology: The plastics puzzle. Nature. 508: 306 – 308 psl.
  9. Bittner, G. D., Yang, C. Z. ir Stoner, M. A. (2014). Estrogenic chemicals often leach from BPA-free plastic products that are replacements for BPA-containing polycarbonate products. Environmental health. 13(14).
  10. Mother Jones: The Scarry New Evidence on BPA-free Plastics (http://www.dynamic-ews.com/MJ_The%20Scary%20New%20Evidence%20on%20BPA-Free%20Plastics%20(Mar.%202014).pdf).