Toksiški produktai

Pastaruoju metu rinkoje vis dažniau pasirodo įvairiausios pakuotės ir produktai (kaip alternatyvos plastikui) besiskelbiančios, kad jos yra aplinkai draugiškos, savaime suyrančios ir t.t. Deja, dažniausiai tai yra žaliojo smegenų plovimo teiginiai, nes aplinkai draugiškų vienkartinių pakuočių tiesiog nebūna. Jų gamybai yra reikalingos medžiagos ir energija. O netinkamai pašalinus tokias pakuotes – jos gali tapti taršos šaltiniu. Panašiai yra ir su kai kuriais produktais, kurie savyje turi toksiškų priedų. Vienas tokių: melamino-formaldehido derva.

Yellow Melamine Formaldehyde Resins, Rs 75 /kg Shree Petrochemical | ID:  16304496173

Tokia melamino-formaldehido derva yra naudojama įvairioms bambuko pluošto pakuotėms ir produktams suklijuoti. Naudojant tokią pakuotę ar produktus maistui, toksiško medžiagos gali persismelkti į maistą ir sukelti neigiamų padarinių žmogaus sveikatai.

Visos pakuotės ir medžiagos, skirtos liestis su maistu, privalo atitikti ES reglamentą 10/2011. Bambuko su melamino-formaldehido derva jame nėra. Dažnu atveju jie viršija ir saugias ribas. Remiantis Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, laboratorije patikrinus tokius gaminius 2019 m. – 5 (iš 18), 2020 m. – 4 (iš 20) buvo su viršijančiais saugias ribas priedais.

Paieškojus Google, galima nesunkiai rasti, kad tokių gaminių vis dar yra Lietuvoje:

Šie ribojimai netaikomi iš natūralaus bambuko pagamintiems stalo ir virtuvės įrankiams ir indams (pvz.: pjaustymo lentelėms, mentelėms, padėklams, dubenėliams ir kt.).

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą aktyviau kontroliuoti rinkoje esančius produktus, kad sumažėtų pavojus vartotojams.